ROBERT7: '01 Honda Stream 1.7 M/T, Dark Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    si eu sper, multumesc la fel...intre timp am terminat si de inmatriculat la ea dupa 2 saptamani(de, in germania a durat 2 ore) si s-au tinut de cuvant baietii de la anaf, am scapat doar cu 230 de euro taxa si 100 rar-ul(desi ma asteptam sa platesc in jur de 200 de euro la fel cum am mai dat la celelalte 2 japoneze din familie pe motiv ca nu au numar de omologare europeana trecut la litera K din brief, norocul meu ca s-au pacalit singuri) in rest toate bune, acum ma invart dupa niste senzori de parcare macar pentru spate daca nu si pentru fata fiindca e lunga, mai are si geamurile fumurii, oglinzile mici iar noaptea dau cu spatele la soarta...mai ales ca nici nu sunt obisnuit venind de pe o mazda 323f ba care e cam jumatate cat asta

    Comment


    • #17
      are cineva idee daca masina asta are filtru de benzina? am vazut ca ar avea ceva in rezervor atasat de pompa de benzina, dar in afara de ala mai are vreunul? M-am uitat asa in mare pe sub ea dar nu am vazut nimic
      si inca ceva, am pivotul de pe dreapta care bate usor cand iau cate o groapa, am incercar sa il cumpar si am primit doar 2 oferte cu tot cu fuzeta, 1200-1300 de lei, chiar trebuie sa schimb toata fuzeta pentru un amarat de pivot? sau nu am cautat unde trebuie
      Robert7
      Senior Member
      Last edited by Robert7; 16-12-14, 21:56.

      Comment


      • #18
        Filtru de benzina are in rezervor si este "pe viata". Pivot nu este decat cu fuzeta,dar in mod sigur se poate schimba.
        Cred ca potriveste de la alt model,Civic poate,iar sfatul meu este sa desfaci fuzeta ,scoti pivotul si dupa dimensiune gasesti ce trebuie.
        Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
        Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
        Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
        Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

        Comment


        • #19
          Salut, se vede ca esti om gospodar si masina simte lucrul asta si o sa iti serveasca bine, am si eu o intrebare putin offtopic, la clasa /spatiu ultil e cit un Sharan sau mai mica? Am un văr transporator Ro-Ge ca se chinuie tot timpul cu niste tdi-uri ,in fiecare saptamana e in service cu una cu alta,si i-am tot zis sa treaca pe Honda sa mai scape si el de atata bataie de cap. Nu stiu ce sa zic de consumul ala pe care il declari, poate este prea ""estimativ"", e greu de obtinut chiar si cu Civicurile de 1.4 care sunt si mai usoare. As fi dorit sa stiu cu precizie consmul real la pompa la o asa masina.Multumesc.

          Comment


          • #20
            9-10 urban
            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

            Comment


            • #21
              multumesc. legat de marimea masinii/spatiu, daca stii cumvara cum arata sharan/alhambra/galaxy, imi poti spune cite ceva? eu recunosc ca nu am vazut in viata mea un stream
              are 6 locuri de pilda?

              Comment


              • #22
                Mulțumesc pentru răspuns bigfoot. @Basil, spațiul util nu stiu exact ce sa zic in materie de cifre, am un vecin cu un sharan 2002, honda e mai lungă, mai joasă si parca foarte puțin mai îngustă, poate vreo 10cm, de avut are 7 locuri în teorie dar ce nu îmi place este faptul ca locul din centru de la jumătate este cam mic, iar desi toate rândurile de scaune sunt reglabile pe ultimele 2 locuri nu pot sta confortabil persoane mai inalte de 1.70m, iar asta înseamnă ca nu mai există spațiu pentru bagaje. Cu consumul sta undeva la 7 in medie, in oraș nu prea merg cu ea, prefer sa scot 323-ul, dar si in oras( bucurești) consuma vreo 10% chiar 11 in aglomerație, de regula merg cu ea in deplasări mai lungi si plimbări, motiv pentru care am consumurile de le-am spus, dacă nu treci de 100 km/h Îți ia sub 6, de obicei fac cam 450 km cu jumătate de rezervor in afara orașului (55 litri are)

