VLADBUTUSINA: '14 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Sport, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    m-a lamurit nenea ticker, mersi. au pus aripioare si pe benzina incepand de la facelift. inainte de facelift decat dieselul avea, de aceea eram nelamurit.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #17
      Felicitari pentru review. Sa o stapaniti sanatosi si sa va plimbe cat mai mult fara probleme. Nu pot insa sa nu mai adaug/comentez ceva legat de 2 aspecte asupra carora poti reveni dupa mai multi km rulati
      1. Anvelopele nu se apropie deloc de statutul "excelente" !
      2. Revino cu un update asupra confortului in scaun dupa drumuri de peste 800-1000km ) Bine aici pot fi subiectiv conteaza si inaltimea soferului, greutate, etc .... eu sunt inalt si foarte slab si nu ma simt avantajat.

      Comment


      • #18
        Sa o stapanesti sanatos ! Nice review !
        2014 Civic Hatch 1.8 A/T

        Comment


        • #19
          Originally posted by vladbutusina View Post
          Nu exista masina care nu se strica. Toate sunt proaste in ziua de azi.
          Felicitari pentru achizitie!
          Da-mi voie sa te contrazic totusi la afirmatia ca toate masinile sunt proaste. Eu sunt de parere chiar, ca nu prea se mai fac masini proaste in ziua de azi! Tehnologia a avansat ,concurenta este mare si produsul finit este mai fiabil (vorbim de masini noi aici).
          '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

          Comment


          • #20
            Sa o stapanesti sanatos!
            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

            Comment


            • #21
              Originally posted by umblaretz View Post
              Felicitari pentru review. Sa o stapaniti sanatosi si sa va plimbe cat mai mult fara probleme. Nu pot insa sa nu mai adaug/comentez ceva legat de 2 aspecte asupra carora poti reveni dupa mai multi km rulati
              1. Anvelopele nu se apropie deloc de statutul "excelente" !
              2. Revino cu un update asupra confortului in scaun dupa drumuri de peste 800-1000km ) Bine aici pot fi subiectiv conteaza si inaltimea soferului, greutate, etc .... eu sunt inalt si foarte slab si nu ma simt avantajat.
              Anvelopele nu or fi ele cele mai bune, clar, dar sunt potrivite cu directia. Ma refer la marginile mai patrate (nu rotunjite ca la alte modele) care ajuta la directia precisa de care vorbeam. Am inteles ca nu sunt cele mai bune la capitolul consum, si ca nici aderenta nu rupe gura targului, dar cum eu merg usor, cum am mai precizat, nu cred ca o sa simt aceste minusuri foarte tare. Deci, ma refeream excelente pentru ca ofera un "steering feel" foarte interesant.

              Cat despre scaune, e un lucru care ma seaca si pe mine, reglarea spatarului, as fi preferat rotita in loc de levier. E greu de reglat spatarul in mers, gen lasat mai pe spate pe autostrada, ridicat la loc la intrare in oras. Merge, dar e mai greu, nu iese mereu din prima la pozitia mea.
              Suportul lombar nu este reglabil, la Skoda era de ex, dar nu-mi aduc aminte sa-l fi folosit vreodata cat am condus. Iar dupa 1000 de km ma durea spatele la fel cu te doare pe orice scaun (am facut europa cu skoda, vreo 4000 de km). Probabil in fotoliile gen mercedes, sau mai stiu eu ce, este mai relaxant, dar sincer cred ca si acolo amortesti dupa 1000 de km, pentru ca asa fac oamenii, amortesc.

              Eu zic ca nu exista masina perfecta (la banii astia ma refer), trebuie doar sa te hotarasti la ce vrei sa renunti si la ce nu, cand cumperi una.

              Comment


              • #22
                Originally posted by balaurul View Post
                Felicitari pentru achizitie!
                Da-mi voie sa te contrazic totusi la afirmatia ca toate masinile sunt proaste. Eu sunt de parere chiar, ca nu prea se mai fac masini proaste in ziua de azi! Tehnologia a avansat ,concurenta este mare si produsul finit este mai fiabil (vorbim de masini noi aici).
                Probabil nu o sa trebuiasca sa fac motorul ca la Dacie, odata la 2 ani (ce vremuri ) si la fel de probabil nu o sa pot deschide usa fara cheie daca o ridic putin in sus si trag. Doamne ajuta sa fie bine, in mare, dar eu cred ca ar fi o minune sa nu ajung cu ea la garantie pentru ceva, mai mult sau mai putin marunt. O fi avansat tehnologia, si eu sunt in the tech business si realizez cat de repede evolueaza treburile, dar tu ai auzit de reducere de costuri ?

