KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si la a mea ii place benzina de la Rompetrol. Dar cam lung drumul pana la prima benzinarie Rompetrol, aproape 1200 km.
    In principiu prefera OMV sau ARAL, eventual SHELL. Nu prea ii place JET, AGIP, AVIA sau HEM. In principiu alimentez cu benzina de 95 doarece nu vad rostul sa dau in plus 20 eurocenti pe litru. Am incercat si de 100 dar nu am sesizat mare diferenta in afara de consumul mai ridicat.
    Atentie: la mine nu fluctueaza turatia pe acul turometrului, doar mici trpidatii ale motorului la semafor. Cel mai mult observ la trepidatia navigatiei care este montata pe bord, nu pe parbriz.

    Comment


    • Mai stiti cand am reparat cele doua usi de pe stanga? Mai bine lasam usiile asa cum erau si luam banii de la asigurare, aprox 2800 euro.
      Ce s-a intamplat? Astazi cu ocazia intentiei mele de a vinde masina am invatat un lucru. Mai bine te prezinti la cumparator cu dauna decat sa o repari. De ce? In buzunarul meu acesta patanie costa acum 1.400 euro. In general masina are 86 microni strat protector vopsea+lac dar pe usiile reparate sunt 206 microni pe cand pe la cele doua aripi fata respectiv spate pe care doar le-au lacuit baietii de la vopsitorie pt a se pierde efectul revopsirii au 163 microni. Concluzie? Am jumatate de masina avariata, adica cu alte cuvinte am o masina accidentata si reparata.
      PS: In acesti 1.400 euro intra si 3 puncte sarite de pe spoilerul fata si o infundatura de la usa deschisa in aripa mea spate, deci nu stiu sigur procentul fiecaruia din aceasta suma.
      LE: In una din zilele de saptamana trecuta termometrul arata dimineata +1°C si bineinteles iar au aparut acele batai pe puntea spate. Parca umblu cu niste tigai si oale in portbagaj.

      Comment


      • Te-ai saturat de ea? Spre ce te orientezi?

        Comment


        • Astazi Tourer-ul a luat calea Olandei cu escala la Hamburg pt radiere.
          Am avut un nod in gat cand am lasat-o intr-o parcare plina de masini ce asteapta noi stapani. Sotiei i-au dat lacrimiile dar asta este, mergem mai departe. Mai tarziu spre casa de fapt am aflat ca ei nu de masina ii era, ci de banii pe care i-am pierdut in acesti 3 ani. In orice caz am invatat un lucru, niciodata masina noua. Este greu sa pierzi in momentul in care iti montezi numarul de inmatriculare 30% din valoarea ei. Si pentru ce? Ca sa miroase a noua cateva luni? Macar daca acel miros ar fi sanatos, dar chiar este foarte nociv si cancerigen. Alt lucru invatat, niciodata nu voi mai repara o dauna. Masina va ramane asa lovita pana la revanzare dar voi incasa banii de la asigurare.
          De aceasta data ma voi orienta spre un monovolum, gama pe care nu o intelegeam pana acum. Honda cum nu ofera nimic pe acest segment cel putin nu in europa ca in China si Japonia au (si as fi vrut un Jade RS), dar asa voi merge pe mana franceziilor de la Citroen.

          Comment


          • Pfff , lasa-le pe frantuzoaice.Vezi un Touran , Sharan, S-Max etc

            Comment

            Working...
            X