MIHAINSTEF: '10 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MIHAINSTEF: '10 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

    Dupa cum spune si titlul, am ramas la Honda, dar am trecut 'to the dark side'.

    Masina se prezinta ok, are ~74000km, istoric la Carpati Motors, cu cateva mici defecte, dar nimic grav; chiar azi am devenit posesor. Este putin ciudat trecand de la Civic, dar am fost foarte impresionat de cat de silentios este motorul pentru un diesel.

    In rest, am inceput sa ma documentez despre masina, a fost o hotarare de impuls sa o iau, eu ma indreptam initial in directia opusa ( turbobenzina de minim 1.8 ), dar am ales varianta mai practica pentru lumea si tara in care traim.

    PS: ignorati numarul, mai dureaza pana il schimb.

    Nu sunt 100% sigur de echipare, are scaune alcantara, nu sunt incalzite, nu are xenon, etc.

    Si cateva poze facute cam pe fuga cu telefonul:

    Click image for larger version

Name:	WP_20140710_19_47_59_Pro.jpg
Views:	1
Size:	46.2 KB
ID:	728668Click image for larger version

Name:	WP_20140710_19_47_41_Pro.jpg
Views:	1
Size:	43.2 KB
ID:	728670Click image for larger version

Name:	WP_20140710_19_48_12_Pro.jpg
Views:	1
Size:	29.8 KB
ID:	728669

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte cat mai multi km
    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos!
      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere si fara probleme
        "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

        The Power of Dreams

        Comment


        • #5
          Felicitari pt achizitie !
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • #6
            Masina e foarte buna pentru drumuri lungi, concedii mai ales daca ai bagaje multe.
            Cum stai cu consumul?
            '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

            NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

            Comment


            • #7
              Multumesc tuturor pentru urari!

              Inca nu stiu exact cum va fi consumul, eu am luat-o cu 9.4% in bord, aseara i-am facut plinul si urmeaza sa vad. Ma astept la un 10 in oras, mai ales ca fac destul de putin pana la munca (7-8km *2 pe zi) si prin aglomeratie. E relativ fasneata, cand ai nevoie sa te bagi in aglomeratie se comporta decent, ma asteptam sa fie mai lenesa.

              Ce am observat ciudat, ca sunt putin matuite farurile chiar pe forma fasciculului de lumina care iese din proiector.
              Fenomenul face parte din ciclul 'asa face toate' ?

              Comment


              • #8
                Nu, nu face toate asa! Oricum, farurile suporta polish


                Radu DIMOFTE
                Sent from my iPhone using Tapatalk
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • #9
                  Sunt pe interior matuite...

                  Comment


                  • #10
                    Din cauza becurilor proaste folosite de proprietar.

                    Comment


                    • #11
                      Vezi ca un far original la dealer e o caruta de bani!


                      Radu DIMOFTE
                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • #12
                        In nici un caz nu le-as fi schimbat la dealer, ebay-ul este prietenul nostru. Oricum, nu e asa deranjant, intra in future plans.

                        Comment


                        • #13
                          1. O sa pun o intrebare care poate ii va supara pe unii, dar pe mine ma cam enerveaza comportamentul actual:

                          Exista vreo modalitate prin care pot face cursa schimbatorului de viteze mai lina? Adica acum este ca la Civic ( clanc, clanc ) si as fi vrut sa fie mai lina, mai 'smooth' ca sa folosesc si un englezism.

                          2. Am citit ca huruiala cand se da cu spatele e un semn ca trebuie schimbat uleiul la diferential, ce m-ar interesa, exista vreun mod elegant de a testa ca functioneaza in parametrii tractiunea integrala ( in mintea mea, cea mai simpla metoda este sa intru pe iarba, vsa off si sa 'ii dau' ) ?

                          3. Stiti pe cineva care se ocupa cu reconditionari de volane de piele, schimbatoare de viteza? ( le am putin uzate si ma cam enerveaza )?

                          Comment


                          • #14
                            La 74000 ai faruri matuite si trebuie sa reconditionezi volanul si schimbatorul?????

                            Comment


                            • #15
                              @picutex: buna intrebare!!!


                              Sent from my iPad using Tapatalk
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment

                              Working...
                              X