GEOGEO: '04 Honda Civic Coupe 1,7, Burgundy Red (EM2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GEOGEO: '04 Honda Civic Coupe 1,7, Burgundy Red (EM2)

    Va Salut. De mai bine de un an detin o frumoasa Honda Civic Coupe(EM2) produsa in 2004, motor 1.7l, 125 cp. In aproximativ 20 de mii de km facuti in acest timp problemele mai
    serioase si costisitoare au fost doua: inlocuirea garniturii de la chiulasa(cred ca e ceva clasic la motorul asta) si inlocuirea unor rulmenti din cutia de viteze. Consumul de benzina este
    destul de bun, media pe acesti 20 de mii de km media este de 7l la suta(km parcursi proponderent in afara localitatilor). Imi place mult tinuta de drum, mai ales daca mai apar si ceva curbe.
    Mi-ar fi placut sa fie mai bine izolata fonic, dupa 120 km/h este destul de mult zgomot in masina. Dar e frumoasa
    Profit de acest topic pentru a va spune si de o problema la care inca nu am gasit solutia. Cand franez( este mai evervant dupa 80 km/h si mult mai evervant si probabil mai nesigur dupa 120-130 km/h)
    imi vibreaza pedala de frana si volanul . Cu cat viteza este mai mare cu atat aceste vibratii se intensifica. Am inlocuit discurile+placutele fata s-a simtit o mica imbunatatire,dar problema cred ca este
    din alta parte.
    Aveti vreo idee de unde poate sa apara aceasta vibratie in pedala si volan?
    La un service mi s-a spus ca s-ar putea sa fie de la discurile spate( nu sunt chiar in cea mai buna forma) dar nu prea vad legatura intre discurile spate si vibratia volanului.
    Daca aveti vreo idee sau vreo sugestie va multumesc.
    Va salut si sa aveti o zi frumoasa, Geo.
    Attached Files
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 31-08-14, 21:08.

  • #2
    Am eu o idee.si la mine face cam la fel si la o scurta verificare la service au gasit baietii joc mare la una din culisele etrierului stanga fata.ramane sa schimb suportul etrierului pt ca vine cu tot cu culise si sa confirm.
    Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.mai pune niste poze
    sigpic

    Comment


    • #3
      Salut Geo, bine ai venit!

      Ai o masina foarte frumoasa, sa te bucuri de ea multi km de acum incolo. Din pacate nu te pot ajuta in legatura cu problema ta insa ma bucur ca ai primit deja un raspuns!

      Care este culoarea masinii? Jantele le-ai vopsit tu sau asa ai luat-o? Dau foarte bine.

      Comment


      • #4
        S-o stapanesti sanatos! Pivotii sunt in regula?
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Salut! Fa o verificare la jante sa nu fie una dintre ele lovita.Eu am patit exact asa, cand puneam frana la peste 80 de km/ora vibra pedala de frana si se simtea sin in volan.

          Comment


          • #6
            Originally posted by M4R1U5 View Post
            Am eu o idee.si la mine face cam la fel si la o scurta verificare la service au gasit baietii joc mare la una din culisele etrierului stanga fata.ramane sa schimb suportul etrierului pt ca vine cu tot cu culise si sa confirm.
            Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.mai pune niste poze
            Fa o verificare inainte la roti.Culisele etrierilor de obicei fac doar zgomote la trecere peste denivelarii gen guri de canal, cale ferata etc.

            Comment


            • #7
              Să o stăpânești sănătos! Așteptăm mai multe poze cu jucăria. Motorul ce serie este? Din ce știu eu în materie de D17 cel mai sus se duce D17A6 parcă pe la 117 cp. Însă nu sunt expert. Mare grijă să ai de ea.
              Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

              Comment


              • #8
                Vibratiile pot sa apara si de la rulmentul de roata.Eu am schimbta 2 seturi de discuri de frana la sfatul mecanicilor si problema a persistat. Dupa ce am schimbat rulmentul de roata,brusc trepidatiile au disparut.
                Oricum problema poate sa fie de la directie(rulment,pivot,bucsa bascula)sau etrier.
                Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                Comment


