TICKER (no.2): '09 Honda Jazz 1,2 M/T Trend, Deep Violet Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Bun asa, mersi de sfat. La Civic am niste LED simple de la doc si au mai mult de 6 ani vechime si inca merg impecabil.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #32
      sa va bucurati de ea

      Comment


      • #33
        Originally posted by ticker View Post
        Cred ca o sa-i pun mai spre toamna si niste Osram Nightbreaker. Vad ca le recomanda lumea pe forum.

        Si ar trebui sa-i caut si bec de pozitii cu LED dar astept ca Eugen sa se intoarca la treaba. Avea o oferta destul de mare.
        Eu inca am pe stoc, problema e timpul.
        Alege ce vrei si ne putem intalni in w-end mai pe seara.
        Felicitari de achizitie, s-o alergati sanatosi!
        "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
        sigpic

        Comment


        • #34
          Bun asa. Avem ceva vreme impreuna asa ca e vremea unui mic rezumat:

          Consum in Bucuresti 6.5-7 l/100 km
          Foarte happy cu decizia de a lua Jazz si cu masinuta.
          Mai descopar mici defecte pe care incerc sa le remediez.
          I-am luat un scut metalic pt motor - am prins unul la un pret foarte bun (100 de lei). Il montez cand imi fac un pic de timp.
          I-am luat 2 anvelope noi de vara Bridgestone Ecopia EP150 (celalalte 2 erau tot noi). Greu cu dimensiunile Japoneze la anvelope... (oferta mica) 185/55 R16
          I-am facut un mic tratament la plasticele de la bord si usi si arata mai tinerica.
          Trebuie sa ii cumpar o polita la portbagaj neaparat. Deocamdata am gasit doar in UK la dezmembrairi. In Ro nu am gasit si noua e 1700 de lei.
          I-am luat un set de becuri Osram Nightbreaker. Le montez la toamna sa nu se uzeze degeaba.
          I-am luat un set de jante OEM pe 15 pentru iarna (modelul facelift) - anvelope mai incolo
          Evident are acum si covorase si tavita de la themircea

          Trebuie sa ma intalnesc cu Eugen sa-i schimb si becurile de pozitie cu unele LED dar stam amandoi prost cu timpul.

          Planuri de viitor:
          - anvelope de iarna pe 15 (undeva mai la vara)
          - proiectoare ceata AEM
          - folie la geamurile din spate
          - ma mai gandesc daca sa ii iau cotiera sau nu.
          - plus ce mai oi descoperi pe traseu

          In rest ma distrez cu birocratia de la ANAF - 2 saptamani pt o foaie care sa ateste ca nu s-a recuperat taxa...
          Si apoi la inmatriculare cu ea
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            Salut,sunt nou pe aici si am nevoie de o informatie,gasesc ceva proiectoare aftermarket de genul asta: http://shop.12tune.com/browse-by-par...5-1998-ek.html ?!ms

            Comment


            • #36
              gasesti pe ebay mai mult ca sigur, dar ar fi bine sa cauti si in Romania la colegii care vand piese after market.

              De ex: http://www.ebay.com/itm/1996-1997-19...12c507&vxp=mtr
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #37
                eu cautam ceva de pe la noi si mai ieftin,mersi oricum

                Comment


                • #38
                  bv Adi, sa o stapaniti sanatosi si sa va poarte multi km fara probleme. sa inteleg ca ne dam cu jazz in iulie?
                  www.soundlightvideo.ro
                  www.slvservices.ro
                  EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                  '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                  Comment


                  • #39
                    Mersi Sorin
                    La cate o sa am de carat merg cu Civicul ca incap ceva mai multe in el, dar la vizite la Ploiesti s-ar putea sa vin si cu Jazz-ul sa ne plimbam si cu el.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Gata, e inmatriculat.

                      Nu a fost mare scofala cu inmatricularea daca rezisti cu birocratia (de ex la anaf astepti 2 saptamani la sectorul 1) si treci de unii functionari mai prost dispusi (ca sa fiu cinstit sunt unii si bine dispusi si bine intentionati).

                      In concluzie e un nou UFO pe strazi din seara asta.

                      Ii multumesc din nou lui Dinu pentru claxon-ul de Civic.
                      Cel de Jazz nu e adecvat soferilor din Bucuresti. Si sper sa il montez in weekend.
                      ticker
                      Administrator
                      Last edited by ticker; 16-06-14, 22:55.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Un neajuns mare peste care credeam ca trec, dar se pare ca nu... lipsa comenzilor audio de pe volan.
                        Mai ales ca programele la radio in Ro sunt slabe si pline de publicitate si muzica e pe repeat cu lunile.

                        Deci m-am gandit la 2 variante:
                        1) volan dezmemrbari de Civic cu comenzi volan (fara airbag), caz in care... ce fac cu cruise control-ul de pe volan?
                        2) doar comenzile in sine (le-am gasit OEM la pret decent din Tailanda), caz in care trebuie ceva bricolaj din ce am citit pe forum la fitfreak si nu stiu un electrician bun (parca trebuie adaugati 2 pini).

                        Gabi tu stii pe cineva? Stiu ca voi tot ati mai bricolat pe la del Sol-uri.
                        O sa intreb si la Asko ca ma duc cu Civicul la revizie luni, dar nu sunt prea optimist.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Eu la Del Sol am joystick de la Sony pus lāngă volan. Știu că Bodo și-a pus volan de Civic 5D dar nu mai știu dacă a legat și comenzile audio la el.


                          Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #43
                            Bun asa...

                            S-a mai facut:

                            - am montat comenzi radio OEM pe volan (manopera Asko si ajutor de pe forumul celor din state - fitfreak)
                            - am montat faruri ceata fata - kit AEM - tot la Asko
                            - am luat anvelopele de iarna - m-am oprit la Goodyear UG8
                            - am luat o husa cheap doar pentru incalzire scaune. E suficienta pt mine
                            - am luat si polita de portbagaj OEM din UK
                            - schimbat ulei MTF in cutia de viteze

                            Am facut si verificarea de iarna gratuita la Asko. All is good.

                            Am ramas insa cu un volan de piele de Civic care nu s-a potrivit cu ornamentul de volan de Jazz. Evident as fi vrut sa il pun pe Jazz. Asa ca ori il pastrez pt Civic, ori il pun la vanzare.

                            Osram-urile NB sunt luate dar nemontate.

                            In afara de LED-urile de pozitie - le-oi lua candva de la Eugen - si de geamurile fumurii spate (nu stiu cand ajung la MS cu Jazz-ul ca sa le fac la varul meu) proiectul Jazz e aproape gata.

                            L-am adus la starea dorita de mine initial - greu cu o masina SH.
                            Ar mai fi niste mizilicuri dar cu timpuri le-oi face. Nu mai e vreo graba.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Bine ca s-au potrivit comenzile pe volan si proiectoarele de ceata.
                              Mi-a placut foarte mult cat de ingrijita este masina.
                              Sa te bucuri de ea in continuare!
                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #45
                                Poate ma convingi si pe mine sa caut un Jazz dupa 2009. caut o masina de oras si modelul acesta se afla pe lista dar este un pic cam scump.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X