IONUTZ_CJV5: '01 Honda Jazz 1,3 M/T, Satin Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Foarte ciudat,…. sa shimbi pe alea la care accesul e mai dificil, si pe astea care au acces facil si care iti permit tie sa-ti satisfaci curiozitatea..sa nu le schimbi ??!
    Daca erau alea de pe spate sigur nu aflai de magaria asta.
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

    Comment


    • #17
      Buna!
      Sunt nou pe aici si dupa ce am citit ceva postari am dat de una care spune cam asa:

      Hello,
      S-a schimbat la 129000 Km uleiul(Eneos 0w30), bujii, filter, ulei cutie, curea de transmisie, lichid frana ambreiaj.

      Jazzul meu e din 05.03.2002 iar nedumerirea mea este cu privire la distributie si ulei. La un service auto, dupa ce s-au uitat pe program mi-au spus ca distributia este pe lant iar cineva postase ca a schimbat cureaua. Apoi masinuta a venit din Germania cu un ulei 10w40, constatarea din cartea de service. Care este realitatea?
      Sper sa primesc un raspuns....e asa liniste pe aici. Si daca pot gasi la cineva pe aici piese de Honda la un pret bun.

      Mersi!

      Comment


      • #18
        Salut,

        Referitor la curea cred ca a vrut sa zica de cureaua de accesorii.

        Iar pentru ulei
        Click image for larger version

Name:	Screen Shot 2015-02-13 at 18.16.56.jpg
Views:	1
Size:	82.8 KB
ID:	719364

        Sper sa te ajute.
        2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
        2007 Jazz CVT - Blue
        “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
        sigpic

        Comment


        • #19
          Ms mult! Totusi...ce marca de ulei? Brand?

          Comment


          • #20
            Am o intrebare pentru posesorii de Jazz....as avea mai multe. Am gasit apa in compartimentul rotii de rezerva si nu stiu pe unde s-ar putea infiltra. Are masinuta vre-o hiba sau e boala tipica? Apoi sunt interesat sa schimb filtrul de combustibil si as dori sfaturi de la cei ce au mai schimbat. Multumesc!
            nelu_tm
            Junior Member
            Last edited by nelu_tm; 14-02-15, 17:28.

            Comment


            • #21
              Parerea mea e ca a fost lovita masina in spate..si a crapat chitul cu care s-au chituit imbinarile.
              ca sa ma intelegi : la jazz bara din spate e pur decorativa si nu poate fi privita ca un bumper( ceva ce absoarbe socurile), imediat ce vre-unul te atinge din spate trebuie schimbat panoul, panoul ala e sudat in niste puncte, restul se chituieste cu o chestie( sa-i zicem chit, desi nu e la fel cu chitul cu care se "indreapta" tabla, deoarece asta de care zic trebuie sa fie un pic elastic), care daca a fost de calitate nu va crapa la miscarile caroseriei, altfel crapa si pe acolo se infiltreaza apa.
              Sau mai pot fi flansele amortizor pe spate(ridica capacelele si vezi ce e pe acolo) si atunci posibil sa arate cam asa:
              Attached Files
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 14-02-15, 17:54.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #22
                Multumesc de ajutor! In ce consta reparatie? cum se rezolva? Cu ce material/chit/silicon?

                Comment

                Working...
                X