FLAVIUF: '08 Honda Civic 1,8 Sport, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare, nu am mai scris de multa vreme. Intre timp, am avut prima problema serioasa...am ramas in drum cu ea, am ajuns greu acasa si chiar la intrarea in Sb a decedat complet. Verdictul a fost crunt: actuatorul de la I-shift. Prima strigare: 10500 RONi. Dupa o lunga poveste, am gasit o firma profi din UK care mi l-a reparat (de fapt se uzasera niste magneti, oarecum simular cu cei care se uzeaza la electromotor). Am iesit la 1300 RONi cu drum inclus. Am avut insa surpriza sa aflu ca si discul era uzat complet, asa ca am luat si kit de ambreiaj. Toata distractia m-a costat cam 6000 RONi, dar acum e tunet. Am ajuns la 185 kkm si sper sa nu mai apara probleme . Am facut un drum pe Valea Oltului si mi se pare ca trage mult mai bine - probabil datorita ambreiajului nou.

    Comment


    • Mi-a fost dor de ea si de drumuri cu zapada
      Attached Files

      Comment


      • Intre timp nimic notabil. Totul ca la inceput, ne apropiem de 187 kkm. Tocmai ce m-am intors dintr-un concediu in Apuseni, pe unde am batut carari de munte pline de zapada .
        Attached Files

        Comment


        • Fara alte comentarii...intre timp doar un schimb de ulei si benzina.
          Attached Files

          Comment


          • Cum se comporta i-shift dupa ce ai reparat actuator si ai inlocuit ambreiaj?

            Comment


            • La mai mare!
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • @Claudiu: Ca nou nout...serios, m-a bantuit o vreme indoiala, dar intre timp am prins incredere. Pana la urma cred ca oamenii aceia au schimbat niste carbuni, oarecum similari cu cei de la electromotor si probabil stiu ei de ce pe factura au scris "life guarantee".
                @Wagner: multumesc frumos, la cum se comporta am incredere ca e o chestie realizabila.

                Comment


                • Salut,
                  De cand a dat gerul actuatorul face nazuri, ramane blocat in N. Zi-mi te rog cum ai procedat cu reparatia lui: ce firma, cu ce l-ai trimis, eventual lasa-mi PM nr tau de telefon sa-ti mai cer ceva detalii, daca nu te deranjeaza.

                  Comment


                  • T: 01773 535638
                    F: 01773 711066
                    W: www.ecutesting.com
                    E: lee@ecutesting.com

                    L-am trimis si receptionat cu UPS-ul. La retur cred ca s-au ocupat ei, a fost inclus transportul in ceea ce am platit (din cate stiu paypal). Ia legatura cu ei si te vor rezolva.
                    Bafta!

                    Comment


                    • Salutare, nu am mai scris de multa vreme. Intre timp am depasit 210 kkm si am schimbat amortizoarele fata (Sachs), am luat ITP-ul fara probleme (ultimul pe 2 ani), am schimbat si placutele spate in Austria (prostia mea ca m-am bazat pe faptul ca luasem ITP-ul fara probleme cu 2 zile inainte de plecare) - constatasem ca facusem 40 kkm de la precedentul schimb. Miercuri am programat-o la Autoklass pentru schimbare antigel+lichid frana+ o verificare generala.
                      Masina e o incantare, merge perfect - am facut 4000km prin Austria si Slovenia, drumuri de munte, autostrazi cu mers 130-170 si a iesit un consum de 7.3%, cu 4 persoane, portbagajul plin si AC-ul non stop. Eu zic ca e bine.

                      Comment


                      • Am depasit 221000 km si cam in 2-3000 km (conform spuselor mecanicului) ar trebui sa schimb placutele pe fata - am fost la o verificare mecanica si nu s-a gasit nicio alta problema. Poate le schimb mai devreme, as face-o preventiv pentru a nu uza discurile de frana. Oricum cred ca au tinut rezonabil, am acum cu ele 51000 km, le-am pus in Decembrie 2015.
                        Intre timp, m-am mutat in apropierea Sibiului, asa ca estimez undeva la 8000 km pe an doar drumul pana la birou si retur.
                        Astept sa vina caldura ca am de pus un prag de plastic (l-am agatat intr-un bulgare de gheata si s-au rupt clemele) si va trebui sa caut clanta de la sofer (a fost rupta de niste caini la Constanta).

                        In rest, apa, paie si bataie. Intr-adevar aceste motoare sunt bullet proof, nu stiu sincer daca as prefera actualele 1.5 Turbo de la Honda. Poate ar trebui sa fac un drive test.

                        Comment

                        Working...
                        X