KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Va multumesc pentru urari.
    tiker; sa va creasca,sa fie sanatos si sa aiba noroc in viata cu carul.
    Dozer; Frumos si cu stil ai explicat pasii.
    Eu (din prima casnicie) am unul in stage 3 (10 ani) deci avem ceva experienta. El este si motivul pt care avem in fiecare an 2 concedii,tot el a botezat si civicul Sharky probabil din cauza antenei.

    Comment


    • #32
      De cand temperatura exteriora a scazut la 5-7 grade de dimineata a inceput si civicul sa fie mai flamand si sa consume 9.3/100km (mers doar in oras), iar in interior au inceput sa-si faca aparitia soriceii

      Comment


      • #33
        De doua saptamani ma tot uit de o variata de a incalta masina cu anvelope de iarna dar tot nu reusesc sa ma hotarasc.
        In primul rand pt noul civic nu exista jante de tabla (cel putin unde am cautat online si la A.T.U unde am fost personal mi sa confirmat).
        Cand am cumparat masina planul era ca in acesta iarna sa cumpar cauciucuri de 17 pt jantele actuale iar in primavara sa cumpar alte jante mai frumoase pt vara dar pretul mai mare pt cele de 17 si avand in vedere ca vine bebele am hotarat de a renunta la acesta idee.
        Alte variante ar fi :
        Jante second hand de pe ebay si cauciucuri noi dar nu sunt sigur de pe ce modele de honda se potrivesc avand in vedere ca toate configuratoarele online spun (desi eu nu cred),ca nu se potrivesc de pe mk8 sau accord.
        Jante noi pe 16 after market aproximativ 85 euro bucata dar daca le incalt cu cauciucuri de firme similare cu cele vandute in reprezentanta (nokian sau bridgestone) ajung la aceiasi bani (aprox 720-800 euro pt toate 4 originale) deci nici o economie.
        Deci accept sfaturi de la cei mai experimentati in Honda ca de avem un VW sau Opel m-as fi impiedicat pe strada (nu glumesc) de un set

        Comment


        • #34
          Exista jante de tabla, si in plus sunt perfect compatibile cele de pe generatia trecuta. Atat cele de tabla cat si cele de aliaj. Vazusem pe civinfo ca sunt multi care isi luau jante de TypeR generatia trecuta. Eu am luat anul trecut un set second pe 16, de la o vulcanizare din Tm, au fost cred ca 250 de euro dar sunt impecabile. Iar ca si cauciucuri am optat pentru Barum, si prima iarna a trecut ff bine.

          Comment


          • #35
            Pe unde am cautat online pt civic 5D merg si jante de 15 dar pe tourer nu sunt diponibile si intradevar varianta S (standard) la 5D vine cu 15 aluminiu iar tourer S cu 16 aluminiu.Deci ce este diferit de nu se pot monta 15 pe tourer,poate asta fiind si cauza ca nu exita pt tourer de tabla.

            Comment


            • #36
              De exemplu la reifen.com jucati-va un pic cu configuratorul.

              Comment


              • #37
                Am confirmarea prin comparatie intr-un program de vanzare de piese (avand accesul la cel de la fostul loc de munca din RO ) ca sistemul de franare spate foloseste pt tourer disc de 276 mm in loc de 260 mm ca cel de pe 5D.
                Deci atentie cei cu tourer..

                Comment


                • #38
                  Ia vezi poate te ajuta ce ti-am dat pe PM
                  BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                  Comment


                  • #39
                    Am reusit sa rezolv cu jantele.Am cumparat de pe ebay.de la licitatie unele pe 16 de aliaj noi noute originale cu cauciucuri Nokian Dot 2012 pt 505 euro.In reprezentanta sunt 809 euro cu reducerea de 10% pt client al lor deci consider ca am dat un pret ok.Problema este ca nu le livreaza prin curier asa ca sotia bucuroasa deja cauta locatii turistice in Koln sau Bonn pt excursia ce o s-o fac duminica pt a le ridica.Ce locatii ma sfatuiti sa vizitam si daca avem un fan in apropiere dati-mi de veste ,si poate bem o bere fara alcool impreuna :-).