                Comment


                • #23
                  Masinile sunt mai slabe pe zi ce trece. Se poate observa lesne la cele actuale fata de cele facute pana in 2008, cand a venit criza.

                  Comment


                  • #24
                    Chiar as fi curios sa fac un drive test intr-un MY14 ca sa vad cum se comporta pe drum denivelat comparativ cu al meu. In rest...un review axat pe sublinierea partilor pozitive. Pe principiul masina mea e cea mai tare pentru ca e a mea. Nimic rau dar...e o masina normala, nu are nimic super iesit din comun. Iar daca mai mergi vreo 60-70 km sustinuti pe drum in rampa, asa cum am mers eu acum in Grecia, cu 3 persoane si cu bagajele aferente unui concediu, sa vezi cum o sa simti dorul tdi-ului uala zgomotos de pe Octavia. Dupa care te invit sa vezi cum vibreaza tot bordul pe asfalt rugos, noroc ca in Ro pe unde merg eu nu sunt multe zone de genul asta, dar aici in Grecia am mers zeci de km cu toti greierii din bord in concert...ce mai, ma gandesc daca o masina japoneza facuta intr-o fabrica din Anglia mai are ceva din calitatea de la mama ei sau se transforma intr-o capodopera britanica. Iar daca britanicii ar fi stiut sa faca masini bune ar exista marcile lor si in prezent. Ceea ce nu e valabil. Apoi te invit sa vezi cum s-a curbat usa soferului la o lovitura primita la deachiderea altei usi vecine intr-o parcare de-a noastra. Zgarieturile ma gandesc ca nu te intereseaza. Cam atat deocamdata. Sa te bucuri de masina si cati mai multi km fara probleme.

                    Comment


                    • #25
                      Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme e o masina super mult peste modelul veci la capitolul isonorizare si comfort chiar si pe drumuri proaste testata de mine iar concurenta nici ea nu e cine stie ce la banii astia.Gandestete ca la modelul vechi la arcadele rotilor pe interior nu avea decat tabla cu antifon acum tu ai mocheta si asta se simte.
                      Iar daca e panta mai abrupta si esti plin dai a 4 sau a 5 nui problema duce motoru .
                      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                      Comment


                      • #26
                        Rampă, nu pantă.

                        Comment


                        • #27
                          Salutare tuturor,
                          Am fost la munte saptamana trecuta. Am facut cam 1100 de km in total. A fost excelent. Masina a ajuns intreaga si neatinsa acasa (si asta e o treaba pe strazile noastre). Este primul concediu de cand am schimbat masina.
                          M-am distrat pe serpentine. Nu am eu curaj sa ma dau cat poate masina sa duca. La capitolul dinamica, din punctul meu de vedere, este foarte agila si sigura masina. Poti sa faci depasiri lejer, masina accelereaza destul de repede de la 50-60 km/h la 120. Treapta a 3-a acopera lejer plaja aceasta de viteza. Pentru situatii speciale poti incepe depasirea din a 2-a, schimbi la 90+ km/h la 6000+ rot/min, si incepi sa te simti tot mai bine . De principiu, daca motorul este la peste 3000 rot/min, poti depasii relaxat in orice treapta. Am impresia ca de la 3500 incepe sa deschida supapele, stiti voi ce zic.
                          A consumat 6.1 la suta de km in concediu. Cred ca pot da si niste cifre de consum dupa primii 3000 de km de condus normal (nici tare, nici la consum). Consum urban exclusiv (Bucuresti) este in jur de 8 la suta (8-8.3), extraurban exclusiv este cam 5.5 - 5.8, combinat este in jur de 6.5 . Variatiile de 0,5 la suta consider ca sunt nesemnificative (3 lei la suta de km sunt bani de seminte). Probabil vor scadea usor cifrele astea dupa 5000 de km, dar nu cred ca va fi ceva notabil. Oricum, depinde cum ai chef sa conduci, cat de grabit esti. Cine isi cumpara masina pentru consum mic probabil ca nici nu ii trece prin gand sa isi cumpere Honda Civic, asa ca mai bine vorbim de alte treburi .

