MARCU: '92 Honda Accord, 2.0 16v, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MARCU: '92 Honda Accord, 2.0 16v, Silver



    Masina clasica si durabila, nu -mi cere piese deloc, doar consumabile si alea ieftine.
    E carburatie, nepretentioasa, inghite orice-i dau
    E in stare originala, acum fac demersuri pt schimb de anvelope, cele de pe masina sunt de iarna, caut 185/70R14 si nu sunt multumit de ce gasesc, adica de preturi
    Am studiat aceasta masina si modelul mai vechi (am avut una din 1987) si cred ca astia din tara soarelui rasare au fabricat candva si tancuri insa nu recunosc asta

    Chiar vreau sa stiu mai are cineva asa baba ?
    Attached Files

  • #2
    Trebuie sa schimb un pivot, am gasit , costa 25 ron Starline, nu stiu daca trebuie presa speciala, probabil
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Nu ti-as recomanda Starline, am avut ceva probleme cu piese de la acest producator.
      Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
      sigpic
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

      Comment


      • #4
        Intr-o zi nu aveam ce face si tot stiam 2 beculete arse in bord m-am apucat sa dau bordul jos.
        Este foarte simplu, totul e facut logic.
        Nu au ramas suruburi in + ..

        Operatiune dupa care bordul arata iluminat impecabil. Se poate vedea intr-o poza pusa mai sus.
        Cu o carpa fina de bumbac flausat immuiat in solutie de balsam de rufe am sters fiecare bucatica de plastic a bordului/ceasurilor/cadranului. Aparent pareau curate insa a ramas multa negreala pe carpa alba de bumbac. Acum noaptea bordul se vede iluminat ca nou
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Din ce an e si ce motor are? Sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Asa arata acum ceasurile
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Este din 1992 , motor de 1997 cmc , 82KW
              Observ ca in unele cataloage de magazine on-line apare acelasi motor cu 81 kw
              Nu conteaza 1 kw insa nu ar fi prima oara cand cei de la RAR gresesc in acte...

              Comment


              • #8
                A fost facuta pt Franta , la cea vreme probabil ca existau cerinte punctuale functie de tara, nici UE nu exista , ..ce bine era
                A apartinut de atunci unei singure persoane, persoana care poate activeaza pe acest forum, este meritul ei pt cum a fost pastrata.
                Eu doar o tin curata , foarte curata.
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Aceasta eticheta in prezent in UE iti aduce doar ...taxe in +++,multe taxe , pt ca este Japan si nu UE, nimic altceva.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Urmeaza schimbul de ulei, firesc tot ENEOS 10W40
                    Filtrul de ulei nu l-am ales bine ultima oara, era mult mai mic fata de cel vechi (BOSCH). Deci comand BOSCH
                    Ar cam trebui rezervorul dat jos si curatat, observ ca la un nivel de 15 litri in rezervor motorul se opreste, mi-a spus un amic ca a patit si el acest simptom, sorbul de plasa(carpa) se colmateaza de la benzina murdara

                    Comment


                    • #11
                      Superba ! Cand eram foarte tanar, prin '91, intr-un "ocean" de Dacii si-a luat un vecin o Honda similara...ne-a "omorat" pe toti, am suferit mult....18 ani am asteptat pana sa conduc o Honda ! S-o stapanesti sanatos !
                      WillyCR-VFAN
                      Senior Member
                      Last edited by WillyCR-VFAN; 02-05-14, 00:49.
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc
                        Acum ii caut anvelope de vara
                        Nu sunt adeptul la aer conditionat insa va trebui sa ii incarc instalatia

                        Comment


                        • #13
                          Am parcurs aproape 3000 km in 2 saptamani
                          Fara probleme
                          Urmeaza ITP-ul luna viitoare,...poate se vinde pana atunci
                          Uleiul urmeaza iar a fi schimbat , deja are vreo 7000 km si e negru ca smoala

                          Comment


                          • #14
                            Pentru ITP va trebui sa procur 4 anvelope 185/70R14 asa cum scrie in talon...
                            Daca are cineva sa-mi dea un PM

                            Comment


                            • #15
                              Frumos model, la fel scria si la mine in talon 82 kw si acelasi motor cu carburatie f20a2 parca .
                              Ti-ai cumparat anvelope?
                              ...in inima mea sunt toate de Accord.

                              www.eRecenzii.ro

                              Comment

                              Working...
                              X