MIHAINSTEF: '10 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Trozneste pe viata, dar nu te lasa in drum. Daca schimbi cilindrul de ambreiaj, poti sa-i spui "papa" trozniturii. Merluciu a schimbat pe un CL9 cu jakoparts parca, de vreo 2-3 ani, 0 zgomote de-atunci.
    Daca nu te deranjeaza zgomotul, incadreaza-l in categoria "asa fac toate"
    BlackMagic
    Senior Member
    Last edited by BlackMagic; 13-08-14, 11:03.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #32
      Perfect, il aman pentru anul viitor atunci.

      Comment


      • #33
        Pareri dupa aproximativ 7000km:

        Trebuia sa caut cu cutie automata. Nu imi displace cea manuala, dar uitasem ca trebuie mestecat in ea mai mult ca la benzina, mai ales ca masina e greuta si saracul motor nu poate sa o miste prea usor daca e subturat.
        Consumul pe ultimii 2500km este 7.1% in CB, mi se pare mai mult decat rezonabil.

        Singurele chestii care ma enerveaza pana acum ar fi: (sunt mai mult sau mai putin relevante, depinde mult de cati pitici am pe creier)
        1. "Spatiul" acela mai mare dintre viteza a 2-a si a 3-a.. daca nu turez a 2-a pana la 3000rpm, a 3-a o sa fie mereu subturata si ma enerveaza cand o necajesc asa
        2. la 1000rpm, motorul are o vibratie mai ciudatica...(nu intrerupe sau ceva, doar vibreaza mai tare si se simte in pedala de acceleratie) o sa intreb la revizie, pana la urma nu e mare lucru
        3. scaunul sofer cam tacane ca sa zic asa, probabil se rezolva prin strangerea unor suruburi
        4. schimbator de viteze are un joc si cand este in viteza si la punctul neutru. E greu de descris in cuvinte, ca si cum nu ar fi bine stranse niste suruburi, dar nu influenteaza in vre-un mod schimbarea vitezelor, doar OCD-ul meu tipa.

        Dupa cum vedeti, nu sunt lucruri majore si pana acum in afara de motorina am investit doar un bec de faza scurta.
        Apropo, m-am chiunuit de mi-au iesit ochii sa schimb becurile, e prima masina cu H1 pe care o am, iar in partea soferului din nou trebuie demontate tot felul de chestii ca sa ajungi la bec... la cat spatiu e acolo, chiar nu puteau sa faca lucrurile mai simple?

        Comment


        • #34
          Miscarea schimbatorului e normala, daca nu e...anormala Adica daca nu e exagerata, vreau sa spun . In sensul ca un mic joc il are, si e din timoneria de sub el, asa e el.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #35
            Originally posted by mihainstef View Post
            Apropo, m-am chiunuit de mi-au iesit ochii sa schimb becurile, e prima masina cu H1 pe care o am, iar in partea soferului din nou trebuie demontate tot felul de chestii ca sa ajungi la bec... la cat spatiu e acolo, chiar nu puteau sa faca lucrurile mai simple?
            La Accord se face prin pasajul rotii , se demonteaza o protectie de plastic si ajungi mai usor . Vezi sa nu fie la fel si la tine .
            Initial si eu mi-au rupt mainile prin compartimentul motor ...
            '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

            Comment


            • #36
              Originally posted by mihainstef View Post

              Singurele chestii care ma enerveaza pana acum ar fi: (sunt mai mult sau mai putin relevante, depinde mult de cati pitici am pe creier)
              1. "Spatiul" acela mai mare dintre viteza a 2-a si a 3-a.. daca nu turez a 2-a pana la 3000rpm, a 3-a o sa fie mereu subturata si ma enerveaza cand o necajesc asa
              Straniu, dieselul 2.2 (fie i-ctdi sau i-dtec) trage bine de jos. Conduc un I-dtec, in treapta a 3-a merge bine chiar de la 1000-1200 turatii. Insa motorul are cuplu maxim intre 2000 si 2800.

