CAI K&N + Accord CU2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CAI K&N + Accord CU2

    Doua cuvinte: THE SHIT!!!!!!

    Click image for larger version

Name:	WP_20140607_001.jpg
Views:	1
Size:	49.8 KB
ID:	728647
    Last edited by adimsr; 07-06-14, 13:41.

  • #2
    Și cu temperatura în intake cum stai?

    Comment


    • #3
      Nu stiu inca deoarece mi s-a stricat elm-ul si pana nu imi iau altul nu am idee cum as putea sa masor.

      Comment


      • #4
        Am reusit sa fac niste masuratori si la relanti senzorul indica 30-31 grade, la 50 km/h oscila in tre 22-24 grade iar la aproximativ 80 km/h indica 19-20 grade.

        Temperatura exterioara indicata de termometrul de la bord 17 grade si motorul cald (temperatura lichidului de racire intre 86-90 de grade - conform senzorului).

        Din pacate nu stiu cat de relevante sunt aceste date avand in vedere ca nu am masurat inainte cu sistemul stock....

        Am sa revin eventual si cu masuratori ale MAF-ului la diverse turatii cu speranta ca o sa avem o imagine aproape completa.

        Desigur ca daca cineva ar putea furniza masuratori similare cu filtrul stock chiar daca nu sunt conditiile 100% identice....ar fi interesant.

        Comment


        • #5
          cum se simte? diferenta mare sau...
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • #6
            Originally posted by adimsr View Post
            Nu stiu inca deoarece mi s-a stricat elm-ul si pana nu imi iau altul nu am idee cum as putea sa masor.
            Si mie mi s-a stricat. Tot ELM...
            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


            Comment


            • #7
              Originally posted by ady_uaic View Post
              cum se simte? diferenta mare sau...
              Il am de aproape un an si o diferenta eu zic ca este dar nu-ti imagina e ceva colosal. In schimb, in combinatie cu softul pe care il promoveaza Dinoc....este foarte tare. Pe langa faptul ca motorul raspunde instant, de pe la 3000 rpm ca sa nu mai zic cand intra vtec-ul, are si un sunet mai mult decat interesant.

              Ca tot veni vorba, pueti-va fratilor acel soft! E the shit!!!!

              Comment


              • #8
                Mda...azi a fost prima zi cu filtrul stock dupa mai bine de un an de CAI...
                Lasand la o parte sunetul pe care masina nu-l mai face, se simte clar ca urca mai greutz in ture si ca pedala nu mai e asa de "crisp"...aproape ca imi vine sa merg ilegal cu el.....

                Comment


                • #9
                  sa nu mai deschid alt topic: daca e cineva interesat de CAI K&N, e un pret foarte bun pe amazon: https://www.amazon.co.uk/69-1211TTK-...26N+69-1211TTK

                  P.S. Pe 12 mai ma prezint in Romania, asa ca va pot scuti de transport.
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • #10
                    Salutare baieti .
                    Eu am o honda 1.4 v-tec benzina. As vrea sa fac un upgrade pe aceasta parte de aspiratie. Acum ... eu am luat din greseala un filtru KN...care este pentru model 1.6 ca pentru 1.4 nu fac. (33-2342) >
                    Ma putei ajuca cu o recomandare pentru un astfel de kit ? Nu stiu unde sa ma uit si imi este teama ca nu se va potrivi cu motorul meu.
                    multumesc.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ghostzy View Post
                      Salutare baieti .
                      Eu am o honda 1.4 v-tec benzina. As vrea sa fac un upgrade pe aceasta parte de aspiratie. Acum ... eu am luat din greseala un filtru KN...care este pentru model 1.6 ca pentru 1.4 nu fac. (33-2342) >
                      Ma putei ajuca cu o recomandare pentru un astfel de kit ? Nu stiu unde sa ma uit si imi este teama ca nu se va potrivi cu motorul meu.
                      multumesc.
                      Cel mai bun upgrade pentru motorul de 1,4 de pe civic!!! sunt piesele OEM, cauciucuri performante, ulei scump care-i va permite sa-si manifeste toti cei 99CP, filtrele schimbate la timp si franele servisate.
                      Nu cheltui banii pe prostii ca tot motor de 1,4 o sa ai in final
                      InjectoR
                      Senior Member
                      Last edited by InjectoR; 14-04-17, 19:25.
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #12
                        multumesc pentru raspunsul rapid. ... here is the thing, i know that but it doesn't go away
                        Am pus niste gume "toyo proxes r1r" si filtru de aer nou si este alta masina... mi-am adus aminte ca imi propusesem sa schimb filtrul de aer la 2-3 luni. Pe asta il aveam de 9 luni si vreo 20k.
                        Am avut filtru KN pe alta masina si as vrea sa ii pun un filtru dar din pacate KN nu facem pentru motorul asta. Am vazut in schimb ca fac niste filtre conice pentru kituri...ca cel din imagine dar efectiv nu stiu cu cine pot sa vorbesc despre asa ceva .
                        Din cate imi dau eu seama anuleaza airboxul si se va folosi acel furtun + filtru ..mai departe nu mai inteleg.(cam ce era si in primul post)

                        thanks
                        CristiClick image for larger version

Name:	57-3513.jpg
Views:	1
Size:	17.6 KB
ID:	723840
                        ghostzy
                        Junior Member
                        Last edited by ghostzy; 14-04-17, 20:53.

