Platesc taxa de mediu la sfarsitul leasing-ului?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Platesc taxa de mediu la sfarsitul leasing-ului?

    Salut! Am un Civic second hand luat in 2011 cu un leasing pe 3 ani (a fost recuperat de catre BCR de la prima persoana dupa care au repus o in vanzare). Data primei inmatriculari este in decembrie 2007. Mai am 2 rate si o sa trec masina pe numele meu iar intrebarea mea este: platesc taxa de mediu pentru ea? Pentru ca nu stiu daca a fost platita taxa de mediu atunci. Nu stiu nici cum era legea in decembrie 2007.. daca era o taxa similara atunci as scapa de plata a 600 euro. Se pricepe cineva? Mersi!

  • #2
    Pai e simplu: daca s-a plătit atunci nu mai plătești, daca nu s-a plătit atunci plătești acum. Cei de le leasing cred ca îti pot spune daca e achitata sau nu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • #3
      din pacate cred ca in 2011, daca masina era euro 5 taxa era 0 lei, asa ca vei plati. dar verifica mai bine cu firma de leasing
      ps:..in 2007 nu era nicio taxa
      '16 BMW 520xd
      '15 FK2
      ex '10 CU1
      ex '07 CL7

      Comment


      • #4
        Eu am alta intrebare, tot pentru sfarsitul leasingului si transcriere. Taxa nu s-a platit in 2009 nu pentru ca firma de leasing nu ar fi vrut (ca imi dadeau cu factura peste ochi de nu ma vedeam), ci pentru ca masina fiind E4 a fost scutita de taxa de catre statul roman, pentru a ma stimula s-o cumpar, ma gandesc. Astfel stand lucrurile, la transcriere va trebui platita?
        Adica, tu stat, ma incurajezi s-o cumpar si acum vii si-mi dai in cap?
        sigpic

        HONDA - THE POWER OF DREAMS
        Honda Civic Type-R FN2

        Comment


        • #5
          Da man, din pacate asa e, si eu sunt fix in aceeasi situatie...si stii cat e taxa la CTR: 2700 si ceva de euro.
          Eu tocmai am prelungit leasingul inca un an, si o sa-l prelungesc la nesfarsit (cu rata si de 50 de bani daca e nevoie), dar in nici un caz nu platesc aberatia asta.
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

          Comment


          • #6
            Pentru fabricatie 2009 (desi VIN e de 2010) taxa e circa 2200 EURO. A ta e 2010?
            Ia da detalii pe privat cum e cu prelungirea asta la nesfarsit, ca s-ar putea sa fiu interesat..
            sigpic

            HONDA - THE POWER OF DREAMS
            Honda Civic Type-R FN2

            Comment


            • #7
              2009 e si a mea, VIN 2009, io calculasem parca 2700 da nu mai sunt sigur...oricum si 2200 e enorm, mai ales ca e si furaciune.
              CU leasingul la mine a fost destul de simplu: am fost, le-am explicat oamenilor ca nu vreau sa platesc aceasta taxa aberanta si i-am intrebat daca putem prelungi leasingul inca un an - raspunsul a fost afirmativ, am impartit cat mai aveam de plata in 12 luni, am platit taxa de prelungire 50 EUR, am schimbat asiguratorul CASCO si am injumatatit rata de asigurare, si cam asta sa fost tot, au inceput sa vina facturile si eu sa platesc
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #8
                In 2006 am cumparat masina, in anul respectiv aceasta taxa de mediu era suspendata. Insa la sfarsit de leasing dupa 4 ani CARPATI MOTORS mi'a inmanat o factura in valoare de vreo 1700 ron, asa tin minte, reprezentand taxa vamala. Cu toate ca masina este facuta in UE..UK....am platit taxa vamala. La police cand am inmatriculat masina, in primul rand, mi-au cerut aceasta factura. Ulterior un amic mai luminat mi-a explicat ca aceasta suma reprezenta, de fapt, taxa pe lux.
                La ora actuala daca vreau sa vand masina trebuie sa platesc 7561 ron . Va spun asta ca sa stiti ca dupa leasing puteti avea "surprize" de genul asta. Eu solicitasem ca in rata leasing sa-mi fie incluse toate "cheltuielile" aferente. Faptul ca in 2006 nu era in functiune taxa de mediu m-a si determinat sa cumpar masina..atunci la momentul ala.