              Comment


              • #37
                De mers, merge, dar stiu ca nu ii face bine sa accelerez tare de la turatia aia. Eu incerc mereu sa fiu la 2000rpm cand urmeaza sa accelerez. Singurele momente cand scad sub sunt pe linie dreapta la mers constant. In oras rar bag a 4-a si aproape niciodata a 5-a.

                Comment


                • #38
                  In sfarsit am reusit si eu sa fac revizia, din pacate cam scumpa din punctul meu de vedere:

                  530ron manopera cu reducerea de 10% pentru schimbare de filtre (motorina, aer, habitaclu, ulei) schimbare ulei motor + cutie + diferential.
                  (si gresarea de articulatii sau ce mai fac ei la rev principala)

                  In rest, am auzit din nou fraza pe care o aud la fiecare revizie de Honda si care e o surpriza placuta de fiecare data:

                  'Nu are nici o problema masina, schimbati discurile la urmatorul schimb de placute'

                  Comment


                  • #39
                    Fratilor am masina din 2006 am 95 de mii cu ea....am masurat discurile acum 1 saptamana cand am facut ITP sunt ok. Au uzura dar nu de schimbat. Va tot aud despre schimbat discuri si mi se pare ciudat. E drept eu nu merg cu 170-180...ca nu e loc in RSR...da 110-130 mai scap si eu. Nu-mi explic de ce asa repede schimbari discuri frānā. Am avut un Audi 100 CD din 83 ...automatic 2 tone avea...am schimbat discurile fata spate la 190-200 de mii km...si mai era loc.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • #40
                      Cred ca din 2 motive:

                      1. materialele la discurile mai noi sunt mai moi, pentru franare mai buna (varianta care mi-o spun eu ca sa ma simt mai bine)
                      2. faptul ca discurile au niste cote de uzura destul de generoase, partial din considerente financiare, partial pentru ca asa zic normele uniunii europene, blabla.

                      Sunt sigur ca mai merg inca pe atat discurile astea sau macar inca 50000 km fara probleme.

                      Comment


                      • #41
                        Tot ce este posibil. Si eu sper sa trec de 120 de mii cu ele...mai ales ca, acum in perioada asta de restriște, nu prea sunt dineros . 😂😂👍
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                          Fratilor am masina din 2006 am 95 de mii cu ea....am masurat discurile acum 1 saptamana cand am facut ITP sunt ok. Au uzura dar nu de schimbat. Va tot aud despre schimbat discuri si mi se pare ciudat. E drept eu nu merg cu 170-180...ca nu e loc in RSR...da 110-130 mai scap si eu. Nu-mi explic de ce asa repede schimbari discuri frānā. Am avut un Audi 100 CD din 83 ...automatic 2 tone avea...am schimbat discurile fata spate la 190-200 de mii km...si mai era loc.
                          Probabil e o recomandare generala la Asko Florine. La fel am patit si eu, stii doar.
                          Eu am schimbat doar placutele. Pe stang tine frana brici.
                          Nu mai sunt masinile de alta data...
                          '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                          NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                          Comment


                          • #43
                            Si eu le-am schimbat la 120k cam degeaba.
                            Placutele erau uzate cam 40%, iar discurile intr-adevar aveau un grad la margine cam mare si prezentau niste umbre radiale fine de rugina, care pareau a fi viitoare crapaturi, dar grosimea era sensibil apropiata de cele noi.
                            In fine...asta e, odata si odata trebuiau schimbate.
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by catalind View Post
                              Probabil e o recomandare generala la Asko Florine. La fel am patit si eu, stii doar.
                              Eu am schimbat doar placutele. Pe stang tine frana brici.
                              Nu mai sunt masinile de alta data...
                              Stai ca nu pricep numai pe stanga...???
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • #45
                                Pana in prezent eu am schimbat placutele de frana la doua schimburi de ulei....deci cam la 20 de mii km...fie ca era sau nu nevoie. Probabil de aceea discurile se tin foarte bine. Cele de pe spate - discurile - sunt ca noi cu f putina uzura. Pe fata se cunoaste ceva dar nesemnificativ.
                                Hai ca i-am umplut topicul lui mihaistef....poate asa ne onoreaza cu prezenta la o intalnire CRV...ianuarie 2015 e cea mai apropiata...are timp sa se decida....
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X