                        Comment


                        • #13
                          Filtru K&N este un lucru bun cand daca cumperi respectivul filtru ca fiind unul dedicat pentru masina ta si il pui in cutia unde se afla filtrul OEM,
                          adica el trebu sa fie identic ca marime cu filtrul original. Doar in astfel de situatie filtrul K&N va fi eficient in privinta filtrarii deoarece, (puneti reflectoarele pe mine ):

                          -cel mai ingust loc in toata galeria de admisie este clapeta de accelerare, respectiv acolo viteza aerului va fi cea mai mare!
                          -cel mai larg loc in tot sistemul de admisie va fi..supriza filtrul OEM, acolo viteza aerului va fi mult mai mica in comparatie cu diametrul clapetei de acceleratie
                          -foarte important! cutia unde se afla filtrul OEM are si rolul unui receiver de aer, o rezerva importanta pentru fluctuatiile clapetei!!!
                          -particolele de praf trecand cu viteza mica prin filtrul K&N(de dimensiunea celui OEM) tratat cu ulei ulei special facut sa adere praful de el, vor ramane in filtru K&N
                          -sistemul de admisie OEM preia aerul, de afara, adica rece,
                          -filtrul K&N ….care in mintea celor neinitiati musai sa arate conic si montat in imediata apropiere a clapetei, nu tine cont de cele de mai sus!
                          -respectiv, aerul trece mult prea repede prin acel filtru, respectiv marea parte din toata mizerie este preluata/"spalata" de curentii de aer direct in motor,
                          -acesta mizerie este un foarte bun abraziv!
                          -filtrul conic va prelua aerul de sub capota, cum n-ai da, sub capota aerul va fi mai cald in comparatie cu cel preluat de afara.
                          -filtrul conic fara "receiver" montat in apropierea clapetei creaza turbulente, turbulente ce fac ca la turatiile mari prin clapeta (adica cel mai ingust loc) sa treaca si mai putin aer decat ar fi posibil cu un filtrul OEM, ...practic obtii efectul invers a scopului care a stat la baza montarii acestui filtru.
                          -dupa care sunt si alte aspecte dar mai bine sa-ti povesteasca despre ele baietii care stiu sa umble la softul ECU al masinii deoarece mai trebuie sa stie si ECU ce sa faca cu acest surplus de aer.

                          Sper ca am fost coerent
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 15-04-17, 00:50.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc mult pentru reply, it makes a lot of sense, ai reusit sa ma intorci in liceu la orele de mecanica.
                            O sa vad daca pot sa fac altceva ... o sa iau un filtru OEM si voi incerca sa adaptez filtrul KN in forma OEM.

                            Cristi

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by InjectoR View Post
                              Filtru K&N este un lucru bun cand daca cumperi respectivul filtru ca fiind unul dedicat pentru masina ta si il pui in cutia unde se afla filtrul OEM,
                              adica el trebu sa fie identic ca marime cu filtrul original. Doar in astfel de situatie filtrul K&N va fi eficient in privinta filtrarii deoarece, (puneti reflectoarele pe mine ):

                              -cel mai ingust loc in toata galeria de admisie este clapeta de accelerare, respectiv acolo viteza aerului va fi cea mai mare!
                              -cel mai larg loc in tot sistemul de admisie va fi..supriza filtrul OEM, acolo viteza aerului va fi mult mai mica in comparatie cu diametrul clapetei de acceleratie
                              -foarte important! cutia unde se afla filtrul OEM are si rolul unui receiver de aer, o rezerva importanta pentru fluctuatiile clapetei!!!
                              -particolele de praf trecand cu viteza mica prin filtrul K&N(de dimensiunea celui OEM) tratat cu ulei ulei special facut sa adere praful de el, vor ramane in filtru K&N
                              -sistemul de admisie OEM preia aerul, de afara, adica rece,
                              -filtrul K&N .care in mintea celor neinitiati musai sa arate conic si montat in imediata apropiere a clapetei, nu tine cont de cele de mai sus!
                              -respectiv, aerul trece mult prea repede prin acel filtru, respectiv marea parte din toata mizerie este preluata/"spalata" de curentii de aer direct in motor,
                              -acesta mizerie este un foarte bun abraziv!
                              -filtrul conic va prelua aerul de sub capota, cum n-ai da, sub capota aerul va fi mai cald in comparatie cu cel preluat de afara.
                              -filtrul conic fara "receiver" montat in apropierea clapetei creaza turbulente, turbulente ce fac ca la turatiile mari prin clapeta (adica cel mai ingust loc) sa treaca si mai putin aer decat ar fi posibil cu un filtrul OEM, ...practic obtii efectul invers a scopului care a stat la baza montarii acestui filtru.
                              -dupa care sunt si alte aspecte dar mai bine sa-ti povesteasca despre ele baietii care stiu sa umble la softul ECU al masinii deoarece mai trebuie sa stie si ECU ce sa faca cu acest surplus de aer.

                              Sper ca am fost coerent
                              O descriere completa și profesionista!!! Felicitări!
                              Recent am achiziționat un Accord, second hand și primul lucru pe care l-am făcut a fost (așa cum e și firesc) sa ii ofer o servisare completa. La înlocuirea filtrului de aer Am ales sa utilizez K&N IN CUTIA ORIGINALA din considerente financiare ... adică, de obicei nu țin filtrul de aer mai mult de 4000-4500 km și cum un filtru original costa 70-80 de lei, practic investind într-un K&N cu 230 de lei amortizez investiția in maxim 12000 km ... in plus îl curat de câte ori îmi comanda vocile din capul meu
                              Nu am ales acest filtru visând la căluți in plus ...

                              Comment

                              Working...
                              X