CR-V vs. FORESTER

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu te speria de benzina, consuma numai la blana in rest au aceleasi valori ca la Honda sau chiar mai jos. Eu daca ar fi sa aleg de la ei acum ceva ar fi motorul de 2.0i turbat. In plus, dieselul este mai scump a intretinere si are filtru de particule care la modelul acesta inca nu poate fi anulat. Daca este o masina folosita des in oras atunci m-as gandi de 2 ori inainte sa o cumpar. Eu dau jos pe zi cam 3-4 filtre de particule si incerc mereu sa le explic oamenilor ca generatiile noi de motoare turbo diesel nu sunt pentru oras.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • @DOC asa am crezut si eu cand am luat 1.2 TSI... dar a esuat lamentabil la consum.
      Pe acelasi traseu CR-V-ul diesel a scos media 8.0. TSI-ul 10.2. Eu le-am condus pe amandoua la aceeasi ora aprox., pe exact acelasi traseu. Ca sa nu mai vorbim de o janghina din 2001, tot 2.2 diesel, care scoate aproape 7.
      Singur lucru bun la benzina il vad in costul de intretinere/revizie. Atat.

      P.S. ce rost mai are titlul cand se discuta despre total alte masini?!?
      '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

      NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

      Comment


      • Originally posted by dinoc View Post
        Aveam impresia ca un 318d ar fi fost chel la dotari in comparatie cu accord diesel executive, dar inteleg ca l-ai configurat dotat si ai iesit bine la pret, din ce am inteles de mai sus.
        Este si cu x-drive ca nu am mi-am dat seama, cutie automata ?
        Sa-l stapanesti sanatos!
        Pe GT xdrive nu primesti pe 318d, doar pe motoarele mai mari. Pe Touring exista xdrive de la 318d iar pe sedan si mai jos. A trebuit sa renunt la xdrive si la automata, va fi 318d manual cu dotari interioare decente. Accordul Executive avea inplus trapa, navi si camera. Multumesc!

        Originally posted by Doc
        Nu te speria de benzina, consuma numai la blana in rest au aceleasi valori ca la Honda sau chiar mai jos. Eu daca ar fi sa aleg de la ei acum ceva ar fi motorul de 2.0i turbat. In plus, dieselul este mai scump a intretinere si are filtru de particule care la modelul acesta inca nu poate fi anulat. Daca este o masina folosita des in oras atunci m-as gandi de 2 ori inainte sa o cumpar. Eu dau jos pe zi cam 3-4 filtre de particule si incerc mereu sa le explic oamenilor ca generatiile noi de motoare turbo diesel nu sunt pentru oras.
        Din pacate nu s-a inscris in pret, dar eu masina o voi da inapoi probabil dupa terminarea leasing-ului si pana atunci am garantie. Deci, nu imi fac multe probleme de DPF.
        2007 CL7, Graphite Pearl

        Comment


        • Originally posted by catalind View Post
          @DOC asa am crezut si eu cand am luat 1.2 TSI... dar a esuat lamentabil la consum.
          Nu cred ca am zis nimic de 1.2TSi. Iar daca ne referim la economie atunci DA si costul de intretinere/revizie intra tot acolo. Daca faci un calcul simplu, de multe ori cu banii bagati intr-un diesel pentru intretinere s-ar putea sa pui benzina mai mult decat mergi tu cu masina pe an.

          @akebono: am anulat filtre de particule la masini in garantie si stii de ce? Pentru ca s-au saturat proprietarii de ele. Cand aveau nevoie de masina, motorul intra in avarie din cauza dpf-ului colmatat. O vizita la service pentru regenerare se face pe bani/timp. De exemplu, daca pleci cu masina in concediu si iti intra in avarie cu limitare de putere si turatie, nu cred ca te mai intereseaza ca ai sau nu garantie la ea. La BMW au si variante benzina NA si nu sunt motoare rele.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • Doc, stiu ca nu sunt rele motoarele. Nu-mi fac probleme de DPF pentru ca profilul meu de mers este unul de distante de 10km de acasa la servici intr-o zona de suburbie - nu prea astept in trafic in oras.
            2007 CL7, Graphite Pearl

            Comment


            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
              SUBARU...👍

              Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
              Cand am luat CRV m-am uitat si la SUBARU..dar nu ma tinea buzunarul. As fi luat un Forester. Au tractiunea f buna. CRV mai da rateuri uneori. Mai ales fara echipare corespunzatoare e jale. Am experiente cu CRV si nu vorbim de offroad adevarat.E alegerea ta.

              De curīnd (mai exact de ieri )și eu am īnceput să urmăresc cele două modele aduse īn discuție. Pentru mine CRV primează dpdv al aspectului, atīt interior cīt și exterior, iar Subaru dpdv al trracțiunii.

              Și aici īncepe dilema mea: anual, īn timpul iernii, trebuie să străbat o porțiune de DJ care se tot acoperă de zăpadă. Atīt de mult că oamenii din zonă preferă să o ia prin cīmp, pe arătură. (evident, cei care au ceva 4x4)

              Despre Subaru nu-mi fac griji că n-ar trece, dar oare CRV ar face-o?

              Și mai e o chestie pe care nu o īnțeleg, mai ales pentru că nu am condus niciodată o mașină cu cutie automată și nici nu mi-am bătut capul să īnțeleg principiul de funcționare a unei astfel de cutii. Cum/care e tehnica de condus o mașină cu cutie automată și tracțiune AWD ca să ieși din situații de genul?
              Diversion
              Senior Member
              Last edited by Diversion; 20-08-15, 13:03.
              sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

              Comment


              • Nu este nici o tehnica. Atat sa nu accelerezi ca disperatul. La Forester ai un buton pe care scrie Hard. Se blocheaza masina in viteza a 2-a si se transmite cuplul egal pe cele 2 punti.

                Comment


                • Vrei elegant a si clasa iei CRV vrei sportivitate si tractiune iei Forester . Cand am luat CRV-ul am ales eleganta si confortul , puteam Sa iau si Forester dar dieselul cam are probleme Nu e fiabil inca , iar benzinarul te scoate din minti la consum . Cutia automata la Forester Nu are reductor Asa ca face un pic Mai bine la situatii de genul decat CRV .


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment

                  Working...
                  X