FLAVIUF: '08 Honda Civic 1,8 Sport, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FLAVIUF: '08 Honda Civic 1,8 Sport, Nighthawk Black

    Va salut, in sfarsit mi-am facut timp sa deschid acest topic. Deci la inceputul acestui an am facut o miscare pe care sper sa nu o regret. Prietenul meu de 25 de ani a facut un buy back la Autoklass si si-a dat acolo avans masina in cauza...eu mai in gluma mai in serios, l-am certat ca nu mi-a spus ca este de vanzare deoarece eram indragostit de acest model si oarecum plictisit de Focusul meu. Omul mi-a zis ca daca vreau o retrage de acolo si asa am luat pe loc decizia sa o cumpar...a fost o alegere cu inima, nici vorba de ceva rationament. Ulterior am vandut Fordul si in mare am iesit ca dintr-un schimb.
    Masina am luat-o la 140000 km, cu toate reviziile la timp. Acum am peste 145000 si nu regret nici o secunda ca am facut aceasta alegere. Desi Focusul mi-a placut enorm cum s-a comportat in cei 4 ani, Honda este altceva. Iti insufla cu totul alta stare...
    Ca si dotari, are cam toate banalitatile care se pun in ziua de astazi, ce o face mai speciala este cutia i-shift care este o cutie manuala robotizata. Poti merge in mod automat sau poti schimba manuala vitezele (de la schimbator sau din padele). Pacat ca nu avem drumuri mai bune.
    Ca investitii in ea, am luat un set de jante Enkei de la type-R Ep3, pe care le-am sablat si vopsit in cam electrostatic. Astazi le-am pus sus pe masina siva prezint primele poze (entuziasmul e mare). Altceva nu prea am in plan sa fac, arata prea bine pentru a o strica....eventual un polish profi la un moment dat.
    Pe masura ce am sa fac poze noi voi reveni cu actualizari.
    Attached Files
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 16-05-14, 16:25.

  • #2
    bunvenit printre hondari
    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

    Comment


    • #3
      Sa te poarte multi km sanatos si fara incidente.

      Frumoase jantele, unde ti le-ai vopsit electrostatic?
      '07 Civic Type S - Alabaster Silver - 1.8 VTEC - M/T

      Comment


      • #4
        Multumesc. Jantele le-am vopsit in Sibiu, daca va intereseaza pe careva va pot pune in legatura cu baiatul - eu zic ca a facut o treaba buna si de calitate.

        Comment


        • #5
          ...cu ocazia primului drum mai lung (zona Salaj) niste poze cu un contrast frumos.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Intre timp am depasit 146 kkm si am facut o revizie in care am schimbat uleiul (ulei Honda 0W20), am facut o reprogramare a cutiei, am verificat suspensia (aveam o troncaneala pe partea dreapta - mi-era teama sa nu fie puntea spate, ca parea ca de acolo vine) si au trebuit schimbate 2 bucse fata. Zgomotul a disparut total, pare mult mai "solida"acum. Mare pacat de drumurile astea...In alta ordine de idei, ultimele 2 luni am alimentat exclusiv cu Evo de la Mol dar parca nu vad nici o diferenta - nici la consum, nici la comportamentul masinii. Ma intreb daca merita sa continui sau sa trec la benzina de 95...

            Comment


            • #7
              Ar fi chiar indicat daca nu vrei sa ai probleme pe termen lung cu sonda lambda
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #8
                Evo mol strica sonda lambda?!

                Comment


                • #9
                  Benzina proasta si drumurile scurte strica sonda lambda.Poti merge linistit cu benzina buna.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • #10
                    Eu am 130k km din care, cam 129000 facuti cu benzina cu CO superioara (99% din cazuri in tara bag Mol EVO, iar in afara majoritar pun Shell V-Power Racing sau BP Ultimate). Nicio problema pana acum cu nicio sonda. Ar fi si aiurea din moment ce manualul (si de service si de utilizator) specifica "min 95".
                    Eventualele probleme ar putea aparea, eventual, din cauza aditivilor. Dar pana cand nu stim care sunt acestia si care este impactul lor, nu cred ca putem spune ca benzina Evo dauneaza.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #11
                      Ieri m-am intors dupa un tur de FIX 3000.0 km (incredibil, dar asta a fost cifra finala dupa ce amparcat masina in fata blocului) prin Grecia-Lefkada. Masina s-a comportat impecabil, iar consumul final a fost 6.4% (pe bord, in realitate trebuie sa adaugam eroarea) in conditiile urmatoare:
                      - climatizare 95% din drum pe on
                      - vreo 600 km de autostrada unde am mers intre 120-160
                      - vreo 600 km pe insula, unde au fost doar serpentine - urcusuri si coborasuri. Au fost si drumuri incredibil de inguste, cu niste viraje extrem de stranse ce au trebuit obligatoriu luate pe exterior - altfel loveai pragul. De fapt am vazut un istet cu un Accord care si-a luat avant din parcare intr-o rampa abrupta si a abordat virajul pe interior. Rezultatul? A dat una cu pragul in asfalt de am crezut ca o rupe in doua. am trait si niste emotii ieri cand a trebuit sa scot masina din parcarea subterana din Salonic. Am facut cred 20 de manevre micrometrice pana am reusit...incredibil cum parcheaza, daca era mai mare nu mai ieseam de acolo decat cu zgarieturi. Mi-a parut rau ca nu am facut poze, dar cand am vazut situatia numai de ele nu aveam chef. va pun niste poze cu Honda pe taramuri elene, si un moment de aniversare - pe Valea Oltului la intoarcere am atins 150 kkm.

                      Ce mi-a plaacut a fost ca prima Honda similara am vazut-o doar aproape de Salonic (nici una in BG), iar in total cred ca am vazut maxim 8-10 pe tot traseul, din care una pe insula de Bucuresti.
                      Attached Files
                      flaviuf
                      Senior Member
                      Last edited by flaviuf; 19-07-14, 20:52.

                      Comment


                      • #12
                        Ai facut ceva km felicitari.Consumul si el ,ok c-am asta e consumul masinii la mers pe afara la drum lung.Ii trebuie o spalare buna acuma la masina.Imi plac jantele si eu am vrut asa ceva dar a cazut targu cand m-am dus sa le iau o janta era sparta si sudata.
                        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                        Comment


                        • #13
                          Dragos, uite aici un set de jante similare daca te intereseaza: http://www.pieseauto.ro/dezmembrari-...614960260.html
                          Eu am vorbit inainte sa le iau pe acestea si urma sa ma sune omul dar nu a mai facut-o, desi stia de jante. Gasisem insa altele si le-am luat. Eventual poti sa-l abordezi, poate le mai are...

                          Comment


                          • #14
                            Merci de info o sa il contactez sa vad in ce stare sunt si la ce pret.
                            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                            Comment


                            • #15
                              Nu stiu cum naiba reuseste lumea sa scoata consumurile astea cu masina asta. Eu sub 8 la drum lung nu scoteam nici batut )
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment

                              Working...
                              X