KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

    Buna.
    De pe data de 13 luna aceasta sunt posesorul civicului din titlu.
    Impresiile mele dupa 2 sapt sunt ca este o masina bine gandita, calitativ peste unele din clasa ei, motor rafinat poate un pic lenes in turatii medii, consum decent dar sper sa mai scada de la 8,6 urban (locuiesc in Germania deci trafic normal).
    Sper ca am facut alegerea potrivita doarece am de platit rate pt ea 4 ani si nu-mi voi permite s-o schimb cel putin 6 ani.
    Suspensia ma deranjeaza fiind un pic rigida dar vin de pe Citroen C5 cu suspensie Hydractive deci cred ca e normal sa am un timp probleme de acomodare din acest punct de vedere precum si a materialelor folosite la interior.
    Preturi de intretinere , taxe si asigurare decente (banuiesc ca diferenta de clasa fata de C5 unde o revizie normala ma costa 420 euro in reprezentanta si 310 euro impozitul pe an)
    Concluzia: o masina buna si frumoasa dar un pic cam piperat pretul (nu stiu de ce dar in Germania sunt total alte preturi de lista decat in Romania)

  • #2
    Nu doar in De sunt preturile la Tourer mai mari decat in Ro. Ai si faruri cu xenon sau erau doar optionale?

    Suspensia spate nu e adaptiva parca?

    Sa te bucuri de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      8,6 urban de la un aspirat de 142 de cai mi se pare ff bine. Ai luat masina preponderent pt oras? Te intreb pentru ca pe autostrada la peste 120 km/h consuma destul de mult si mai rentabil ar fi un diesel.

      Sa te bucuri de ea.

      Comment


      • #4
        Preturile de lista sunt mult mai mari la toate nivelurile de echipare si caroserie ex:1.8 s 18.950 euro
        1.8 comfort 21.500 euro
        1.8 sport 23.150 euro
        1.8 lifestyle 25.250 euro
        1.8 executive 27.600 euro
        Pt tourer preturile sunt identice plus 900 euro
        A mea a fost deci 26.125 pret lista+480 vopsea metalizata+750 xenon(la tourer e optional la echiparea lifstyle) +770 transport =28.125 total-4700 discount rezulta pretul de 23.425 (dupa mine un pic cam mare)
        Singurul lucru bun a fost pretul dat de ei pe Citroenul meu si dobanda efectiva de 0.90% pe an.
        In principiu fac cam 15.000 km pe an din care jumatate pe autostrada.
        Citroenul a fost prima si ultima masina diesel pt mine.
        Nu vreau sa supar pe nimeni dar in afara de consum (si pretul de 0.20 euro mai mic la motorina fata de benzina)nu vad nici un avantaj.
        In schimb dezavantaje : impozit de 3 ori mai mare plus FAP, EGR, Volanta masa dubla si nu in ultimul rand turbo.

        Comment


        • #5
          Aseara m-am intors din concediul in Croatia.Dupa aceasta mica excursie de 1700 km parerea mea despre masinuta sunt peste asteptari.Consumul mediu total foarte ok de 6.20 afisat si de 6.13 cel calculat de mine la alimentari (la dus am mers noaptea cu econ activat doarece drumul in mare parte era restrictionat intre 22-5 la 110km/h).Deci consumul afisat este real nu ca la c5 care mintea cel putin 1.5 litri la suta de km.Tinuta de drum ok pentru clasa compacta (mult mai buna decat la seat leon 2014 cea de serviciu) desi la 205 km/h am avut senzatia ca merg cu un zmeu.Cu suspensia m-am obisnuit poate a contat si portbagajul incarcat.Sunt foarte multumit de ea si de performantele ei

          Comment


          • #6
            frumos! Ce ai vizitat in Croatia? Vreo poza cu ea acolo?
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos!
              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

              Comment


              • #8
                Vrem poze
                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                Comment


                • #9
                  Econul ala e o mare porcarie. Pe autostrada hai sa zicem ca ar avea un rost, combinat cu cruise controlul deoarece atinge mai eficient viteza stabilita. In rest...o mare inutilitate ce sterge total placerea condusului. Si in plus am senzatia deosebit de neplacuta ca eu vreau sa accelerez si ea se opune. Inteleg, sa accelerez mai greu....da sa nu ma dea in nas. As fi preferat sa investeasca in altceva banii cheltuiti pe chestia asta.