                • #9
                  Va salut, si va multumesc pt indicatii.
                  @ Punk- motorul este D17A9-125 cp ivtec- am citit pe anumite forum-uri ca este unul dintre cele mai lenese motoare, nu sunt departe de adevar autorii postarilor respective, oricum pe mine ma multumeste, stiu ca nu am racheta, cred ca motorul si cutia au fost gandite pt un mers inclinat catre economie de carburant.
                  @Micutzu - ma gandesc ca rotile le-am tot echilibrat cu schimbarea cauciucurilor iarna-vara, mesterii de acolo nu pun prea mult plumb, ma gandesc ca sunt oarecum ok rotile. Problema asta cu vibratiile o am de cand am cumparat masina, un an si ceva.Multumesc oricum de sfat, cand o sa am timp o sa rotesc si rotile sa vad daca se intampla ceva.
                  @ KMR- sunt ok pivotii, la Carpati Motors mi-au schimbat burduful de la pivoti, banuiesc ca daca nu erau ok pivotii imi spuneau ei.
                  @ crsN - legat de culoare, ce sa spun, este un visiniu-putin perlat as zice, nu este culoarea originala, si jantele au fost vopsite. Eu asa am cumparat-o, din pacate fostul proprietar nu mi-a dat vreun cod al culorii, desi
                  l-am mai intrebat la telefon de culoare, mi-a spus ca o sa caute codul si tot la stadiul asta a ramas.
                  Si legat de culoare, astazi un "artist" m-a atins in sensul giratoriu de la Casa Presei Libere. Nu este grav, s-a luat putin vopseaua de pe aripa spate,chiar pe buza acolo.
                  Am facut o amiabila, are RCA la Carpatica, inca nu am sunat sa ma programez pt un dosar.
                  Repet, zgarietura este destul de mica, iar daca soferul celalalt isi cerea scuze si folosea un alt limbaj plecam fara nicio amiabila.
                  Nu stiu cu ce se mananca vopsitul masinilor, daca o sa ma duc la Carpatica probabil ca ei ma vor trimite la un service pe camp si acolo aia vor da cu niste oja si gata treaba.
                  Stiti cumva daca exista in Bucuresti vopsitorii care sa reproduca orice culoare?Eu nu am vreun cod al culorii si nu stiu daca pot face rost. Ideea e ca as putea sa arunc amiabila
                  aia la gunoi, si m-as duce la o vopsitorie unde sunt oameni priceputi pt ca as vrea intr-un viitor sa cumpar un eleron pt portbagaj care va trebui vopsit in culoarea masinii si nu
                  stiu exact cum e treaba asta cu vopsitul.
                  @ MARIUS -e posibil sa fie si la mine o problema cu sistemul de culisare. Cand am schimbat placutele de frana una dintre ele era tocita in diagonala destul de puternic, deci daca schimbi
                  suportul respectiv iti multumesc anticipat pt o concluzie cu modificarile produse la tine.
                  O sa revin si cu mai multe poze in scurt timp.
                  Va salut!

                  Comment


                  • #10
                    Placuta mancata in diagonala am avut pe spate cand am cumparat masina.defect: un bolt culisant complet blocat
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Salut. Am revenit cu niste poze.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stapanesti sanatos,imi aduce aminte de fostul meu Em2.
                        Daca rulezi cu ea intre 140-160 km/h,nu o sa mai fie zgomotoasa,iti zic din proprie experienta.
                        Intre 120-140 km/h,e zgomotoasa,dupa isi pierde din zgomot.
                        Eu am avut modelul de 120 hp,non-vtec si tragea masina aia de numa............,nu stiu de ce zici ca a ta e puturoasa.
                        Despre problema semnalata nu stiu sa-ti zic exact,nu m-am confruntat cu problema asta,dar ar fi bine sa schimbi si discurile spate.
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/bxl77seby/

                        Comment


                        • #13
                          Frumoasa masina , te invidiez, am si eu modelu din 2001 exact aceeasi motorizare dar mie nu m-i se pare asa de puturoasa,mai ales la drum lung chiar se intinde bine ,daca ai sa incerci sa faci o liniuta cu vreo masina cam cu aceeasi cai putere ai sa vezi ca motorul isi face treaba si n-o sa te dezamageasca , sunt curios de un lucru stropitorile de la faruri sunt originale?, ca mi-ar place si mie modelul acela daca s-ar potrivi si la mine.

                          Comment


                          • #14
                            Seby, intr-adevar, pe la 140-150 parca motorul "merge mai uns" si zgomotul este putin mai scazut, am observat si eu asta.
                            Legat de putere, nu am zis ca e chiar puturoasa, dar nu stiu de ce, eu am impresia ca un Civic Ep2 la 110 cp accelereaza mai bine decat a mea ,chiar daca eu am 125 de cai.
                            In fine, pe mine ma multumeste comportamentul ei, chiar daca sunt 4 persoane+bagaje de descurca bine.
                            Flowplay, da, stropitoarele sunt originale, la modelul 2004 este un facelift la partea frontala, farurile avand o alta forma, si stropitorile de faruri sunt altfel, nu stiu daca poti sa adaptezi sistemul la bara ta.
                            Va salut.

                            Comment


                            • #15
                              Da domne' ep2-ul este o super masina si acelereaza rupere
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X