ALEXKLM: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T , Neutron Blue

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ALEXKLM: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T , Neutron Blue

    Va salut,

    Va prezint primul meu auto marca Honda. Este achizitionata din Bucuresti de la prim propietar, 84,500 km reali + carte service. Ca dotari ar avea comenzi volan, scaune incalzite, oglinzi heliomate- incalzite + electric pliabile, trapa electrica, geamuri electrice fata spate, magazie 6 cd mp3, senzori parcare fata spate, cam atat imi vine in cap momentan. Legat de minusuri ar avea multe zgarieturi, lacul sarit in 4 parti, bara fata bara spate si 2 partisoare mici pe capota. Pretul de achizitie a fost 6200 EUR dar pot sa spun, ca indiferent de aceste mici probleme estetice, masina merita toti banii.

    Tinuta de drum, dupa cum ati observat deja, este aproape ireprosabila; sta chiar lejer in curbe la 100 km/h; daca este nevoie de o depasire mai pe muchie motorul este prezent la datorie.
    Legat de carburant, dupa cum am scris pe postul lui dungatu, nu mi-a placut carburantul premium de la Gazprom si nici MaxxMotion 100 de la OMV. In schimb, cu EfixS98 de la Rompetrol parca este putin mai viu, mai nervos

    Consumul este intre 8,2 si 9,5 in oras, Ramnicu Valcea, in functie de trafic. La drum lung mers normal (70 constant) am scos 5,1 Sibiu-Valcea, desi cu 20 km inainte de sosire aveam 4,9 dar am simtit nevoia sa ma dau putin la ea. Pe distanta Valcea-Sibiu am scos 6,2 dar a plouat torential, trafic intens si multe depasiri.

    Momentan am comandat un set de becuri Osram pentru faza scurta "HB4 12V/51W Night Breaker Unlimited". O sugestie recomandare ? Sa le schimb in parcare, se schimba chiar asa usor cum se poate vedea in video-ul de pe youtube sau mai bine sa merg la un servie ? Voi cum ati procedat ? Sunt nevoit sa le schimb deoarece sunt alarmant de slabe cele existente.

    Alt lucru, manseta de la schimbatorul de viteze;cred ca este de vinilin; este putin rupta, in rest arata bine de unde pot lua alta asemanatoare ? Idei ?

    Daca aveti ponturi, idei, sugestii, le astept cu interes maxim. Multumesc!
    Attached Files

  • #2
    Bine ai venit, felicitari pentru achizitie - o masina foarte buna, km putini, bani putini - ce iti poti dori mai mult!?
    Daca mergi la drum lung semi-linistit, nu vad de ce ai da bani in plus pe benzina de 98, mai ales ca din parerile de pe forum nu aduce nici un avantaj palpabil, ba se mai si consuma mai repede decat cea de 95.
    Si eu mi-am achizitionat de curand aceleasi becuri dar nu m-am incumetat sa le schimb singur... eu o sa incerc la service, maine am programare la revizie. Cert e ca se poate cu putina chinuiala, altii au reusit.

    Sa te poarte sanatos mult timp de acum inainte!
    '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

    Comment


    • #3
      Multi km fara probleme de acum inainte, bine ai venit in lumea Honda!
      '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
      Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

      Comment


      • #4
        Sa ai noroc de ea.

        Burduful de la cutia de viteze il poti schimba la un atelier (genul celor care imbraca volane in piele) si te va tine mai mult.

        Bafta!
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          S-o porti sanatos si sa-ti aduca noroc!
          Ai facut o afacere excelenta. Am impresia ca-ti va placea masina asta din ce in ce mai mult .
          Becurile luminilor de intalnire sunt nasoale, intr-adevar, e musai sa le schimbi, iar dupa cum am vazut eu ca decurge operatiunea,e bine sa mergi la un service.
          Verifica temeinic franele, discurile fata stock nu sunt cele mai bune din lume.
          Burduf pentru schimbator gasesti pe site-urile americane, la preturi bune. Exemplu: http://www.collegehillshonda.com/pro...SNX-A01ZB.html.
          Sa fie intr-un ceas bun!

