FLAVIUF: '08 Honda Civic 1,8 Sport, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @dragostan ai vazut vreodata niste adormiti in trafic(pleaca greu de la semafor, merg cu 90 pe autostrazi...) daca da sa stii ca ei sunt aceia PS eu am renuntat de mult sa incerc sa scot un consum bun, diferenta de pret nu justifica timpul pierdut

    Comment


    • #17
      @unixro: nu prea am inteles faza cu adormitii, nu ma consider in catergoria asta la fel cum nu sunt nici vreun race boy. Nu-mi fac un scop nici din timp, nici din viteza si nici din consum, asta a fost doar o constatare,placuta de altfel. Ca cifre, in sprijinul afirmatiei iti zic asa:
      Salonic-Giurgiu-SB: 14 ore, din care o ora pauza de masa, inca 3 orpiri de cate 10-15 minute in benzinarii si mers cam 30% pe ploaie
      Giurgiu-SB: 4 ore, 15 minute - mers spre seara+70% ploaie
      Tot drumul a fost aglomerat spre foarte aglomerat, fiind o zi de vineri. N-are rost sa-ti spun ca mergand legal in localitati am evitat 5-6 radare.

      Dar daca tot discutam, secretul consumului cred ca sta in mersul fluent iar anticipatia face minuni (sa stii cand nu are rost sa mai accelerezi, de exemplu). Ca sa nu mai spun ca si diferenta de timp fata de un "pilot" este relativ mica pe distante medii si mari.
      flaviuf
      Senior Member
      Last edited by flaviuf; 20-07-14, 19:15.

      Comment


      • #18
        Mno, iar am ghinionul sa citesc texte d-ale racerilor astora cu motoare de 140 de cai...
        Un consum bun nu inseamna neaparat un mers lent, dar cui sa-i spui asta?!
        Unixro-ule, meriti un report, zau asa! Oare cati ani ai?!

        Comment


        • #19
          Imi pare rau, chiar nu mi-am dorit sa nasc o polemica de genul asta. Chiar sunt uimit de consum avand in vedere vitezele de 120-160km/h pe autostrada si AC on aproape non-stop.
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • #20
            Asta e secretul unui consum bun la drum lung dar si nu numai de ce sa o accelerez la rosu cand drumul e ok si liber cand traficul nu o cere.In oras si mai si de ce sa turez masina in rosu daca in 100m ma opres la semafor eu nui vad logica si cunos detui care fac asta nu am inteles insa scopul . Da dau forja masinii cand sunt singur in masina si vreu sa fac vre-un raliu pe vre-un drum virajat dar in rest timp, benzina si frane uzate degeaba.Cand merg in vacanta merg in vacanta nu la raliu am scos Brasov - Constanta si retur 5,8 pe CB un priten pe acelasi drum in acelasi timp a forjat masina de numa a ajuns cu 15 min mai devreme la destinatie si la 2L Diesel a scos 8,7 cu ce scop?
            Nu ma simt frustrat ca alta masina ma depaseste chiar si mai slaba daca chiar trebuie sai demonstrez cuiva ceva trebuie sa existe un motiv foarte intemeiat.
            Iti dau un exemplu mergeam intr-un wekend pana la Sighisoare si de o data apare un logan Dci cu niste tineri in ea desteptii se gasesc sa depaseasca fix in curba de erau sa se faca afis de parapet eu franez ei fac depasirea si merg dupa ca draca adica nu fluent ci in fiecare curba frana, asa ca i-am depasit si i-am piersut asta nu inseamna merg incet sau dau bataie la masina.
            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

            Comment


            • #21
              Dragostan: 160 nu am mers intins, au fost portiuni cu 160 (maxim pe bord - mai tare nu am mers). Probabil ca media a fost pe autostrada 130, am folosit mult pilotul automat fixat fie la 130 fie la 140 - depinde de situatie. Sa nu uitam insa 2 aspecte:
              - viteza reala este ceva mai mica
              - consumul real este cam cu 10% mai mare, deci probabil cam 7
              Marea mea surpriza a fost insa consumul pana la Bechet: 5.3, e drept ca denivelarile si satele de dupa Valcea m-au facut sa merg cam maxim cu 90-100.

              Comment


              • #22
                Ce viteza medie ai avut pe cei 3000 km? Ca acela spune tot despre cum ai mers de ai scos 6%.
                ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                Comment


                • #23
                  Intr-adevar, CB-ul de la civic e putin optimist, spre deosebire de cel de la cl7 care e chiar putin pesimist unoeri, dar in general foarte exact.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #24
                    alex2680: cu viteza aia medie am o problema, deoarece nu pot (sau nu stiu) reseta nicicum valoarea (nu mi se reseteaza si viteza medie in momentul in care resetez counter-ul). Chiar vroiam sa intreb pe forum cum se face, deoarece niciodata nu am reusit sa fac acest lucru. Ma gandesc ca exista o setare undeva in meniu care sa o reseteze si pe ea sau nu...poate a contat si benzina superioara: in RO am bagat doar Evo, in BG Shell Nitro+ iar in Grecia Shell97+ parca (cea medie, mai era parca Race). Oricum a doua medie de consum pe 7500 km este 7.2%, unde cam jumatate sunt facuti in oras - deci cam asta e stilul.

                    Comment


                    • #25
                      Trage frana de mana pune contactul si apasa lung pe butonul info de pe volan cel din dreapta jos.Dupa ce ai intrat in meniu te joci pe acolo cu setarile.
                      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by dragostan View Post
                        Intr-adevar, CB-ul de la civic e putin optimist, spre deosebire de cel de la cl7 care e chiar putin pesimist unoeri, dar in general foarte exact.
                        Al meu CB de la Civic e foarte precis. Abaterea nici nu merita pomenita.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #27
                          E posibil ca pe insula sa ma fi vazut pe mine(post #11) (iti scriu aici, sa nu poluam topicul de consumuri), am ajuns in tara cu putine zile inaintea ta.
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • #28
                            Salutare, am doua intrebari daca ma poate ajuta cineva:
                            - n-am reusit nicicum sa resetez viteza medie...am intrat in meniu dar nu am gasit nimic, stie cineva cum se face?
                            - grila centrala pe care intra aer se poate inchide cumva?

                            In rest, toate bune - dupa 4500 km de la schimbul de ulei, nivelul este la maxim. Desi am avut indoieli legate de uleiul Honda 0W20, se pare ca nu aveam de ce.

                            Comment


                            • #29
                              Viteza medie se reseteaza o data cu consumul pe A si B separat.Cand iti apar km cu 0 inseamna ca s-a resetat tot.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by mitrasca View Post
                                Viteza medie se reseteaza o data cu consumul pe A si B separat.Cand iti apar km cu 0 inseamna ca s-a resetat tot.
                                Salut, eu sunt sigur ca ai dreptate - asa era si la Focus, doar ca la mine ramane neschimbata ...

                                Comment

                                Working...
                                X