OMUCUROMU: '95 Honda Civic, Nighthawk Black (EJ2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OMUCUROMU: '95 Honda Civic, Nighthawk Black (EJ2)

    De aproximativ o luna sunt "norocosul"? detinator al unui EJ2 , fara prea multe/mari modificari deocamdata in afara de un scaun recaro+filtruaer+evacuare+volan toate SPORT .

    Intai cateva poze pentru voi, apoi ceva intrebari am si ceva sfaturi si pareri daca aveti nu ar strica.









    chestiile astea roz au venit odata cu masina ( ce sunt ? )




    Vopseaua nu e buna, multe plasticuri din interior lipsesc, la fel bancheta spate lipsa! ( e proiect deci nu`mi pasa)

    Am ceva idei pentru inceput si destul de multe intrebari la care daca stiti sa`mi raspundeti ar iesi ceva frumos cred :

    1. De luna viitoare vreau sa schimb suspensia cu una sport, am un link, sfaturi/pareri despre? :
    Personal optez ptr a 2-a optiune pentru ca in felul asta mananc si eu mai bine )

    http://www.amazon.co.uk/FK-Automotiv...ords=civic+ej2
    sau
    http://www.ebay.co.uk/itm/TA-TECHNIX...item540739f765

    2. Nu stiu cum e la voi dar eu cand vad o masina intai si`ntai vad jantele. Am nevoie de jante . Vreau jante late care sa iasa putin in afara ( nu neaparat in afara dar laate!! ) daca e posibil fara a fi nevoit sa folosesc spacers . Cei cu jante late am nevoie de masuratori . Multumesc!

    3. Sound Proofing :

    Din poze puteti vedea ca am inceput proiectul cu antifonarea . Am folosit Dynamat SuperLite bull pack de care ptr inceput nu sunt foarte multumit ( inca e foarte zgomotoasa si nu inteleg de ce pentru ca evacuarea nu e asa periculoasa pe cat arata ), din aceasta cauza voi continua cu Dynaliner apoi Dyna-Roller. Pareri ?

    4. Am tot cautat stereo speakers bosse si NIMIC ! Nu gasesc nimic bosse pe ebay nici pe amazon .
    Nu doresc ca atunci cand dau drumul la muzica sa se auda la 3 strazi distanta, vreau doar claritate si volum deajuns cat sa acopere sunetul masinii . Recomandari + masuratori pentru a incapea in locasurile din spate/fata .

    5. Luminile un alt aspect important . Aici nu cer sfaturi voi opta ptr lumini negre spate si fata ramane sa mai caut .

    Individul care a avut masina inainte a incercat sa astupe cu chit sa stearga bandourile de pe masina ca si cum nu ar fi existat acolo . Sunt indecis, o parte din mine vrea sa continue ce a inceput el si cealalta parte le vrea inapoi . Pareri ?


    Voi incarca poze cu fiecare pas inainte facut.

    Multumesc.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 08-05-14, 09:53.

  • #2

    Bine ai venit!
    Daca tot iti lipsesc plastice nu mai bine o faci asa?
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=3Oq0ui_C-NU

    Comment


    • #3
      Da, bancheta din spate oricum nu o voi pune ... dupa ce aplic familia dynamat , urmeaza http://www.carinsulation.co.uk/produ...t_black_carpet ,chiar nu am de cand sa las doar tabla ... dar sa incepem cu inceputul nu ?
      hondatu
      Administrator
      Last edited by hondatu; 08-05-14, 09:55.

      Comment


      • #4
        Sunt sigur ca va iesi ceva frumos!Alte finante ai acolo
        http://www.youtube.com/watch?feature...&v=3Oq0ui_C-NU

        Comment


        • #5
          Bine ai venit si spor la modificat! "Bose"se scrie cu un singur S

          Comment


          • #6
            bine ai venit !
            chestiile alea roz ce au venit cu masina sunt regulatoare de cadere spate

