Sfat schimbare amortizoare fata la Civic (2007)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat schimbare amortizoare fata la Civic (2007)

    Salutare tuturor,

    Am devenit de doua saptamani posesorul unei Honda Civic 5D din 2007.
    Masina este second.
    Verificarea inainte de cumparare am facut-o la Carpati Motors si acolo recomandarea a fost pentru schimbarea completa a amortizoarelor fata (teoretic au inceput sa curga).
    Care ar fi cea mai buna cale de urmat?
    1. Merg in continuare pe mana celor de la Carpati? Piesele sunt 463 de euro fara manopera.
    2.Fac un drum si pana la Asko? Pentru a doua verificare si poate pentru o oferta mai buna ...
    3. Caut piese pe net si merg la Carparti sau Asko pentru schimb. Un site recomandat?

    Are sens sa cumpar piesele direct de la reprezentanta/service?

    Va astept cu sfaturi/pareri.

    Multumesc!
    RazvanZ
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 20-05-14, 13:04.

  • #2
    Salut, din ce stiu amortizoarele sunt sachs supertouring, le poti gasi si cumpara de
    pe site uri romanesti de piese si le poti monts unde vrei, operatiunea nu e complicata..
    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

    Comment


    • #3
      daca vrei poti sa-ti schimbi garniturile si uleiul la ele (presupunand ca tija ti-e buna). Sunt la Bucuresti doua-3 firme care fac asta...doar asta. Vezi ca Vali_J, moderator de baza aici, te-ar putea indruma. Intre 50-100lei pe amortizor te costa...cu ele demontate.
      Website Boutique Oils

      Comment


      • #4
        Salut

        Pe moment inclin sa le schimb cu totul.
        Raman in cautare de magazin serios si service pe masura.
        Daca ai ceva sugestii te rog sa revii cu un reply.

        Multumesc
        RazvanZ
        RazvanZ
        Junior Member
        Last edited by RazvanZ; 20-05-14, 21:44.

        Comment


        • #5
          Salut

          Un site de incredere imi poti recomanda?

          Multumesc
          RazvaZ

          Comment


          • #6
            Vezi ca eposibil sa trebuiasca sa schimbi si flansele de la ele.
            Eu merg de un an pe Sachs fata si KYB A-Ajus spate super multumit.
            Pretul lor este de 400 -450 lei bucata fata si 300 lei bucata spate kitul cu flanse cam 600 lei.Montajul la un service ok vreo 300.
            Daca vrei sa ai o masina ok eu zic ca nu e schump.
            Poti cere oferta de la vanzatorii de pe forum in sectiunea dedicata.
            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

            Comment


            • #7
              Salut Dragos

              Dupa verificare am primit sfatul pentru schimbare "completa" amortizoare fata, oferta de la Carpati fiind de 463 euro plus cost manopera. E posibil sa cuprinda si flansele. O sa sun sa verific.
              Comparat cu preturile mentionate in raspunsul tau oferta Carpati pare in regula. Ma asteptam ca preturile din afara reprezentantei sa fie totusi mai mici.

              Dupa ce aflu exact ce trebuie inlocuit o sa revin la vanzatorii de pe forum pentru a compara ofertele.

              Multumesc
              Razvan Z

              *****************
              Am sunat la Carpati, in pret e inclus tot tacamul: amortizoare, arcuri, flanse ...
              Inclin sa merg direct la o reprezentanta, inclusiv cu comanda piese.

              Pentru cei din Bucuresti, per total, ASKO ofera servicii mai bune decat Carpati?

              Multumesc
              RazvanZ
              Junior Member
              Last edited by RazvanZ; 21-05-14, 16:57.

              Comment


              • #8
                Salut Razvan,

                Cum ai procedat pana la urma ? La asko costul fara manopera este(preturile sunt fara TVA) :

                2 amortizoare: 148 x 2 euro
                2 kituri amortizor 2 x 57 euro
                2 garnituri (rubber) 2 x 30 euro

                Deci un total de 470 euro fara TVA si fara manopera.

                Astept un raspuns de la tine, deoarece si eu sunt interesat de aceste piese.

                Multumesc si numai bine!

                Comment


                • #9
                  Amortizoarele SACHS (identice cu cele OEM) le gasesti la e-piesa.ro la cca 300-350lei bucata!
                  sigpic

                  HONDA - THE POWER OF DREAMS
                  Honda Civic Type-R FN2

                  Comment


                  • #10
                    Salut,

                    La ultima revizie mi-a fost recomandat sa schimb amortizor dreapta(curge) + kit (protectie, flansa, rulment). Preturile de la Asko sunt cele de mai sus.
                    Voi cum ati procedat? Ma gandeam sa iau amortizor SACHS din alta parte si sa iau de la ei kit-ul amortizor.

                    E ok sa-l schimb doar pe dreapta unde sunt probleme sau e recomandat sa fie schimbate ambele?
                    Am uitat sa intreb la Asko cam cat ar fi manopera, aveti idee?

                    Multumesc
                    CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

                    Comment


                    • #11
                      Amortizoarele se schimba in pereche. Te poti orienta si spre KYB, preturile sunt asemanatoare cu Sachs. Nu stiu cat e manopera, dar musai trebuie facuta si geometria rotilor dupa inlocuirea amortizoarelor. Depinde unde o faci, costa intre 150 si 250 lei.
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • #12
                        Va salut!

                        Tocmai am achizitionat un Civic 5D din 2007, si are un amortizor curs. Avand in vedere ca trebuie sa fac rar-ul am cumparat urmatoarele:

                        Amortizor KYB 339722 374
                        Rulment sarcina suport arc OE HONDA 51920SMGE01 214
                        Chit protectie praf amortizor KYB 910132 101
                        Amortizor KYB 339723 374

                        Problema este ca Rulment sarcina suport arc OE HONDA 51920SMGE01
                        este defapt flansa si nu are rulment.
                        As dori sa stiu daca in mod normal trebuie si rulmentul schimbat. Problema este ca sambata am programarea la servis si nu as avea timp sa primesc si rulmentul.
                        Multumesc!

                        Comment


                        • #13
                          In primul rand, sfatul meu este sa schimbi ambele seturi identice amortizor-flansa-rulment in acelasi timp pe aceeasi punte (fata/spate).
                          Si da, e bine sa schimbi tot ce poate fi uzat, daca tot umbli acolo.
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • #14
                            Aveti idee de un cod pentru rulment?

                            Pai le schimb pe ambele pe puntea fata!
                            Am mai comandat: placutele de frana fata ATE, cureaua accesorii care coroborat cu schimbul uleiului (cutie+motor) si suspensia fata au cam destabilizat bugetul.
                            Masina nu a fost rulata in romania si sper sa fie intr-o conditie mai buna partea de suspensie.
                            Daca stie cine de unde pot cumpara doar rulmentul sau un cod doar pentru el, m-ar ajuta mult.

                            Comment


                            • #15
                              Salut colegi, intentionez sa schimb flanse/rulment/amortizoare iar arcurile sunt eibach pro kit vreo 8 ani vechime. Sa ma gandesc ca-s obosite si arcurile? Careva vreo experienta asemanatoare?
                              '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                              Comment

                              Working...
                              X