Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vtin View Post
    Din punctul meu de vedere CU1 e o masina care se simte ca fiind submotorizata si care, implicit, ofera mai putina satisfactie. Eu am refuzat-o cand am pus-o in balanta cu masina pe care o am acum.
    Cu CU2 m-am dat un pic si e altceva. Ideea e ca daca tot bagi niste bani, sa te alegi cu ceva care merita efortul.
    Iar daca se pune problema la impozit, iti dau o veste proasta: impozitul inseamna cateva plinuri, nici alea multe. Pentru doua plinuri pe an nu stii ce pierzi.
    Ma rog, o sa crezi ca am ceva de castigat de pe urma eventualei influentari a alegerii tale...
    Ai dreptate aici,cred ca cel mai bine ar fi sa vad si un CU2 si apoi sa trag concluziile.Stiu ca multi posesori de CU1 au trecut la CU2 asa ca parerea ta nu o vad ca pe o influentare.

    Comment


    • Originally posted by Gabbi View Post
      Nu le exclud insa CU1 se potriveste mai bine nevoilor mele,sunt un sofer linistit si nu vreau masina pt curse.Si in plus ca am o problema cu impozitul pt CU2...atatia bani care ajung la stat si...
      Cred ca majoritatea sunt soferi linistiti pe aici asta pana au simtit adrenalina la turatii inalte. Acuma lasand gluma la o parte, si mie imi pare oarecum rau ca nu mi-am luat direct un FN2. Si nu tine de faptul ca imi doresc sa merg constant cu 160-180 km/h, pentru ca pot si cu asta, ideea este sa ai parte de putere instantanee atunci cand ai nevoie, la 50 sau la 80 km/h, plus ca ai siguranta mult mai mare in depasiri. Cred ca astea sunt momentele care te fac sa devii euforic.
      Sustin ideea lui vtin, asta doar daca nu iti iei masina si peste 1-2 ani vrei sa o dai. Si pentru a evita regrete ulterioare, eu zic sa faci un test-drive si cu un CU2. Ideal ar fi ca sa testezi CU1 si CU2 in aceeasi zi...
      E ca si atunci cand citesti o carte, nu poti sa zici ca nu e buna pana nu ai citit si finalul.
      Legat de statul de drept (sau nedrept) trebuie efectiv sa fii impacat cu ideea.
      Oricum, bafta in alegere!

      Comment


      • Impozitul ca impozitul...si eu am o problema cu asta. Dar nu e chiar atat de mare diferenta. Nici consumul dintre 2.0 si 2.4 nu e foarte diferit. Iar legat de AT ... sa stii ca cel putin pe Accord, cand o muti in modul S schimba mai bine decat o faci tu si e foarte sportiva. Numai sa te tina buzunarul la condus. Amicul de care am mentionat mai devreme pana acum 1 an nu a dat-o niciodata in modul S. Pana a auzit motorul meu de pe Civic in turatii mari. Atunci s-a gandit el sa comute si pe S. De atunci are un consum mai putin prietenos. Dar si senzatia e una faina. Deci nu generaliza comportamentul cutiilor AT. Plus ca si aceste cutii au niste soft-uri modificabile ( ce pot fi adaptate nevoilor tale ).
        De la Accord la Civic am avut si o Octavia 1.4 122 CP cutie automata. Sa o ia dracu de DSG comparativ cu ce are Accord-ul. Plus motorizarea sa o ia cine vrea ... si am incheiat ca ma si enervez cand imi aduc aminte ))
        '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
        ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
        ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

        Comment


        • AT de pe CU2 e ff faina, mai ales cu padele.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • M-am uitat și eu zilele astea pe datele tehnice la CU2. Recunosc ca m-am speriat când am văzut cat de penalizat e motorul ăsta de cutia automata, timpul 0-100 e elocvent.
            Adica un CU2 AT pe 0 -100 e mai lent decât FD1 MT ( FD care pentru mine e cam lent ) ceea ce este inadmisibil pentru ca în varianta MT situația se schimba radical.
            Dpmdv doar varianta MT e de luat în calcul asta dacă nu vrei sa adormi la volan!

