CR-V vs. FORESTER

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Parerea mea, la momentul actual, pentru ce ofera, CR-V de 1.6 diesel este cam cea mai buna oferta pentru masina noua, dintr-o gama foarte larga de masini pe care le-am putea alege (suv-uri, compacte, medii, etc); atata tot ca in RO se vinde cam scump; o echipare Confort, noua, ar trebui sa fie cam 20k EUR. Vezi si preturile pe afara (ungaria, cehia, germania...), macar sa ai comparativ cand te duci sa negociezi o eventuala masina

    Comment


    • #17
      Am verificat si p'afara. In Germania, spre exemplu, CRV-ul 1,6 e cam 21-22k, pret ajutat si de un tva mai mic, ei au 19%

      Comment


      • #18
        Diferenta intre 1,6 si 2,2 este in jur de 3000€ la echipari similare, nicidecum 10,000€. In Germania, 1,6 Confort, are pretul de lista tot in jur de 26,000 €, ca si in Romania, vezi sa nu te fi uitat la 2,0.
        ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

        Comment


        • #19
          Daca iei in calcul doar impozit si asigurari (ca sa nu ma leg de consum, ca e tot pe acolo probabil), eu zic ca intretinerea este mult mai rentabila la 1.6; din privinta asta am spus ca este o oferta foarte buna, ca si cheltuiala pe termen lung.

          Comment


          • #20
            Originally posted by gabrielb View Post
            Diferenta intre 1,6 si 2,2 este in jur de 3000€ la echipari similare, nicidecum 10,000€. In Germania, 1,6 Confort, are pretul de lista tot in jur de 26,000 €, ca si in Romania, vezi sa nu te fi uitat la 2,0.
            Eu am gasit la mai multi dealeri in Germania pana in 22k. Spre exemplu aici, aici sau aici.

            Comment


            • #21
              Eu ma refeream la pretul de lista, cel de pe site-ul Honda.
              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

              Comment


              • #22
                La CM am vazut 1.6 Lifestyle la 26.500 EUR. Am fost la testdrive in weekend si am fost placut impresionat.
                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                2000 Honda S2000 Berlina Black
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                Comment


                • #23
                  Foarte bine cotata masina in toate articolele pe care le-am citit. Este mai usoara decat in varianta 4x4 si impreuna cu suspensia modificata compenseaza in mare parte diferenta de cuplu si putere. Ceea ce mi se pare extraordinar la ea este nivelul scazut de zgomot la rularea pe autostrada. Este o varianta de luat in calcul, dar daca se poate, intr-o echipare ceva mai generoasa decat Confort.
                  ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                  Comment


                  • #24
                    1.6 se pretează la caroseria de Civic, nu de CR-V.

                    Comment


                    • #25
                      CR-V cu motor de 1.6 e un compromis ptr cei care au nevoie de spatiu, vor sa aiba Honda si in general nu ii intereseaza in cat timp ajung la destinatie, off road-ul sau alte chestiunii legate de performantele masinii. In definitiv, CR-V-ul este un concept de masina care nu este bazat pe performanta ci in a livra un SUV pliat perfect pe nevoile unei familii cu copii.
                      Cu toate acestea, eu cred ca un motor de 2l se impune ptr un cr-v.

                      Cred ca CR-V este o alegere mai buna decat Forester. Insa, cred ca Subaru Legacy estate este o alegere f buna contra CR-V. Cumnata mea are masinuta asta de 5 ani si singurele chestii pe care le-a bagat in ea au fost consumabilele si nimic mai mult. F fiabila, are varianta de 2l benzina, cutie manuala. Exceleaza la tinuta de drum, iar spatiul interior este f generos. Consumul depinde de trafic si de talpa. Masina face fata f bine zapezilor in sezonul rece.
                      Cred ca si Outback este o masina la fel de buna, este un Legacy cu ceva spatiu in plus.
                      Parerea mea....
                      .......

                      Comment


                      • #26
                        Subaru, in general, este cu mult mai scump la intretinere decat Honda. Am cerut deviz cu preturi pentru intretinere la Legacy 2.0i si Forester 2.0i, m-a luat durerea de cap cand am vazut nota finala cu pretul.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #27
                          Asa o fi, nu zic nu. Toate astea sunt aspecte de luat in seama si fiecare decide in functie de preferinte si prioritati. E bine ca omul sa aiba parte de cat mai multe pareri, o informatie in plus ajuta.
                          E unul consider ca atat honda cat si subaru sunt masini deosebite. Diferenta este ca Subaru se orienteaza si pe performata, pe cand la Honda primeaza practicabilitatea. Exemplul cel mai elocvent este CR-V-ul cu motor de 1.6. O masina practica, utila si placuta, dar nu si performanta.
                          .......

                          Comment


                          • #28
                            Doar nu crezi ca Subaru 2.0i sau 2.0d este vreo bomba pe roti. Performanta inseamna 6-7s pana la 100km/h.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #29
                              E asa cum zici tu. 6-7 sec.......Honda nu vinde in acest moment o masina care sa ajunga la performanta asta. Subaru are asa ceva in gama lor. Ma refeream la marca subaru si nu la o model anume.
                              Nu trebuie sa te supere ca subaru e o masina mai sportiva decat honda, general vobind. Honda exceleaza la multe alte capitole.
                              .......

                              Comment


                              • #30
                                Nu-l deranjeaza, el n-are Honda
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X