Honda DYNO DAY

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16


    Asta e fisa mea....am pus-o si pe thread-ul masinii dar am zis sa o pun si aici ca poate se strang mai multe si facem un topic numai cu fise dyno

    Comment


    • #17
      Ar fi bine sa adaugi informatiile de baza: Motor / OEM sau remapat/ daca e remapat de cine / varsta si Norma Euro.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Din cate stiu Mitrasca are masina stock, deci se confirma inca o data ca Exelisis are un stand destul de optimist.
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

        Comment


        • #19
          ce optimist frate? e o minciuna maxima, sincer ma gandesc daca ma mai duc
          R 42659 - Milano Red Ep3

          Comment


          • #20
            Or fi inteles gresit cum ca masina e remapata )
            Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
            Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
            1000 Locuri de vizitat in Romania

            Comment


            • #21
              Masina e stock..am uitat sa zic..o fi optimist..nu stiu ce sa zic.Inaintea mea a fost un mercedes si i-a iesit pesimist fata de valorile de fabrica.Pana la roata oricum se mai pierde.

              eu personal am fost ca sa vad curbele mai mult decat valorile si imi place liniaritatea motorului pe care o stiam si din mers dar vroiam si o fisa dyno

              Acum am vazut ca mai erau cerute niste info referitoare la masina: varsta de 4 ani(-3luni) 62k km, euro 4, non DPF
              mitrasca
              Senior Member
              Last edited by mitrasca; 14-04-14, 16:26.

              Comment


              • #22
                Ok, nu e optimist, pare a fi random in acest caz.
                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                Comment


                • #23
                  compensarile pe dyno mi-se par cam idioate; sunt de acord cu americanii si ai lor "whp", dar compensarea asta pare chiar normala: a iesit la +6% din specuri ...pe un motor Honda... si, la acceasi compensare, mercedesa a iesit pe minus.

                  Comment


                  • #24
                    Honda DYNO DAY

                    Eu am 218cp (185 la roata) si 201nm, cam mult doar cu admisie si evacuare fara soft/hondata. O sa pun graficele cand ajung acasa, de pe telefon in format pdf e putin mai greu

                    Edit: 2.2-ul din alte dyno-uri am vazut ca sare de 150cp (cam 152cp), dar 380nm e mult.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by mitrasca View Post
                      Masina e stock..am uitat sa zic..o fi optimist..nu stiu ce sa zic.Inaintea mea a fost un mercedes si i-a iesit pesimist fata de valorile de fabrica.Pana la roata oricum se mai pierde.

                      eu personal am fost ca sa vad curbele mai mult decat valorile si imi place liniaritatea motorului pe care o stiam si din mers dar vroiam si o fisa dyno

                      Acum am vazut ca mai erau cerute niste info referitoare la masina: varsta de 4 ani(-3luni) 62k km, euro 4, non DPF
                      totul e foarte interesant, dar eu nu inteleg un lucru, de ce ai hotarat sa faci testul stiind ca ai masina pe care o ai?
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #26
                        pai a zis omul un motiv foarte bun:
                        Originally posted by mitrasca View Post
                        eu personal am fost ca sa vad curbele mai mult decat valorile si imi place liniaritatea motorului pe care o stiam si din mers dar vroiam si o fisa dyno

                        Comment


                        • #27
                          @injector esti putin off-topic....am zis ca poate se face un topic cu fise dyno si cu mai putin off-topic.
                          Am scris si eu si ti-a zis si @illest mai sus de ce am facut...daca asta era grija ta.Pentru o simpla curiozitate pe care o aveam de multa vreme nu merita sa platesc suma intreaga si cand am vazut ca @doc a fost dragut si a organizat ceva mi s-a parut pretul foarte ok pentru un moft.

                          Nu inteleg de ce unii cu modificari la masini nu si-au aratat interesul ca sa vada daca ce scrie pe ambalaj se potriveste cu realitatea.

                          Lamurit?

                          Comment


                          • #28
                            Pai erorile, daca presupunem ca dyno-ul e bine calibrat, nu pot proveni decat din estimarea gresita a pierderilor sau utilizarea unei valori a gear ratio gresita, nu (ori se citeste din bord RPM?)?
                            In ce treapta de viteza ai facut testul?
                            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                            Comment


                            • #29
                              Nu ar trebui sa va pese de valorile absolute (ele pot diferi de la un dyno la altul) . La dyno cel mai interesant este delta. Dar pentru asta aveati nevoie de 2 trageri, īnainte și după modicari (ideal īn aceeași zi, sau măcar īn condiții cāt de cāt similare).
                              dinoc
                              Senior Member
                              Last edited by dinoc; 14-04-14, 23:10.

                              Comment


                              • #30
                                Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power COMPARATIE-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	89.4 KB
ID:	717763
                                Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power (hp3-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	77.9 KB
ID:	717764
                                Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power (hp2-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	78.8 KB
ID:	717765
                                Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power (hp 1-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	78.5 KB
ID:	717766

                                Astea sunt graficele mele, stiu nu arata prea bine.
                                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                                Comment

                                Working...
                                X