VLADBUTUSINA: '14 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Sport, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • VLADBUTUSINA: '14 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Sport, Polished Metal Metallic

    Click image for larger version

Name:	FB_IMG_1403780833171.jpg
Views:	1
Size:	81.2 KB
ID:	728667
    Salutare tuturor,
    Vreau sa punctez cateva aspecte despre noul meu Civic, la o saptamana si 1400 de km de la primirea masinii de la Asko Chiajna.

    E un fel de review ceea ce urmeaza...

    In primul rand, pentru viitorii interesati de masina noua, cand o sa va ganditi ce masina sa cumparati, sa nu va luati dupa toate review-urile "asa si asa", de care internetul este plin, despre Honda Civic. Multe din ele (am citit o gramada inainte de achizitie, despre mai multe modele din segment) sunt ridicole, si dupa ce pui pe hartie impresiile personale (dupa un test drive eventual) incepi sa crezi ca oamenii aia nu au nici o treaba cu masinile, sau probabil sunt sponsorizate. Nu stiu, oricum, toti suntem subiectivi probabil.

    Punctual, directia este foarte precisa, are o greutate perfecta, anvelopele standard (B-stone Turanza 225/45 R17 91 W, pentru cine dorea amanunte, este un amanunt foarte important) sunt DOT 1014 si sunt excelente. Senzatia cand invarti de volan este o chestiune personala si fiecare ar trebui sa faca un test drive ca sa inteleaga despre ce este vorba. Personal mi se pare cea mai buna din segment.

    Apoi, tractiunea, am sa ma refer aici la motor si cutie la un loc, este perfect echilibrata pentru masele care ar trebui sa fie transporte. Poate face consumuri foarte decente daca mergi usor (am facut si 7,6 in oras, dar ca medie sta cam in jur de 8 -8,5 fara sa ma chinui sa trag de el, aici fiecare cat de bine stie sa conduca oricum ); si poate face si demaraje alerte.
    Nu va lasati descurajati de lipsa turbinei.
    Vitezele sunt etajate corespunzator. O sa cititi review-uri de tot felul, ba ca sunt scurte, ba ca sunt lungi. Eu cred ca sunt corespunzatoare. Nici scurte, nici lungi sunt cum trebuie. Poti schimba 2->3 la 100 km/h, sau poti schimba la 30 km/h. Ai puterea sa alegi sa conduci cum vrei tu.
    Usor (intre 1000 rot/m si 2000 rot/m) si ai consum excelent pentru un motor pe benzina aspirat, sau sa ramai in treapta si sa accelerezi pana la rosu. De la 2000 la 4000 depasesti lejer in oras, in extra-urban folosesti plaja de turatii 3000 - 5000+ si ai putere "ca la balamuc". Nu va mai explic faza cu i-vtec-ul, e veche. Cine nu stie, sa caute pe google.
    Eu am mai condus pana azi, ma refer "de zi cu zi", un 1.9 TDI pe o Octavia 2 (vreo 2 ani), si un 1.2 60 cp fara turbo pe un Polo 2008 (2010-2014). De polo nu mai zic, va dati seama care sunt diferentele, dar cu skoda se poate compara si nu iese deloc bine pentru ea.
    Zgomotul de diesel este groaznic, iar cam dupa 60.000km devine ceva mai pronuntat si chiar si mai enervant. Ansamblul cutie/motor de pe skoda oferea reprize energice de accelerare (probabil deaia e tot romanu' disperat dupa 1.9 TDI) dar ridicol de scurte. In cateva secunde turbina isi facea treaba si trebuia sa schimbi. Imi aduc aminte de depasiri, cand mereu in mijlocul uneia trebuia sa fac schimbare de treapta, cam nasol. Am scapat de problema asta
    Apoi, falsa problema cu "puterea" (nu ma refer aici la cai putere si/sau cuplu, ci pur si simplu la cat de repede poti atinge o viteza, si cat de mare poate fi ea) abia la turatii mari. O consider falsa pentru ca pur si simplu nu vad care e problema?! Ce daca trebuie sa urci in turatii ca sa ai forta? Ma rog, poate nu inteleg eu. Zgomotul de motor chinuit lipseste, el fiind inlocuit de muzica fina Doar Mazda mai ofera ceva similar (nu inferior, similar). Nu stiu ce cred altii, cum spuneam e ceva subiectiv oricum, si gusturile nu se discuta, dar un motor de turatie, cum e cel fara turbina, se aude mai bine, iar intre benzina si motorina nu cred ca exista concurs. Turatia mai mare poate fi o placere, nu un chin.
    Motorul de 2.0 de la Mazda 3 este cel mai apropiat cred ca performante, asa ca o comparatie directa. Nu am simtit destul cat sa conteze plus-ul dat de cuplu mai mare de pe Mazda. Mai mult nu comentez, o sa sara lumea ca sunt nesimtit, si deia nu am simtit diferenta. Mie mi s-au parut la fel ca putere de tractiune.
    La VW/Skoda/Renault etc. sunt numai motoare mici cu turbina. Nu prea au cum sa fie comparate. Eu nu vad cu ochi buni treaba asta cu downsizing-ul. Difera total livrarea puterii fata de un motor aspirat (daaah, logic). La fel cum explicam la 1.9 TDI, reprizele sunt un pic mai alerte, dar mai scurte. Nu mai exista nevoia de a schimba cand ti-e lumea mai draga ca la 1.9 TDI, dar nu ai flexibilitatea de la 1.8 i-vtec. Oricum, sa nu va inchipuiti niciodata ca turbina aia o face racheta pe saraca masinuta. Abia un 1.4 TSI se compara cu 1.8 i-vtec, dar cand muti ochii de pe cifrele de la motor pe preturi, te ia ameteala
    In rest, 1.8 i-vtec te baga in scaun, baga viteza, bla bla bla. Eu merg linistit, prefer confortul.