                  Comment


                  • #10
                    Am fost in Istria in Medulin la 8 km de ****. Am plecat fara sa ne organizam doarece nu era in plan acest concediu dar am cam fost obligati sa ne luam restul de zile de concediu de anul trecut. Dupa cateva cautari rapide pe net pentru cazare sotia a gasit o agentie de turism in Medulin care s-a dovedit a fi o agentie profesionista in adevaratul sens al cuvantului. Deci ne-am cazat fara rezervare, duminica dimineata pentru 150 euro pe 6 nopti intr-un apartament cu doua camere. Statiunea o recomand pentru cei cu copii mici doarece are o plaja lunga de nisip si apa este mica ca adancime. De vizitat recomand orasul **** un adevarat oras istoric cu plaje mici si cochete dar cu pietris.
                    Si cateva poze cu civicul nostru:
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Frumos,
                      sa ai noroc de el nu am apucat sa vad unul in realitate dar arata bine pe culoarea aleasa.
                      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                      Comment


                      • #12
                        Impresiile mele dupa 6.000 de km sunt pozitive in mare parte.Ca si consum se mentine la nivelul asteptariilor mele adica la fel cu C5 2.0 hdi (da identice cu un diesel) .La venirea in tara am venit in mare parte cu tempomatul la 140 cu exceptia DE unde am mentinut un ritm mai alert 160-180 unde am si fost usor penalizat la 6.8 consum in rest media a fost de 6.3 la suta.In momentul de fata sunt la Constanta deci stiu si consumul national Timisoara -Deva -Sibiu -Valcea-Pitesti-Bucuresti-Constanta de 6.3 intradevar in mare parte noaptea adica ..... In Timisoara consumul este undeva la 9.2 deci decent avand in vedere functionare climei . In schimb constat ca am gresit alimentant cu benzina de 95 doarece se simte o scadere a performantelor . Scaunele desi nu au o multitudine de reglaje sunt foarte ok fiind o persoana care nu face pauze (ex Deva-Constanta fara oprire) desi am probleme cu spatele datorate sofatului de-a lungul anilor , nu am avut probleme.
                        Negativ: foarte mica garda la sol in partea frontala, am reusit sa o zgarii destul de rau pe sub spoiler la o bordura (nu se vede dar eu stiu ca sunt acolo) probabil voi cauta o solutie de a acoperii zona cu ceva folie sau ????? , interiorul pare usor de zgariat mai ales in zona centurii.
                        Deci sunt MULTUMIT de masina , dar marea mea intrebarea mea este : cu un golf oare as fi fost foarte multumit (sunt satul de sfaturile fanilor vw) , poate ma ajutati voi cu argumente pro ca sa fac fata disputelor de acest gen.
                        PS: pt BV26CAT si eu la 3000 rpm am 117 km/h deci nu am alta cutie.

                        Comment


                        • #13
                          nu poate nimeni sa iti spuna daca ai fi fost fericit cu un golf
                          satisfactia e o functie a asteptarilor care sunt foarte personale

                          cat despre fanii golf, nu ai ce sa le spui ca sa fii convingator

                          sent using digital smoke
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • #14
                            Uite promit ca la urmatorul drum Timisoara-Fagaras, pe toate bucatile de autostrada pe care le avem o sa resetez consumul mediu la intrare si o sa setez 130-150 viteza de croaziera si iti zic ce obtin. Senzatia mea, dupa ce arata consumu instantaneu e ca la 130 consuma undeva pe la 7%.

                            Iar la partea cu Golful, inseamna ca ai tu ceva dubii daca iti pui problema cum te-ai simti intr-unul. La Civicul asta in afara de garda joasa nu pari nemultumit de ceva major, asa ca nu cred ca merita sa ai parerei de rau. Consuma putin, arata bine si sper ca in ciuda isteriei cost-reduction japonezii nu au facut prea mult rabat la calitate. Golful pare mai solid construit la interior, si isi mentine mai bine valoarea la revanzare. Fa schimb cu un coleg care are Golf, si mergi o saptamana cu masina lui

                            Comment


                            • #15
                              eu am avut masina nemteasca dar epoca lor a apus prin 2003. ce scot pe piata acum sunt doar troace cu plastice si componente chinezesti.
                              o comparatie mai valabila ar fi sa incerci un peugeot 308 tourer model 2014. peugeotul este masina demna de luat in calcul fiind si fost posesor. eu o clases linistit sub honda civic care sunt cu mult peste golf. golful are m putine accesorii si daca le vrei platesti sarat...
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

                              Comment

                              Working...
                              X