FLOWPLAY: '01 Honda Civic Coupe 1.7 LS, Titan Silver (EM2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    chestia e ca mi sa mai golit vasu de expansiunea si inainte sa schimb pompa de apa probabil din aceeasi problema si eu credeam ca e dusa pompa (atunci nu m-am uitat la temperatura ,n-am observat),si atunci am solicitat mult motoru

    Comment


    • #32
      Atunci capacu are o supapa care se buleste e cunoscuta treaba la motoarele de 1.7 vezi poate gasesti unul la cineva si faci o proba.
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • #33
        Daca ai probleme cu garnitura de chiulasa se vede foarte simplu . La turatii mari vezi abur pe teava de esapament si bineanteles dispare apa din vas/radiator . Termostatul poti sa-l verifici daca functioneaza sa fi sigur ca nu mai fierbe apa alta data.
        No signature

        Comment


        • #34
          ai avut aer in sistemul de racire ... trebuie sa aerisesti din nou si bine de data asta sa nu patesti iar ... data viitoare poate nu mai ai atat noroc

          Comment


          • #35
            Salut. Am si eu un EM2 si am avut exact aceeasi problema descrisa de tine. A fost de la garnitura de chiulasa. Manopera +piese vreo 1800 lei la service Honda.

            Comment


            • #36
              Deci nu scap, trebuie sa schimb garnitura, am sa merg si la cineva care se pricepe mai bine decat mine , pana atunci ma gandesc ca daca merg incet si am apa in motor nu sunt probleme?
              Va multumesc pentru sfaturi

              Comment


              • #37
                M-am uitat pe internet si is pana intr-un million jumate, scap ieftin , sper ca nu trebuie sa mai schimb altceva , doar chef de lucru sa am , oricum inainte sa ma apuc merg cu ea la cineva care cunaoste

                Comment


                • #38
                  Da, garniturile au costat sub 200 de lei, f mult a fost manopera, m-am dus la service Honda gandindu-ma ca este o treaba ce necesita profesionisti. Nu sunt prea sigur daca alegerea a fost cea mai buna pt ca dupa inlocuirea garniturilor, motorul a inceput sa consume ceva ulei. Inainte nu am avut probleme cu consumul de ulei. Dupa ce am schimbat garniturile, la scurt timp am schimbat si uleiul, iar acum speranta mea este ca acela sa nu fi fost un ulei chiar potrivit pt motorul asta. In curand o sa schimb din nou uleiul, iar dupa cateva mii de km o sa-mi dau seama mai bine cum sta treaba.

                  Comment


                  • #39
                    Eu, nam mai schimbat pana acum garnitura de chiuluoasa ,dar o sa o schimb eu ,cred ca daca ma documentez indeajuns no sa fie asa de greu ,o sa fie mai greu cu intinzatoru nu stiu cum se procedeaza k el,cand l-am schimbat a fost simplu,dar pana atunci am timp sa ma documentez

                    Comment


                    • #40
                      FLOWPLAY:'01 Honda Civic Coupe 1.7 LS, Titan Silver (EM2)

                      pfffoai ce oameni baa...
                      inca odata .... ca sa iti dai seama ca este garnitura de chiulasa de vina trebuie sa aerisesti sistemul daca zici ca ti s-a ridicat acul la maxim, fa asta, si dupa, daca vezi iar ca iti dispare lichid de racire si/sau se incelzeste gandeste-te la o garnitura de chiulasa ...

                      acum depinde cat il prajesti, se pare ca colegul tau a decalit pana si segmentii... asa ca buba lui trece de 1800 lei !

                      daca iti mai face figuri acul, da drumu la caldura la maxim, deschide geamurile, dezbraca-te numa, si mergi cu masina in treapta cea mai superioara, nu o opri ca-i mai rau, nu opri motoru ca e si mai rau .

                      daca totusi aerisesti si patesti iar, si toate chestiile astea de mai sus nu te-au ajutat, opreste-l si b%#< p#£@ si asculta-l cum pocneste si crapa

                      cu stima unu' care a pati-o la fel la : M602, 7M-GTE, M51D25, B16A2
                      Toyboy
                      Senior Member
                      Last edited by Toyboy; 09-06-14, 12:27.

                      Comment


                      • #41
                        Pai de cand am adus-o acasa merg frumos cu ea si merge normal,daca oncing un pic si se ridica apa inseamna c-ai garnitura ?
                        flowplay
                        Senior Member
                        Last edited by flowplay; 09-06-14, 08:41.

                        Comment


                        • #42
                          Mă doare capul cānd īncerc să citesc ce scrii tu. Scrie domne' corect, dă-o īn mă-sa de treabă.

                          Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #43
                            FLOWPLAY:'01 Honda Civic Coupe 1.7 LS, Titan Silver (EM2)

                            pffff.... pai asta tre sa vezi tu mane, de ce se ridica acu

                            poate sa fie garnitura prajita, chiulasa fisurata, cilindru fisurat, d'aia tre sa aerisesti prima data bine sistemul de racire, si dupa aia vezi ce si cum ....

                            Comment


                            • #44
                              Ti-am scris schimba busonu ala cu cunul nou daca ai posibilitate pe original si ai trminat cu stresu.
                              Fix aceeasi simtome le-au avut si personele de care ti-am spus Sebi a aschimbat garnitura si degeaba.
                              Sa dus inapoi in Belgia la Honda i-au schimbat busonu si na mai avut probleme.
                              Masinile identice cu a ta.
                              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                              Comment


                              • #45
                                Deci ,imi cer scuze pentru scris sincer chiar ma straduiesc sa scriu corect, am sa incep cu busonu(de la radiator nu?) ca e cel mai simplu, numai sa gasesc ,dupaia trec la urmatoarele posibile defecte ,Va multumesc! Scuzati-ma pentru scris .

                                Comment

                                Working...
                                X