Acura TLX

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acura TLX

    Am condus azi Acura TLX cu noul motor de 2.4L pe injectie directa ce dezvolta 206 cai cuplat la o cutie automata DCT de 8 viteze dezvoltata in-house.

    Senzatie pura! In special cu IDS pus pe modul Sport+. Nu mi-a venit sa cred ca am scos un consum de 12L/100km (19.7mpg) cu talpa, talpa si talpa. In modul Sport+ cutia e super bine optimizata si ramane in fereastra VTEC!

    Pretul e super, varianta de baza de $31k fiind mai mult decat arhisuficienta, dar pe strazile romanesti nu prea vom vedea asa ceva deoarece ar iesi la $50k importat la noi. Pacat.

  • #2
    presupun ca esti in state. Vrei sa ti-o iei?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Bineinteles ca o vreau, era dragoste la prima vedere. Partea nasoala e ca nu am nici o garantie ca prind Green Card in 2015, si atunci ar trebui sa aduc masina in Romania.

      Asta inseamna:
      +10% inregistrarea in SUA
      +transportul pana in Europa
      +10% vama
      +24% TVA
      +modificari pt. a se incadra in normele EU
      +test dinamic RAR
      +timbrul de mediu

      Deci as asuma un risc foarte mare... Legat de primul punct: reprezentanta nu o vinde fara sa o inmatriculezi in SUA.

      Comment


      • #4
        Sau mai ai varianta sa o vinzi acolo...

        Pierzi mult, dar presupun ca ai si alte avantaje.

        Sau ai varianta unui leasing.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Sau o inmatriculezi pe numele cuiva din state, o pui in container si o aduci in tara inmatriculata in state

          Comment


          • #6
            ai si o alta varianta fara taxe fara tva daca stii pe cineva cetatean roman in state (sunt multi medici pelcati cu bursa care se intorc in europa)
            http://www.servicii-inmatriculare.ro/import-masina-sua/
            '16 BMW 520xd
            '15 FK2
            ex '10 CU1
            ex '07 CL7

            Comment


            • #7
              Daca ai sti ca primesti Green Card ti-as recomanda totusi v6-le
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                In mai toate review-urile TLX-ului, motorul de 2.4 e considerat a fi alegerea mai fun. V6-le e considerat prea puternic pentru puntea fata in conditiile in care suspensia e setata pentru mai mult confort la V6. In plus si cutia cu 8 trepte si dublu ambreiaj e mai "sharp'' decat automata clasica cu 9 trepte de pe V6. Depinde ce vrei de la masina, daca vrei un sedan sportiv iei 2.4, daca vrei o masina foarte confortabila...iei un C-Klasse
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #9
                  Sau E-Klasse sau Acura RL (Legend)? Nu-s rele nici alea.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #10
                    sau dar ramanand la clasa medie, C-ul este regele in materie de confort.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #11
                      Da' chiar nu trebuie sa ramanem la medie. Ca acolo e ieftina benzina
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #12
                        Subscriu la cele scrise de dragostan. Combinatia de 2.4/8DCT e mult mai reusita. Cea de 3.5L, datorita motorului V6 si a tractiunii integrale, e mult mai grea asadar mai putin agil.

                        Comment


                        • #13
                          Sa aduci masina asta in romania nu se merita dpdv financiar.
                          Ironia este ca in timp ce noi europenii ravnim la accure, lexusuri si infiniti, americanii ravnesc si isi doresc masini germane de lux, mercedes, audi, bmw......

                          Accura TLX este f misto si isi merita banii. In State are cel mai bun pret din toata lumea. Nu e loc mai potrivit sa cumperi masina asta. Estetic, ptr mine e loc de mai bine. Stiu, depinde de gustul fiecaruia.

                          Daca e sa compar TLX cu noul Accord american, mi se pare ca acesta din urma are un look mai modern. Insa, normal, tehnic si ca optiuni Accura e peste.
                          .......

                          Comment


                          • #14
                            Am vazut astazi un TLX cu noul "GT Package", m-am indragostit! Am sa merg la reprezentanta, sa vad daca au in stoc, si fac niste poze.

                            Comment


                            • #15
                              Acura TLX Moves Into 2017 MY With New Colors And A Starting Price Of $31,900 [40 Images]

                              http://www.carscoops.com/2016/07/acu...-with-new.html

                              Acura TLX Gets Hotter With New GT Package

                              http://www.automoblog.net/2016/11/02...omoblog.net%29
                              tokyodream
                              Senior Member
                              Last edited by tokyodream; 27-04-21, 08:10.
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment

                              Working...
                              X