Presiune optima anvelope ´08 CR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    presiune optima anvelope

    Azotul in teorie ar trebuie sa lucreze altfel decat aerul si sa-si pastreze proprietatile mai bine.
    Unii spun ca functioneaza, altii ca nu . Dar de unde stiti ca va baga azot in roti si nu aer ? Nu generalizez, dar fac pariu ca multi fac jmecheria asta .

    Am gasit un service care face si vidarea anvelopelor : http://www.rhinotyres.ro/ro/service-roti/
    balaurul
    Senior Member
    Last edited by balaurul; 09-09-14, 22:54.
    '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

    Comment


    • #17
      Deci 2.5 pe fata si 2.4 pe spate e ok la roti de 17 la accord cl7 2.0?Chiar daca mai calcam pe autostrada?

      Comment


      • #18
        Săptămana asta căutând o firma in Timișoara, am dat de acest promo valabil in București: http://www.dabauto.ro/hyundai/vidare...rcare-cu-azot/


        Sent on the go thumb type. iApologize

        Comment


        • #19
          Punctul 2 din argumentatia lor e mortal )
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • #20
            O fi, dar eu sunt mai liniștit cu un gaz inert in "gume" cu reacții chimice minime in n situații dar bineînțeles, într-un raport cat mai optim ca despre asta e vorba pana la urma. Majoritatea vulcanizărilor oferă azot fara vidare, sau ma înșel? De acolo apar incertitudinile si pana la urma sunt bine întemeiate.
            Daca e folosit pe mai toate aeroporturile si in industria alimentara (proprietăți antioxidante), inseamna ca e destul de bun si pentru cauciucurile mele.
            Scurt, mizez pe reticenta la explozie si prelungirea proprietăților cauciucului.


            Sent on the go thumb type. iApologize

            Comment


            • #21
              Originally posted by gefros View Post
              Deci 2.5 pe fata si 2.4 pe spate e ok la roti de 17 la accord cl7 2.0?Chiar daca mai calcam pe autostrada?
              Pentru Accord cu 17, acelea sunt presiuni pentru viteze 180+, conform Honda. În rest, 2.2 cu 2.1 spun ei.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #22
                e bun nitrogenul asa cam ca "remediile" homeopate

                https://www.youtube.com/watch?v=bCnWvMleVD0
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • #23
                  Un australian care a răsturnat pruna. [emoji851]


                  Sent on the go thumb type. iApologize

                  Comment


                  • #24
                    Mai sunt si cei de la 5thgear ce și-au dat seama că este vrăjeală asta cu azotul in anvelope

                    https://youtu.be/knHeUF9JLzg


                    Este interesant de informat din linkul de mai jos despre presiunea necesară in pneuri vs viteza maxima in funcție de indicele de viteza al anvelopei (pe dreapta aveți selecția indicelui de viteza).
                    Se poate vedea cum pentru o anumită viteză de top presiunea necesară in pneu diferă in funcție de indicele de viteza al anvelopei. Unele au nevoie de presiune mai mare decât altele pentru aceeași viteză de top.
                    De reținut că dacă vrei să mergi tare trebuie să ai și presiunea optimă in anvelopă in funcție indicele de viteza al anvelopei folosite.
                    http://www.tirerack.com/tires/tirete...jsp?techid=300
                    dinoc
                    Senior Member
                    Last edited by dinoc; 11-09-16, 01:04.

                    Comment


                    • #25
                      O fi, daca ne raportam direct la consum sau manevrabilitate dar ei nu menționează nimic despre reticienta gazelor inerte in cazul exploziilor, noțiuni care nu au nevoie de alte definiții. La fel si despre proprietatile antioxidante pentru cauciuc, nu pentru "tabla". O anvelopa de avion e prea scumpă pentru a fi "pompata" cu oxigen unde masa vaporilor de apa cumulata in timp face diferența. Ei se gândesc la consum, manevrabilitate eventual, oxidarea jantei cand, proprietățile anvelopelor, singurul contact dintre asfalt, si masina sunt esențiale.


                      Sent on the go thumb type. iApologize

                      Comment


                      • #26
                        Sa se bage in anvelope aer normal, nu azot, nu alte basini.
                        cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                        Comment


                        • #27
                          Eu folosesc azot de mai multi ani la toate masinile care mi-au trecut prin mana si in rotile de vara si in cele de iarna si am constatat ca presiunea se mentine constanta foarte mult timp, eventuale corectii facandu-le dupa mai mult de doi ani.
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • #28
                            Desi rotile mele nu au fost vidate amândoi avem experiențe similare.
                            Sigurul lucru a fost faptul ca au tras tot oxigenul afara pana s-a încrețit bine cauciucul si apoi au facut umplerea din nou cu azot. Totusi, nu as vrea sa aproximez proporția, fie ca a fost 70 fie 99,9% ca in reclamele alea cu bacterii [emoji23]


                            Sent on the go thumb type. iApologize

                            Comment


                            • #29
                              OT: Ma gnadeam acum ca ar trebui sa bag azot la bicicleta, am o cursiera cu niste pneuri/ camere cu porozitate ridicata si pierd natural presiune - trebuie sa le umflu la 2-3 zile (coboara de la 8 bar la 6.5 bar). Din ce inteleg aici, azotul pare o solutie buna.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • #30
                                Mi se pare enorm 8 bar
                                M4R1U5
                                Senior Member
                                Last edited by M4R1U5; 14-09-16, 18:41.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X