                          La capitolul confort, cum ma asteptam, foarte ok, nici o durere, nici un junghi. Am facut 7 ore dus, 7 ore intors, am ajuns la fel cum am plecat. Stresul drumului nu se pune la socoteala, n-are masina nici o vina. Comenzile sunt usor de operat. Dupa 3 saptamani cu masina am invatat cam tot si pot face relaxat orice fara sa imi concentrez atentia asupra operatiunii respective.

                          De rau ... nu ai compartiment de depozitare sub nici un scaun in fata (acolo e rezervorul). Daca iti place sa ai masina curata, si vrei o microfibra la-ndemana, nu ai unde sa o ti. La mine sta sub scaun, impaturita frumos, dar nu e la fel.
                          In usi incape (doar) o sticla de 0,5L , poate una de 1L (n-am incercat dar cred ca incape). La drumuri lungi vrei sa iei cu tine apa sa ajunga (2L) si nu ai unde sa o ti. O ti la picioare ca n-ai ce face, dar e tiganeala.
                          Daca e sa intru in detalii nesemnificative ar mai fi:
                          - pozitia de automat la stergatoare se regleaza (se regleaza sensibilitatea senzorului) dar daca ploua incet sterge ori prea des, ori prea rar, dar asta e deja carcoteala...
                          - mi-ar fi placut un loc dedicat pentru telefoane unde sa ai acces rapid. Pe mijloc (unde este ruloul intre scaunele fata) incape perfect un smartphone, dar nu mai poti folosi cup-holder-ele. Am ajuns sa le tinem in cotiera dar accesul este incomod in timp ce conduci. Iar este carcoteala pentru ca ai bluetooth si deci nu ai nevoie sa pui mana pe telefon. Situatia cand am ceva de pus in suport pe mijloc este oricum destul de rara.
                          - nu e masina de fumatori. Eu fumez. Nu aveam de gand sa fumez in masina oricum, nici in cealalta nu prea obisnuiam, dar in asta este aproape imposibil. Nu ai bricheta la priza electrica, nu ai nici o scrumiera. Daca vrei sa fumezi trebuie sa dai pe geam. Nu mai fumez si cu asta basta. Nici nu stiu daca este un minus asta, poate chiar un plus.

                          Nu stiu, daca are cineva de intrebat orice, astept reply-uri pe thread.

                          Comment


                          • #28
                            Taxa de mediu - 1006 lei.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by BV26CAT View Post
                              Chiar as fi curios sa fac un drive test intr-un MY14 ca sa vad cum se comporta pe drum denivelat comparativ cu al meu. In rest...un review axat pe sublinierea partilor pozitive. Pe principiul masina mea e cea mai tare pentru ca e a mea. Nimic rau dar...e o masina normala, nu are nimic super iesit din comun. Iar daca mai mergi vreo 60-70 km sustinuti pe drum in rampa, asa cum am mers eu acum in Grecia, cu 3 persoane si cu bagajele aferente unui concediu, sa vezi cum o sa simti dorul tdi-ului uala zgomotos de pe Octavia. Dupa care te invit sa vezi cum vibreaza tot bordul pe asfalt rugos, noroc ca in Ro pe unde merg eu nu sunt multe zone de genul asta, dar aici in Grecia am mers zeci de km cu toti greierii din bord in concert...ce mai, ma gandesc daca o masina japoneza facuta intr-o fabrica din Anglia mai are ceva din calitatea de la mama ei sau se transforma intr-o capodopera britanica. Iar daca britanicii ar fi stiut sa faca masini bune ar exista marcile lor si in prezent. Ceea ce nu e valabil. Apoi te invit sa vezi cum s-a curbat usa soferului la o lovitura primita la deachiderea altei usi vecine intr-o parcare de-a noastra. Zgarieturile ma gandesc ca nu te intereseaza. Cam atat deocamdata. Sa te bucuri de masina si cati mai multi km fara probleme.
                              Am avut parte de rampe destule in Transilvania noastra si nu am dus dorul TDI-ului.
                              Sa sti ca si Octavia cea veche are greieri destui. Si turbina reconditionata, si cutie de viteze reconditionata, si ambreiaj schimbat, si ecran maxi-dot (ecran, optional pe vremea aia) intre ceasurile de bord care nu merge de 3-4 ani, si bord care se cojeste, si multe altele....

                              Comment


                              • #30
                                Deci se poate si mai rau

                                Comment

                                Working...
                                X