          Comment


          • #6
            Vaaai... 6200 de euro un FD1. S-o conduci sanatos si sa ai grija de ea.

            Comment


            • #7
              E cam cu 1000-2000 euro mai ieftin decat pretul pietei...de vreo 4 luni sondez piata pt FD1 si nu am gasit nici o masina sa scada sub 7000euro

              Comment


              • #8
                o fi negociat la sange omul

                in plus problemele de vopsea pot trage in jos pretul...
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Va multumesc pentru urari, apreciez!

                  Legat de pretul masinii. Nu pot sa zic ca am negociat la sange, pretul initial a fost 6500 si am negociat 300. Ideea e ca sunt pe zi ce trece tot mai incantat. Omul a incercat sa ascunda imperfectiunile de pe tabla, care pentru mine sunt minore, tinand masina nespalata o buna perioada de timp, era plina de praf.. relativ!) M-a interesat doar partea tehnica sa fie OK.

                  Vineri a pus anuntul de vanzare pe tocmai.ro parca iar luni am fost la el sa o cumpar. Poate norocul meu ca acesta a fost plecat din oras pana luni iar eu am fost primul client care l-a solicitat.

                  Totodata, am observat ca masina este o mare putoare pana in 3000 de ture, dar apoi, parca se transforma

                  Multumesc [g] pentru sugestie, am sa incerc si Efixul 95. Momentan, dupa cum am scris in postul initial, consumul de carburant mi se pare extraordinar pentru o benzinara. Am sa vin cu poze drept dovada a consumului.

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti cu placere!

                    Mergi pe Efix 95, nu-ti aduce mare lucru benzina de 98 (decat poate mai multi bani scosi din buzunar).

                    Total OT: cum mai e drumul de la Valcea la Sibiu?
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      Si a mea tot cu efixu de 95 pare sa se inteleaga cel mai bine. Iar cu tabla...no comment. Eu am 9000km si vreo 6 ciupituri marisoare pe capota. Cred ca folia trasparenta e singura solutie. Sau daca nu te deranjeaza las-o asa si nu-ti mai bati capul cu cat de repede se degradeaza.

                      Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc de urari!

                        La tabla nu ma deranjeaza absolut deloc. Momentan nu sunt probleme , sa zic .. foarte vizibile.

                        Maine am o programare la service-ul Honda din Pitesti, dupa cum scriam pe threadul lui dungatu, am dat tare in frane cu rotile usor virate dreapta si de atunci mi se aude o bataie UNEORI cand dau cu spatele virat maxim volanul sau cand misc din volan, tot la parcare,dupa ce virez maxim dreapta. Dar la cum se comporta masina in trafic sigur nu e ceva grav fiindca nici nu se sesizeaza.. nu bate, culmea !!!. Oricum, o sa va fac cunoscuta diagnoza, preventiv, in caz ca o sa intalniti asa ceva.

                        Legat de drumul Valcea - Sibiu , exceptand viaductele si podetele, drumul e ok, te poti da linistit la masina. Mai rau este in perioada asta cu alunecarile de pietre din cauza ploilor ; te trezesti cu bucatele de stanca pe carosabil din senin.

                        Comment


                        • #13
                          Am fost astazi la Honda Pitesti iar "problemele" cu bataia la parcare pot sa spun ca au disparut. Cei de la service au vazut ca era vorba despre bucsile antiruliu si asta a fost tot, in rest masina e tun!

                          Consumul pentru o benzinara este mai mult decat satisfacator, 5,4 % pe 144 km dupa urmatoarea ruta : Ramnicu Valcea - Centura Pitesti - Honda Valahia - Pitesti centru un mic popas si retur Ramnicu Valcea.. iar viteza medie sa zic undeva la 75 km/h, la intoarcere am prins ceva aglomeratie.

                          In aproximativ 30-60 de zile va trebui sa-i fac urmatoarea revizie. Sfaturi ceva legate de ulei, filtre, etc ? Multumesc anticipat!
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Filtru aer OEM, polen de care vrei, Eneos Sustina 5w30, filtru ulei Purflux.

                            Comment


                            • #15
                              Merci de pont, vtin!

                              Comment

                              Working...
                              X