KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Depinde ce si unde ai vrea sa intervii? Ce anume cauti sa schimbi la masina? Ce nu iti place la ea?
    Si eu am fost la inceput entuziasmat sa fac multe, dar mi-a cam pierit cheful de a cheltui bani aiurea pe ea. Adica sa bagi de exemplu 4k euro in ea cand a fost noua era una, dar acum cand ea mai valoreaza jumatate din acel pret e cam cu multi de: ?????. Este doar punctul meu de vedere in momentul asta, de care recunosc nici eu nu sunt convins.

    Comment


    • Mulțumesc mult, e o idee excelenta, nu știam de prelungirea aia de bara de cauciuc, si bara mea e zgâriată din cauza bordurilor si a gărzii la sol prea mici!
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • Astazi dupa serviciu m-am oprit sa imi fac programare pt saptamana viitoare la TUV ( itp-ul nemtesc). In jumatate de ora fara sa apuc sa imi dau seama aveam deja TUV-ul facut fara nici o problema. Am rugat inginerul de acolo sa fie un pic mai exigent pt ca inca am garantie 3 saptamani si daca este o problema sa rezolv pe ea. De fapt ideea mea de a merge direct la o sucursala TUV a fost chiar din acest punct de vedere, sa fie facut exigent si pe bune.
        In principiu testele au fost cat de cat asemanatoare cu RAR-ul nostru doar ca testul de gaze a fost de fapt citirea datelor prin mufa OBD2. Nici vorba de sonda in toba si turat motorul pana il ia dracu. In principiu ei insista pe lumini, stergatoare, frane, directie, adancimea profilului anvelopelor, blocarea centuriilor si alte chesti de siguranta nu tiganii de genul unde este triunghiul, vesta sau trusa de becuri.
        kawamoto
        Senior Member
        Last edited by kawamoto; 21-04-17, 21:51.

        Comment


        • Super nasol!!!
          Fara stat la rand?!?
          Fara programare prin telefon, programare care oricum nu se respecta?!?
          Fara blocat masina pe stand ca stai ca vine RAR-ul?!?
          Fara: "Aveti o ciobitura mica in parbriz si e in dreptul soferului dar o lasam asa de data asta..."

          Plictisitor sa traiesti in Germania!!!!!

          Comment


          • @kawamoto doar la diesel il tureaza

            Comment


            • Nu mai tureaza nici diesel-ul. Doamna de langa mine era cu un Auris Verso diesel. Nu ia bagat nici o sonda in toba, doar au citit noxele prin obd2. Doamna aceea a intrat dupa mine si a iesit inaintea mea. Parca pe a ei nu au controlat-o atat la directie.
              PS: Am fost direct la o sucursala TUV nu la un service care face si aceasta operatiune, adica direct la RAR.

              Comment


              • Originally posted by kawamoto View Post
                Nu mai tureaza nici diesel-ul. Doamna de langa mine era cu un Auris Verso diesel. Nu ia bagat nici o sonda in toba, doar au citit noxele prin obd2. Doamna aceea a intrat dupa mine si a iesit inaintea mea. Parca pe a ei nu au controlat-o atat la directie.
                PS: Am fost direct la o sucursala TUV nu la un service care face si aceasta operatiune, adica direct la RAR.
                Adi, am fost si eu direct la TÜV Süd si ma asteptam si eu, ca si tine, sa faca un control cat de cat exigent. Am scris la momentul acela pe thread, a fost cel mai slab control de pana acuma, am stat 20 de minute, din care 10 minute au cautat mufa OBD )
                Nu a verificat daca functioneaza luminile, semnalizarea, existenta triunghi reflectorizant, vesta, trusa medicala, etc. Bine, nici nu stiu ce lista au ei de bifat...
                Doar au masurat eficienta franelor, au ridicat-o elevator si s-a uitat la roti si a citit prin OBD (ce anume, habar nu am). La momentul respectiv aveam trepidatia aia la franare si speram sa gaseasca ei problema, nici vorba de asa ceva.

                Comment


                • Originally posted by rares_b View Post
                  Super nasol!!!
                  Fara stat la rand?!?
                  Fara programare prin telefon, programare care oricum nu se respecta?!?
                  Fara blocat masina pe stand ca stai ca vine RAR-ul?!?
                  Fara: "Aveti o ciobitura mica in parbriz si e in dreptul soferului dar o lasam asa de data asta..."

                  Plictisitor sa traiesti in Germania!!!!!
                  Zic sa nu o mai dam in barci ca nu e peste tot dracu asa negru in Ro. Eu mi-am facut ITP=ul pe unde am apucat, inclusiv la RAR si in 30 min eram gata. In rest la orice statie de itp daca te duci te rezolva pe loc in 10-15 min. Faza cu blocatu e tot din vina noastra ca dam spaga peste tot si ajung sa circule pe strazi toate carutele.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • Eu la Asko n-am stat deloc în plus față de programare ( am făcut ITP și fără programare la ei, când am vândut Accord-ul ) și nu am dat șpagă niciodată ( nici nu cred că merge cu șpagă la ei).
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • Dap, si eu la fel.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • La cat va sta turatia in relantiv? La mine undeva la 700, si oacileaza cateodata.Menrionez ca acest lucru se intampla si cu clima oprita.

                        Comment


                        • Idem si la mine. Se mai calmeaza dupa un drum lung, dar efectul este de scurta durata daca este plimbata doar urban.
                          PS: mii de scuze ca nu am apucat sa fac pozele promise, dar saptamana asta a fost vremea tare ciudata. Luni dimineata a fost cel mai socant, 10 cm stratul de zapada.
                          kawamoto
                          Senior Member
                          Last edited by kawamoto; 28-04-17, 22:17.

                          Comment


                          • Nici o problema.Dar oare e normal sa oacileze asa.

                            Comment


                            • E normal la oricare sa oscileze in primele minute, pana se ajunge la temperatura optima de functionare. Si dupa ce se incalzeste motorul, daca citesti datele cu TORQUE vei vedea ca oscileaza foarte putin dar o o face. De exemplu la mine e intre de 750-756rpm cu motorul cald si 1530 la prima cheie dimineata, dupa care scade.
                              dacliber
                              Senior Member
                              Last edited by dacliber; 29-04-17, 17:46.
                              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                              Comment


                              • Grija si la benzină. A mea e mofturoasă , îi place doar rompetrol.

                                Comment

                                Working...
                                X