Honda DYNO DAY

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Honda DYNO DAY

    La ventilator te referi la chinezariile alea de se pun in capul admisie si se leaga la baterie? Chiar sunt care dau bani pe asa ceva? Si se asteapta sa si functioneze? Poate daca ar ajunge pe la 240k rpm ar avea o valoare adaugata.
    Sunt niste baieti in UK care au o emisiune pe youtube gen mythbusters ptr masini si am vazut si faza cu ventilatorul.

    Edit: spuneai ceva de un Honda dyno day...daca pretul e corect eu m-as baga.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

    Comment


    • #62
      Da la mizeria aia ma refer. DIn pacate Romania are o cultura tehnica auto destul de joasa, acum creste si lumea invata pas cu pas.
      Si noi am facut cateva episoade din astea cu mituri pe care le-am documentat, aici find unul cu filtre de aer: https://www.facebook.com/media/set/?...2435974&type=3
      Cu siguranta vom face un pret corect pentru ceea ce oferim si ma bucur de deschiderea ta. Multumesc!
      Last edited by SEBY; 05-05-14, 06:57.
      dyno / chiptuning / dpf off / engineering
      sebastian@racingcode.ro

      Comment


      • #63
        Eu propun sa ne facem un dyno day intr-o Sambata, incepand e la orele 10 pana la orele 15 si sa programam o masina la jumatate de ora. Noi asa am mai facut si a iesit perfect.
        Ca si pret propun 125RON pentru masinile 4x2 si 200RON pentru 4x4.
        In mod uzual testarile la noi costa 50Euro 4x2 si 100Euro 4x4.
        Pentru participanti din dorinta de a asigura o continuitate pot sa ofer la masurarile ulterioare o reducere de la pretul de lista, iar costul sa fie 150RON la 4x2 si 250RON la 4x4. Deci participantii raman cu un pret preferential pentru masina respectiva o perioada nelimitata de timp.
        Daca se strang mai multi doritori ar fi bine fiecare sa-si exprime dorinta pentru intervalul orar la care ii convine sa ajunga si vom face un programator pe ore.
        dyno / chiptuning / dpf off / engineering
        sebastian@racingcode.ro

        Comment


        • #64
          Nu stiu daca a vazut cineva cum arata un supercharger electric autentic, eficient,ce dimensiuni are si ce putere electrica absoarbe,de peste 10 KW. Un motor de 2 litri absoarbe 2 litri de aer/rotatie, inmultiti cu 6000 rpm (8000 in unele cazuri - Type R) si cu 1,5 (bar) si o sa vedeti ce volum urias de aer are nevoie un motor. Un supercharger de 1.4TSI se invarte la cca 13000 rpm si are cam 30 de cm lungime si nu are motor electric,care i-ar mari si mai mult gabaritul in principiu. Si la 3500 rpm e scos din functiune ca nu mai face fata si preia boostul un turbo. Ar fi grozav daca D-l Seby ne-ar arata cum arata acel superchaerg electric de care vorbeste mai sus.

          Comment


          • #65
            @basil, fara suparare dar ai citit in diagonala


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • #66
              Taz, am citit bine, voiam sa vad mizeria aia de care spune.

              Comment


              • #67
                Mizeria aia e un ventilator pur si simplu pus la admisie si legat la baterie, si nu un compresor electric. O prostie.


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                Comment

                Working...
                X