            Comment


            • #7
              Masina cheala la interior si cu muzica de la CD player? De ce? N-ai evacuare? S-o stapanesti sanatos si spor la treaba!
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #8
                Originally posted by KMR View Post
                Masina cheala la interior si cu muzica de la CD player? De ce? N-ai evacuare? S-o stapanesti sanatos si spor la treaba!
                de ce e cheala la interior ? , poi e cheala ptr ca a fost cheala , i`am pus dynamat superlite urmeaza alte 2 "dynamat" apoi carpeta neagra sa vad ce si unde gasesc ceva mai bun . Evacuare ? , am evacuare doar ca masina inca e zgomotoasa , scoate un sunet interesant de naspa la interior in timpul mersului ... banuiesc ca e de la filtrul de aer ( o sa`l schimb) sau mai bine imi voi prezenta nemultumirea la un service ...
                Merci si ar fi mai bine spor la bani )

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Toyboy View Post
                  bine ai venit !
                  chestiile alea roz ce au venit cu masina sunt regulatoare de cadere spate
                  Merci de raspuns ,
                  inca o intrebare capcana ) , sunt mai bune decat originalele , sau e aceeasi treaba si in afara de culoarea frumoasa nu e njimic in plus ?

                  Comment


                  • #10
                    pune originale daca mergi cu ea la fete

                    Comment


                    • #11
                      stie cineva ce boxe bune ar incapea in usile fata /eventual niste masuratori ?

                      Multumesc

                      Comment


                      • #12
                        http://neckbreakerz.com/blog/2013/11...cause-racecar/

                        Uita-te in pozele de la a mea si intelegi de ziceam de muzica Da-l incolo de CD player si de boxe
                        KMR
                        Super Moderator
                        Last edited by KMR; 14-04-14, 19:54.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by KMR View Post
                          http://neckbreakerz.com/blog/2013/11...cause-racecar/

                          Uita-te in pozele de la a mea si intelegi de ziceam de muzica Da-l incolo de CD player si de boxe
                          pfff ma man , ce material e pe bord si unde l`ai gasit, ?!

                          Nebunie eg-ul ,as da 5 ture cu el ...

                          Comment


                          • #14
                            Salut niste update-uri marunte .
                            1 )Am gasit zilele trecute ceva material super ( suede ) si pe ebay 2 x glue spray (500 ml ) , luat si facut cate ceva , nu stiu ce parere aveti , dar mie`mi place cum au iesit parasolarele avand in vedere ca e prima data cand fac asta , urmeaza plafonul si alte plastice din interior. Ceva poze.





                            2 ) mi`au ajuns lampitele de semnalizare cele de pe lateral - JDM amber Flat side markers , zilele astea or sa ajunga si farurile - JDM Black Headlights ( in poza nu aratau prea negre dar erau faine asa cum erau ) , in curand si poze cu ele pe masina

                            3 ) pe luna viitoare normal ar fi sa aleg suspensia sport, dar ma atrag si jantele jante . O poza cu ce jante as alege 2 cu 2 culori diferite , daca ar avea as da comanda de roz aprins - cerise si acel galben din poza
                            O intrebare pentru cei care stiu . actualele jante sunt 195-65 -r15 sau 185-55-r15 am uitat , care din cele 3 reprezinta latimea jantei , si care e maximul care se potriveste pe civic modelele 92-95 fara a face alte modificari ? Multumesc .



                            In curand poze cu noile lumini . .
                            omucuromu
                            Junior Member
                            Last edited by omucuromu; 08-05-14, 00:41.

                            Comment


                            • #15
                              Salut!

                              In primul rand, felicitari pt achizitie si spor la modificari!

                              Dimensiunile pe care le-ai dat tu sunt pt cauciucuri, nu pt jante. 185/195 reprezinta latimea cauciucului (poti pune latimi diferite de cauciuc pe aceeasi latime de janta), 65/55 reprezinta inaltimea balonului/ sau talonul cauciucului cum se mai spune iar R15 reprezinta diametrul interior (acelasi cu diametrul jantei). Latimea jantei este data de J, poti avea 6J, 7J, 7.5J, 8J etc. Eu momentan am 7.5J si nu am probleme. Cred ca poti pune si 8 sau 9J dar trebuie sa tii cont de factorul ET (cat de mult intra roata sub caroserie pe romaneste dar gasesti aici o explicatie mai detaliata: http://www.matey-matey.com/alloy-wheels.shtml).

                              Asteptam progresele!

                              Comment

                              Working...
                              X