ROBERT7: '01 Honda Stream 1.7 M/T, Dark Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu am avut sava eskimo s3 si au fost niste cauciucuri excelente pt iarna. Mie imi pare ca accelerezi cam brusc si e normal sa pierzi aderenta pe zapada.

    KOL Sybronendo

    Comment


    • #32
      Pe o suprafata alunecoasa, gen zapada, gheata, etc, ORICE masina derapeaza la o accelerare brusca, fie cu tractiune spate sau fata, orice cauciucuri de iarna ar avea. Poate doar la anvelopele cu cuie sa nu se simta derapajul.


      Sent from my iPad using Tapatalk
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • #33
        Exact Radu, cred ca doar Nokian Hakkapeliita ar putea face fata.

        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • #34
          Foarte tare anvelopa asta!


          Sent from my iPad using Tapatalk
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #35
            Pana la urma am ajuns la concluzia ca si lipsa controlului tracțiunii joaca un rol foarte important, am testat pe grandis azi care are 380 sau 400 Nm si 170 CP, am dezactivat esp-ul si īntr-adevăr derapa mai mult la plecarile de pe loc dar tot mai puțin decat honda, o sa fac proba si cu alte anvelope sa vad ce si cum, nu merg de ieri cu masina si nu e nici prima pe care o am, chiar normal nu e felul in care se comporta, oricat de brusc ai accelera cu o alta masina in treapta a 5-a la 60 km/h pe zapada nu derapeaza, sau sa accelerez in curba si sa subvireze instantaneu

            Comment


            • #36
              Ungiurile de fuga la roti cand le-ai facut ultima oara?
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • #37
                Acum o luna maxim, am foaia cu valorile unghiurilor in torpedou daca e nevoie de ea

                ,

                Comment


                • #38
                  Am pus intrebarea deoarece si aceastea au o influenta in problema ta, eu cred ca totusi gumele de iarna sunt buba.Daca sunt uzate si au mai mult de 3 ierni deja e mare diferenta.Dar nu te ingrijoara iarna toate masinie derapeaza daca le fortezi poti sa ai cauciucurile cele mai scumpe ca tot degeaba.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by ro861 View Post
                    Pe o suprafata alunecoasa, gen zapada, gheata, etc, ORICE masina derapeaza la o accelerare brusca, fie cu tractiune spate sau fata, orice cauciucuri de iarna ar avea. Poate doar la anvelopele cu cuie sa nu se simta derapajul.
                    am eu cu cuie, plecare mai buna, franare mai buna; evident, derapajul ramane, ca doar e zapada/gheata
                    tot nu pricep ce-i cu accelerarile bruste in treapta a 5-a la 60 la ora, in viraje, etc
                    Attached Files
                    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                    Comment


                    • #40
                      Sava Eskimo am folosit si eu pe o masina mai mica de oras si au fost excelente. Sincer am scos masina din nameti fara niciun pic de emotie. Sunt foarte proaste pe asfalt ud insa, te duci taras...

                      Legat de "problema" ta, si eu am avut senzatia ca Accordul sta foarte prost la capitolul plecare/ franare pe zapada... Efectiv te rugai de el, indiferent de gumele pe care le aveam ( Michelin Alpin, Dunlop M3 sau Conti Wintersport) .

                      Civicul se misca mult mai bine, chiar si cu jante de 18''. Doar ca e explicabil prin prisma greutatii mai mici a masinii / LSD-ului.

                      In cazul tau cred ca greutatea sau lipsa asistentei la plecarea de pe loc sa fie problema.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #41
                        Asa e Xander, lipsa asistarii si masa mare a masinii distribuita mai mult inspre partea din spate dau batai de cap, asa e din constructie, motorul e usurel pe puntea fata in comparatie cu 5-6 persoane plus bagaje puse in spate si de aici rezulta ce rezulta ( sta chiar mai prost decat accordul, a avut tata un CL7 din 2004 fara VSA si nici aia nu era prea stralucita iarna)...am atasat o poza cu starea anvelopelor, au maxim 1 iarna de folosinta, dot-ul spune ca sunt fabricate in 2013 prin august...si inca o poza pentru cine intreba de geometria rotilor. Una peste alta, trebuie sa merg mai atent si mai incet cu ea cat e zapada/gheata ca in rest nu sunt probleme, iar pentru 2-3 saptamani pe an nu cred ca e asa mare tragedie
                        Click image for larger version

Name:	20141231_124209.jpg
Views:	1
Size:	53.0 KB
ID:	719160Click image for larger version

Name:	20141231_124122.jpg
Views:	1
Size:	82.4 KB
ID:	719161

                        Comment


                        • #42
                          Salutare, am si eu o īntrebare, ce ulei ii trebuie la motorul acesta? Cand am luat-o i-am băgat Aral 5W40 si aveam 154k km, am mai completat 300 ml aproximativ īntre timp, deci in total am bagat 4 litri, acum am puțin peste 160k km si deja e iar pe minim...e prea subțire uleiul sau care e problema? Am citit cāteva ore atunci cānd am făcut schimbul si asa pricepusem ca ii trebuie 5w40, ma gāndeam ca maine sa il schimb iar si sa bag 10w40 sa vad daca mai consumă, ce părere aveți? Menționez ca nu pierd pe nicăieri, de mers cu ea merg mai mult la drumuri lungi si relativ normal, nu o alerg, rareori ajung spre 6000-6500 rpm

                          Comment


                          • #43
                            Mergi in continuare pe 5w, incearca alta marca .

                            Comment


                            • #44
                              Eu folosesc Eneos 10w40 in D17A ul meu si nu consuma nimic.
                              Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                              Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                              Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                              Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                              Comment


                              • #45
                                Probabil un motor foarte bun si putin turat rezista la Eneos. La mine vara pe temperaturi mari dispare. Motul a fost singurul care a tinut in turatii
                                No signature

                                Comment

                                Working...
                                X