                Concret situatia mea :


                Noua taxa de poluare auto va da o adevarata lovitura celor care si-au inmatriculat automobilele inainte de 2007 si vor sa scape de ele. In conditiile in care taxa este, in unele cazuri, mai scumpa ca masina, proprietarii vor avea la dispozitie foarte putine variante, cea extrema fiind casarea.
                Daca vreti sa va cumparati/vindeti o masina inmatriculata inainte de 2007, aflata la primul proprietar, ar fi bine sa va ganditi de doua ori. La cum arata noua taxa de poluare, va fi foarte greu sa faceti vreo tranzactie.
                Pentru o masina din 2006, cu o capacitate cilindrica de 1.900 centimetri cubi si norma de poluare Euro 4, taxa poluare ar fi acum de 1.829 euro sau 7.865 de lei, potrivit calculatorului auto.ro.
                Cum sa scapi de taxa
                Potrivit datelor Directiei de Inmatriculari din cadrul Politiei, din cele 4,3 milioane de autoturisme inmatriculate in prezent, sunt 2,5 milioane inscrise inainte de 2007. Astfel ca mare parte din ele, care se afla la primul proprietar, vor fi afectate de noua taxa.
                Cele mai multe asemenea masini au fost cumparate in perioada anilor 1995-2000, in perioada expansiunii creditului.
                Cei care vor dori sa le vanda, vor avea numai 5 variante.
                1.In prima, cea mai fericita, proprietarii vor gasi un client dispus sa achite taxa de poluare. Cel mai probabil, asta va insemna ca si pretul de vanzare va fi unul foarte mic.
                2.O a doua varianta va fi sa apeleze la sistemele de buy-back – sa isi dea masina la un dealer, acesta sa o preia in contul avansului pentru alta noua. Si aici sunt probleme pentru ca vor pierde, cu siguranta, la pret.
                3.In a treia varianta, masina va fi vanduta, inmatriculata si revanduta prin Bulgaria. Trebuie insa sa ai timp si rezistenta pentru a trece prin intreg procesul. In plus si bulgarii vor sa puna o taxa, mai nou, impinsi de la spate de UE.
                4.In a patra varianta, vei putea sa scapi de masina daca o vei face donatie catre o fundatie sau ONG non-profit, care ar intermedia tranzactia catre noul proprietar. Fundatia nu va plati taxa la inmatriculare. Ulterior, pentru ca nu se mai afla la primul proprietar, masina va putea fi inmatriculata pe numele acestuia.
                In ultima varianta, masina va ajunge la casat, iar cu tichetele Rabla, fostul proprietar isi va cumpara, probabil, un automobil nou.

                Trag concluzia ca masinile cumparate in 2007 sunt purtatoare de taxa. Deci dupa leasing la inmatriculare taxa trebuie achitata.
                FLORIN CRISTEA
                Senior Member
                Last edited by FLORIN CRISTEA; 18-07-14, 08:41.
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #9
                  Sunt o multime de inexactitati in text.

                  Comment


                  • #10
                    @vtin : Tot ce este posibil l-am luat de pe net....nu e opera mea...art este din 2012. Care ar fi inexactitatile..???
                    Pentru mine cel putin, este clar ca aceasta taxa o voi plati daca vreau sa vand masina.
                    Se pare ca pentru masinile inmatriculate in 2007 dispare taxa vamala prin introducerea taxei de mediu..sau cum i'o zice.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • #11
                      sunt multe, foarte multe. Daca e sa o punem de o explicatie, ar fi mult-mult de scris.
                      Pana una-alta, Tribunalul Sibiu a sesizat Curtea de Justitie a Uniunii Europene cu privire la nelegalitatea timbrului de mediu si... ar trebui sa avem o hotarare in scurt timp, favorabila, cred eu. Asta pentru ca CJUE s-a pronuntat constant impotriva actelor normative romanesti referitoare la taxele auto (poluare, prima inmatriculare, emisii poluante).

                      Comment


                      • #12
                        Eu am un Renault din 2004, la care taxa rivalizeaza cu pretul de piata al masinii.
                        Pare aproape imposibil sa o mai vand.
                        Probabil va mai circula pana la casare, eventual cu programul Rabla.
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment

                        Working...
                        X