                Comment


                • #23
                  http://www.parkers.co.uk/cars/review...te-2001/21377/
                  http://www.parkers.co.uk/cars/review...te-2000/18879/
                  Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                  '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                  Comment


                  • #24
                    deci m-am inselat, nu e mai lunga decat sharanul desi la ochi asa mi se parea

                    Comment


                    • #25
                      Basil, ii recomand prietenului tau fara sa stau pe ganduri o toyota previa daca vrea spatiu mai mult decat in sharan, fiabilitate garantat mai buna si e japoneza sigur...sau un mitsubishi grandis desi ala are motorizarile diesel de la grupul VAG si o sa revina la vechii lui prieteni de prin service iar la spatiu e cam la fel cu honda mea

                      Comment


                      • #26
                        Am si eu o intrebare pentru cei care mai au stream(spoon) si nu numai...de vreo 2 zile de cand a venit zapada nu ma inteleg deloc cu masina pe partea de demaraj fiind cea mai mare problema si oarecum pe franare. Atunci cand vine vorba de plecat din vreo intersectie, sau chiar si dupa ce prinde un pic de viteza 40-50 km/h sa zicem cum apas acceleratia mai mult de 2-3 cm in ORICE treapta de viteza imi derapeaza, cu 4-5 cm de zapada depusa pe asfalt la 50 km/h derapeaza si in a 5-a daca o accelerez un pic mai tare, de restul treptelor nu se pune problema, imaginati-va ce e in stare sa faca la plecari de pe loc sau cand incerc sa urc intr-un deal ceva mai abrupt sa ajung acasa(vecinii cu opel astra, golf 4, dacia, eu cu cealalta masina urca foarte bine, honda nu urca nici batuta)...Anvelope am aproape noi de iarna ceva de la Sava, cele cu care am cumparat masina din germania, sunt umflate la 2.3 bar....mentionez ca daca intru in curbe chiar si cu 70-80 km/h pe zapada sta foarte bine, nu are tendinta sa plece in vreo directie, cum vreau s-o accelerez cum e jale...sunt anvelopele de vina, masina sau eu? Am facut si un mic video in seara asta, o sa-l uploadez ceva mai tarziu pe youtube si il postez si aici

                        Anvelopele: http://www.sava-tires.com/sava/ie/Im...180-112345.png

                        https://www.youtube.com/watch?v=k0bY9YaTrPc (scuzati entuziasmul unora dintre pasageri)
                        Robert7
                        Senior Member
                        Last edited by Robert7; 28-12-14, 21:01.

                        Comment


                        • #27
                          iarna nu-i ca vara
                          ca sa te linistesti, asa fac toate masinile pe zapada sau noroi
                          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                          Comment


                          • #28
                            mai am inca o masina a mea(mazda aia rosie) inca 2 din familie ( un mitsu grandis diesel si un megane 2 1.5 dci) care mai sus de treapta 3 nu derapeaza, iar cu a 3-a doar in situatia in care plec mai tare de pe loc si o tin turata pana ajung in a 3-a cand se linisteste, daca sa zic ca merg in a 3-a la o turatie mai mare ( ex 2500 rpm cu megane) si o accelerez brusc nu derapeaza, in 4,5,6 nici vorba de ruperea aderentei la fel si cu celelalte cu care merg frecvent...daca se comportau la fel nu ma mai plangeam
                            Robert7
                            Senior Member
                            Last edited by Robert7; 28-12-14, 22:30.

                            Comment


                            • #29
                              eu nu am avut nici o masina care, la bruscari, sa nu derapeze pe zapada
                              Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                              '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                              Comment


                              • #30
                                Am mers iarna/vara cu gume mult mai bine cotate decat Sava care m-au surprins neplacut. Eu zic ca de la gumele alea ai probleme ,pt. ca Honda in general sufera la capitolul cuplu si nu e atat de violenta la raspunsul pedalei de acceleratie.Mai ales ca nu esti in VTEC la turatii mici.
                                No signature

                                Comment

                                Working...
                                X