    Si acum, ca ziceam de confort Am citit la un moment dat pe net cum ca arcurile sunt tari si amortizoarele nu isi fac treaba destul de bine. Exprimarea era "unsettled ride" parca, neasezata cica. V-am zis, am citit destule chestii, teste individuale, teste comparative. Parerea era unanima aproape, e maro treaba. Bai! zic, Cum ma?! Masina aia cu care am mers azi toata ziua?! Nu se poate!
    Va zic sincer, nu stiu de unde le scot astia?! Masina este foarte ok. Nu tu dureri de spate, nu tu zgaltaieli, cu scartaie nimic (e noua stiu, dar s-au mai vazut si masini noi care scartaie, sunt sigur), scaunul este f. bine, pozitia la volan este corecta, nu stiu care e problema?! Am dat in gropi (am destule in cartier), am trecut peste "speed-bumps" (avem si deastea), am facut autostrada spre CTA, de 2 ori (dus-intors), merg la munca in oras, nu am simtit odata ca m-ar deranja ceva. Este liniste deplina si totul este deajuns de moale. Vrei mai mult, iti iei mai scump, si am terminat discutia. Restul, ca Golful e "sefu' la confort" (cum ar zice samsarul), ca Focus-ul e ala "sportivul", sunt povesti. In viata reala si normala, in care te duci ca omu' pan' la munca, la piata, sau pan' la munte/mare, o sa vrei sa nu amortesti la volan intr-o pozitie aiurea si sa nu te doara spatele daca stai mai mult de 30 de minute la volan. Ambele sunt valabile.
    Plus, masina sta foarte bine in curbe. Nu o sa poti lua cu 90 km/h o curba de 40, dar daca o sa incerce cineva sa faca asta ... nu ma intereseaza

    Cat despre pret, aici chiar ca nu are rost sa discuti pro si contra, costa cat costa. Daca pui dotare la dotare, putere similara (cel putin aparent, cum se simte, cifrele fiind de multe ori mincinoase), cu alte masini din gama, o sa iesi undeva in partea inferioara daca luam descrescator clasamentul. E oricum mai ieftina decat asa zisul rege Golf. Eu am considerat ca nu merita banii in plus regele lu peste.

    Saptamana viitoare plec la Praid, poate va zic cum a fost pe serpentine. Cel mai probabil o sa fie bine, o sa-mi placa, si o sa uit, deci....

    In concluzie, nici o concluzie. Mergeti la test-drive-uri si luati ce va zice inimioara si buzunarul. Oricum masina e fudulie, o iei pentru tine si sufletul tau, si nu e bine sa te iei dupa altii
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 21-07-14, 16:02.

  • #2
    Un review pe gustul meu, asa cum ar trebui sa fie (dupa propria-mi parere). Felicitari pentru masina, s-o conduci mult si bine multi km, fara neplaceri.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #3
      Misto review. Asa trebuie sa sune un review facut de cineva care stie ce vrea de la masina.