                    Comment


                    • #40
                      catedrala in primul rand
                      http://ro.wikipedia.org/wiki/Domul_din_Köln ...cea mai gotica constructie din cate am vazut

                      si asa de la mine sa stii ca termenul apa de colonie e legat de Koln( Cologne) ...eau de Cologne
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #41
                        Cologne fiind denumirea franceza a Koln-ului !
                        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                        Comment


                        • #42
                          Pai in Koln nu e mare lucru de vazut. Daca e vreme frumoasa puteti face o plimbare pe malul Rin-ului si sa mancati la una din zecile de terase de pe mal. Deasemenea e interesant sa mergeti pe podul de pe Rin, mai jos de catedrala vreo cateva sute de metri. Podul este vestit pentru lacatele prinse de pod de catre indragostiti.

                          http://www.cologne.de/what-to-do/sig...ove-locks.html
                          KMR
                          Super Moderator
                          Last edited by KMR; 10-10-14, 22:23.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #43
                            Duminica dimineata pe la ora 5 dimineata am plecat spre Duisburg pentru a ridica jantele.Am ajuns la ora 10 la vanzator,un taran in adevaratul sens al cuvantului dar nu trebuie sa mentionez cunoscatorilor ca acesta clasa a poporului este bogata in Germania ,care la intrebarea mea de ce a vandut jantele mi-a raspuns ca el are pe celelalte jante cauciucuri all seson.El detinand un civic 5D lifestyle din 2013,alb metalizat de 2.2 diesel cumparat in 2014 pt suma de 19.000 euro parea destul de suparat de preturile accesoriilor originale dar foarte multumit de fiabilitatea masinii.La fata locului am constatat ca cauciucurile sunt DOT 3813 fapt de care m-am bucurat si dupa jumate de ora de discutii despre civicurile noastre am plecat spre Koln unde la sfaturile lui InjectoR ,zagado26 , KMR (carora le multumesc ) am vizitat vestita catedrala,podul si parcul de pe malul Rinului.La intoarcere in loc sa vizitam Bonnul sotia mai romantica din fire a preferat sa vizitam castelul Drachenburg https://www.youtube.com/watch?v=haeC7AdSbuw ,destinatie care o recomand tuturor desi de la parcare pana sus este ceva de mers pe jos dar merita efortul.Cu aceasta ocazie am schimbat si prefixul kilometrajului la 10.000 imortalizand acest moment cu o poza .Am reusit cu ajutorul bonurilor de alimentare sa fac un calcul a costurilor combustibilului pt acesti km rezultand suma de 1048 euro sau 658 de litri de benzina deci media de 6.6 L/100km .
                            Attached Files

                            Comment


                            • #44
                              Am montat jantele de iarna dar nu sunt sigur de valorile cu cat trebuie sa umflu rotile doarece in carte ei spun a se vedea pe stalp dar eu nu am trecute decat valorile pt jantele de 17'' deci care sunt pentru jantele de 16'' la incarcare normala si la 5 persoane si bagaje?
                              Cat ulei este normal sa consume ca a inceput sa se dea la el in ultima perioada.Cand am cumparat masina stiu ca am intrebat ce ulei folosesc pt schimb si mi-au raspuns ca Motul (este OK ? ) eu avand experienta cu aceasta marca doar pe domeniul moto unde dupa mine este cel mai bun.
                              BV26CAT ai avut dreptate, am spalat masina si am inspectat mai atent capota si surpriza am si eu 4 ciupituri a vopselei.Pentru moment am rezolvat cu vopseaua corectoare iar ca sa ajung la acelasi nivel am folosit un marker cu lac de la Nigrin care l-am mai folosit ca sa corectez si o zgarietura de pe usa soferului dar acum trebuie sa gasesc o solutie de a lua surplusul de lac.
                              Asa arata cu jantele de iarna (scuze de calitate dar sunt facute cu telefonul) :
                              Attached Files

                              Comment


                              • #45
                                Vezi ca gasesti in magazine folie transparenta si poti sa iti pui pe capota sa o protejezi(eu vazusem in Hela de exemplu, dar cu siguranta gasesti si prin alte parti).

                                Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X