Problema cutia de viteze

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema cutia de viteze

    Am un Civic hatchback din 2001 si are probleme la cutia de viteze in sensul ca atunci cand cuplez treapta 1 intra normal dar ramane blocata,si nu iese pana nu ridic putin din ambreiaj si trag de schimbator,iar treapta 2 intra mai greu, restul vitezelor merg normal. Din cutie nu se aude nici un zgomot ciudat,merge normal, ambreiajul cupleaza foarte bine. nu stiu care sa fie problema i-am facut schimbul de ulei si a mers ceva mai bine in acea zi.atunci imi facea probleme doar treapta 1, dupa 2 zile am avut probleme si la treapta 2,iar la treapta 1 s-a agravat problema, daca atunci iese ceva mai greu, acum sun nevoit sa fortez cu ambreiajul. Am fost la service la Asko si cei de acolo mi-au spus ca nu sun probleme la timonerie si trebuie desfacuta cutia de viteze,pretul manoperei fiind destul de mare mi.au recomandat sa caut o cutie de viteze sh. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema ? cateva solutii idei sunt binevenite .

  • #2
    salutari, pune pe aici modelul masinii, si codul motor, se pare ca ai o problema de ambreiaj si cred ca mai exact placa de presiune, daca nu ma insel !

    Comment


    • #3
      honda civic gen 7 in 5 usi , nu stiu codul motor. motorul este de 1.4 , 90 cp. nu ma pricep eu la mecanica. dar nu ar trebui sa imi faca o problema atunci cand folosesc ambreiajul?la mine nu se aude nici un carait,merge normal doar ca am acea problema. vitezele 1 si 2 au aceeasi problema si cu motorul oprit. Azi cand am fost la service am plecat de pe loc numai in viteza 3, nu am vrut sa fortez cutia cu 1 si 2 sa nu o stric mai rau si pentru prima data dupa cum e si normal a inceput sa miroase a ambreiaj incins.

      Comment


      • #4
        Pai e normal daca pleci cu a-3-a de pe loc, sa miroasa ambreiajul ! e la mintea cocosului !!!
        Ai pus cumva ulei RedLine in cutie? si ce norma(MTL de care?). Posibil de la acela sa fi agravat situatia, mai ales daca ti-a fost recomandat un ulei mai gros !!! Cat timp ai folosit uleiul acela?
        Cel mai bine uleiul de fabrica honda recomandat

        Comment


        • #5
          Cand am schimbat uleiul, cel vechi nu era foarte murdar,nici pilitura nu am observat in el. am pus honda mtf .dupa cativa km am simtit o imbunatatire , nu imi mai agata in treapta 1 ,mergea aproape mormal. ziua urmatoare cand am plecat cu masina problema se agravase.iesea mai greu decat atunci cand nu schimbasem uleiul.apoi am zis sa fac un drum mai lung aprox 200km sa isi faca ungerea mai bine, masina s-a comportat bine in timpul mersului dar nici o imbunatatire la treapta 1. dupa acea zi cand am vrut sa plec cu masina am observat ca nu imi mai intra in viteza 2. iar astazi am reusit sa folosesc si acea viteza doar ca intra foarte greu iar de iesit iese putin mai greu decat normal.

          Comment


          • #6
            De dat jos cutia tot trebuie data (fie ca e ambreiajul,fie ca e cutia). Te uiti la ambreiaj si daca e ok cumpara o cutie SH. Nu e scumpa. Desi cred ca este cum zice tovarasu Toyboy.
            '01 Honda Civic Type R EP3

            Comment


            • #7
              Dupa simptome pare a fi placa de presiune. Totusi pana nu dai jos, nu poti sa fii sigur.

              Si eu am avut probleme la Accord, in sensul ca intra ff greu cand schimbam sus in ture (>5000rpm). In plus se ingreunase un pic si intratul in treptele 1 si 2. Am procedat la fel ca tine, am schimbat uleiul si o buna bucata de timp simptomele au disparut. Insa tot a trebuie sa schimb placa de presiune.

              @Cristi1980: De ce zici ca e asa grav daca a pus Redline? Si eu as zice sa puna Honda, dar nu cred totusi ca Redline distruge cutia etc...
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                pana nu dai jos cutia si vezi ce si cum nu poti sa stii exact .

                Comment


                • #9
                  urmeaza sa dau cutia jos sa vad unde e problema,sa iasa soarele sa ma apuc de treaba,am vorbit cu un prieten si a zis ca se ocupa el,neavand un service trebuie sa asteptam sa se opreasca ploaia.sper sa rezolv fara a schimba cutia, poate s-a deplasat un pinion ceva sau cum ati spus si voi sa fie de la placa de presiune.

                  Comment


                  • #10
                    Si pe mine ma nelinisteste treaba cu redline in cutie.am redline 70w80 merge bine cutia am 6k km cu uleiul

                    Trimis de pe al meu GT-I9100 folosind Tapatalk
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      100% placa de presiune este buba. Pana la demontat verifica si cilindrul receptor ambreiaj si fa-i si o aerisire doar asa ca sa-l elimini.
                      Accord Type S, 2.4 190cp+
                      Nissan Patrol '90, 2.8 116cp bestia de noroaie
                      Land Rover Discovery 2, Td5 2.5 170cp, overland

                      Comment


                      • #12
                        i-am facut aerisirea si nici o imbunatatire, inainte sa apara problema am schimbat lichidul de ambreiaj. am pus dot 4,am tras cu o seringa lichidul si am completat, dupa o saptamana am repetat operatia. masina nu a avut probleme aproximativ o luna de atunci.acum 3 zile i.am facut aerisirea si lichidul care a curs era foarte murdar.

                        Comment


                        • #13
                          am gasit un service destul de ieftin, mi-au spus ca imi ia 150 lei sa.mi demonteze cutia si sa-mi puna kitul de ambreiaj daca asta e problema. Daca e din cauza placii de presiune ce firma imi recomandati sa cumpar ? am gasit Valeo la 300 lei , pe acel site spun ca e fabricat in Franta. Sau sa iau unul mai bun gen Nipparts la pretul de 830 lei. Sunat cam nedumerit cu acel service,mi se pare putin 150 lei pentru a demonta cutia, stiu ca dureaza cateva ore buna aceast lucru.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by M4R1U5 View Post
                            Si pe mine ma nelinisteste treaba cu redline in cutie.am redline 70w80 merge bine cutia am 6k km cu uleiul

                            Trimis de pe al meu GT-I9100 folosind Tapatalk
                            Fact: Cristi1980 nu e utilizator nici de cutie Honda nici de RL MTL.
                            Fact: Stoica a schimbat uleiul vechi cu Honda MTF (SUA).
                            Fact: Ambii au avut probleme cu cutia anterior schimbului de ulei si nici unul nu a folosit vreodata MTL intr-o Honda sau alta masina.
                            Website Boutique Oils

                            Comment


                            • #15
                              vrei sa iti scanez si sa urc factura cu MTL 85 car mi l-ai vandut, ca nu aveai MTL 80 la sf lui 2012?
                              hai ca o caut si o pun aici

                              Comment

                              Working...
                              X