      S-o folosesti cu placere si fara incidente.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #4
        Merci, asa sa fie...
        Daca se strica, asta e, se repara. Nu exista masina care nu se strica. Toate sunt proaste in ziua de azi. Daca o intreti ca la carte ai sanse sa se intample mai rar, dar tot se intampla...
        Oricum, prost sa fi, noroc sa ai

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea si sa te bucuri cat mai mult de aceleasi senzatii.

          Singurul minus pe care l-as puncta eu e spatiul mai mic de la pasagerul fata fata de generatia precedenta.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Eu am 1,70 si sotia 165, ma doare la basca

            Comment


            • #7
              Sa te bucuri de ea si am fost atras de acest review frumos
              "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

              The Power of Dreams

              Comment


              • #8
                nu inteleg un singur lucru, spui ca e 1.8, aripioarele de pe masina din poza spun ca e vorba de un 2.2 diesel. sau aia nu e masina ta?
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • #9
                  facelift-ul 2014 a primit niste modificari exterioare fata de 2012, cauta pe net...
                  luneta fumurie, jenti bi-colore, bandouri si grila negre in loc de gri, inauntru cusaturi albe, putin plastic glossy piano black,
                  mecanic suspensii revizuite si directie inbunatatita...
                  si ca sa fie cu fundita, vreo 800 de ieuro in plus la pret

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by chipson78 View Post
                    nu inteleg un singur lucru, spui ca e 1.8, aripioarele de pe masina din poza spun ca e vorba de un 2.2 diesel. sau aia nu e masina ta?
                    sti tu sigur? sau ne dam asa cu parerea din auzite?
                    probabil, si acum imi dau si eu cu parerea daca tot o dam pe banuieli, ca au fost adaugate la un moment dat pentru aerodinamica, nu cred ca e o chestiune de motorizare
                    ...
                    suspiciosule )

                    Comment


                    • #11
                      Bravo Vlad pentru review si masina,sa o stapaniti sanatosi!In ceea ce priveste comparatia cu Vw Golf,am condus noul Civic anul trecut in variante de motorizare 1.8 si1.6 i-dtec.In ambele variante,in special acest nou diesel,sunt mult mai sprintene ca Golful 6 1.6Tdi aflat in dotare.Are si Golful punctele sale forte indiscutabil insa,ca si preturi raportat la dotari,iesi mai bine cu Civicul.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by vladbutusina View Post
                        sti tu sigur? sau ne dam asa cu parerea din auzite?
                        probabil, si acum imi dau si eu cu parerea daca tot o dam pe banuieli, ca au fost adaugate la un moment dat pentru aerodinamica, nu cred ca e o chestiune de motorizare
                        ...
                        suspiciosule )
                        imi dadeam si eu cu parerea din auzite. ma rog, s-o fi modificat intre timp treaba, nu mai conteaza, inteleg ca e masina ta in poza.

                        http://www.just-auto.com/the-just-au...es_id2658.aspx
                        civic 2.2 5D FK3
                        CR-V 2.2 AT RE6

                        Comment


                        • #13
                          Aricolul e din 2011. In 2014 s-a facut un facelift discret (cum zice Vlad mai sus) si am postat si eu pe forum la vremea respectiva care sunt modificarile pe care le-am observat eu.

                          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ft-2014/page67

                          Se vad prost, dar se vad aripioarele in poza.

                          http://content.worldcarfans.co/2013/...2034617417.jpg
                          ticker
                          Administrator
                          Last edited by ticker; 04-07-14, 16:33.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            S-o alergati fara probleme si/sau alte evenimente.
                            2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
                            2007 Jazz CVT - Blue
                            “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by chipson78 View Post
                              imi dadeam si eu cu parerea din auzite. ma rog, s-o fi modificat intre timp treaba, nu mai conteaza, inteleg ca e masina ta in poza.

                              http://www.just-auto.com/the-just-au...es_id2658.aspx
                              Acum inteleg de unde concluzia ta, dar cred ca omul ala se referea strict la piata din Anglia unde taxarea este la emisii de CO2. Rolul aerodinamic care face sa scada nivelul emisiilor, scade si consumul de carburant, mi se pare normal sa le introduca pe toate motorizarile, nu numai pe diesel.
                              Oricum, la fel cum am scris si in primul post, nu e bine sa crezi tot ce scrie lumea pe net.
                              in poza e masina mea, da

                              Comment

                              Working...
                              X