Probleme turbo lag, presiune foarte tarziu la Civic 2.2L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Vezi daca lucreaza geometria pentru inceput.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #17
      Merci Doc, saptamana asta merg sa verific geometria ...poate e murdara si agața, as fi foarte fericit sa fie doar asta....e posibil sa fie ceva si din admisie ? deoarece e foarte murdara si incarcata ....

      Comment


      • #18
        update: facut test si la honda totul pare ok, verificat turbo, electrovalva turbo, egr...
        verificat si geometria , functioneaza, ramane sa verific tubulatura mai atent.....altceva ce sa mai fac? va multumesc

        Comment


        • #19
          Dupa mai multe investigatii tot nu am identificat problema....din mai multe surse am aflat ca ori debitmetru de aer ori turbina...acuma trebuie sa ma hotarasc ce fac...debitmetru original 1300 ron si posibil sa fie turbina....chiar nu stiu ce sa fac...daca comand debitmetru evident ca nu pot sa il dau inapoi daca nu am probleme cu debitmetru.....astept sfaturi...pareri

          Comment


          • #20
            curata MAF-ul si vezi daca is ceva schimbari, sau probeaza cu altul, roaga un coleg sa te ajute in asta !

            Comment


            • #21
              Merci ToyBoy....Maf, Egr curatate...in arad nu prea am pe cine...nu cunosc pe cineva cu diesel....

              Comment


              • #22
                Originally posted by serjiotrb View Post
                Merci ToyBoy....Maf, Egr curatate...in arad nu prea am pe cine...nu cunosc pe cineva cu diesel....
                atunci masoara-l vezi daca e in spec-uri

                Comment


                • #23
                  cum sa il masor? ....

                  am facut o chestie , am strans o tura jumate surubu de la geometrie si merge mai bine deci cred ca turbina e ok.....intra la 2000ture nu la 2600ture si trage mai tare

                  am doua variante de debitetru: - ORIGINAL - 1300Ron
                  - debitmetru huco 750Ron

                  ma poate ajuta cineva cu un link cu preturi bune? ......va multumesc.....

                  Comment


                  • #24
                    imposibil sa nu fie cineva din zona cu un 2.2 si sa probezi un senzor ok.
                    Vezi ce inseamna sa nu te prezinti
                    Daca aveai o scurta istorioara despre civic-ul tau, lumea interactiona altfel cu tine !

                    Comment


                    • #25
                      Nu stiu pe nimeni in zona...intrebare.....sa merg pe varianta de debitmetru original sau nu original???....va mumtumesc

                      Comment


                      • #26
                        Si daca il schimbi degeaba ?
                        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                        Comment


                        • #27
                          Alta varianta nu am.....original sau nu?

                          Comment


                          • #28
                            Eu as merge pe varianta originala.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by serjiotrb View Post

                              am facut o chestie , am strans o tura jumate surubu de la geometrie si merge mai bine deci cred ca turbina e ok.....intra la 2000ture nu la 2600ture si trage mai tare

                              Umbland la acel surub doar ai modificat valoarea de debit minim a turbosuflantei.

                              Comment


                              • #30
                                Update.............am identificat problema...................vreo 4 fisuri in galeria de evacuare......dupa ce am luat degeaba debitmetru original...am vazut ca numerge....am hotarat sa dau turbina jos sa vad ce e cu ea......turbina e impecabila in schimb galeria e varza.........are cineva o idee de pret......? ma gandeam sa o sudez dar asta nu stiu cat o sa tina......merci pt sfaturi....ps am un debitmetru bun de vanzare

                                Comment

                                Working...
                                X