            Comment


            • Pe 0-100 n-ai timp sa adormi la volan. Ia in calcul ca Accordul este o masina grea, nu e FD1 si in orice caz, nu e masina de liniute.
              Diferenta o vezi in mers, la viteza mare si acolo AT cred ca e foarte aproape de cutia manuala.
              Rumburak
              Senior Member
              Last edited by Rumburak; 16-02-17, 14:25.
              Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

              Comment


              • CU2 rămâne grea și în varianta MT.
                Comparația cu FD am făcut-o pentru ca eu o dețin și nu e deloc o masina de liniuțe.
                Pentru mine 0-100 e elocvent, te ajuta sa înțelegi cum accelerează masina asta și cum se comporta în depășiri.

                Comment


                • Exact asta spun, 0-100 nu te ajuta neaparat sa intelegi cum se comporta masina in depasiri. Adica Accordul 2.4 automat va depasi mai bine ca FD1 manual chiar daca la 0-100 sunt pe acolo.
                  Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                  Comment


                  • Originally posted by richie View Post
                    CU2 rămâne grea și în varianta MT.
                    Comparația cu FD am făcut-o pentru ca eu o dețin și nu e deloc o masina de liniuțe.
                    Pentru mine 0-100 e elocvent, te ajuta sa înțelegi cum accelerează masina asta și cum se comporta în depășiri.
                    Aici Rumburak are perfecta dreptate. Am simtit-o pe propria-mi piele avand si FK2-ul care era mai bun pe 0-100 decat FD1, mai apoi, pe la 110-120, nu mai tragea deloc la fel de liniar ca FD-ul, iar treaba asta m-a pus adesea in situatii periculoase.
                    Altfel, cred ca in apropierea valorii de 100 km/h conteaza o masina pentru siguranta, pana la 100 de km/h mai ai timp de o frana eficienta, de o sansa la viata. Dupa 100km/h depinzi exclusiv de masina.
                    In plus, CU2-ul AT te bate in cele din urma la drum drept fara drept de apel, dar ce te faci cu CU1 care nici pe drum drept, nici pe viraje nu prea are ce sa-ti faca?!

                    Comment


                    • De faptul ca e peste Fd sunt absolut convins, nu mi-a trecut niciodata prin cap ca Civicul ar fi mai performant ! A fost adus în discuție just 4 fun.
                      Comparația era intre CU2 MT și AT unde MT face 8 secunde iar AT 9,6.
                      Diferența asta, din punctul meu de vedere este abisala!

                      Comment


                      • Daca vrei sa pacalesti putin lucrurile si sa scoti un timp mult mai bun pe 0-100 cu automata, trebuie sa faci 2 chestii: sa dezactivezi VSA si sa pleci lansat, tinand in prealabil piciorul pe frana si ridicand turatia. Nu e cea mai sanatoasa chestie pe care o poti face cu o automata, insa nici plecarile in forta cu manualele nu sunt chiar sanatoase pt masini. Timpul ala de 9.6 este obtinut cu o plecare normala, cu VSA on si fara picior pe frana.

                        Altfel, crede-ma, chiar si cu timpul ala de 9.6 pe 0-100, dupa zboara pe langa FD1, FK2 si orice altceva din zona aia. Nu exista termen de comparatie dinamica. Mie unul mi se par mult mai relevanti pt dinamica de strada, timpii pe reprize, 80-120, 100-140, etc, unde CU2 AT va fi mult mai rapid. Mult!
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • 0-100 nu e atat de relevant
                          reprizele sunt mult mai importante iar eu nu am simtit niciodata la motorul de 2,4 pe Accord - nici cl9 nici cw2 - absenta suflului la viteze mari (inclusiv cu masina incarcata si in rampa)
                          si aici vorbesc si de reprize la viteza mare 120-160+

                          manuala este evident mai precisa si mai agila in raspunsul la comenzi dar - in experienta mea - pe sosea nu se simt atat de intens acele aproape 1,5 secunde intre cele doua tipuri de cutii la aceeasi motorizare (2,4)
                          in rest avantajele automatei sunt...pentru mine cel putin imbatabile
                          eu conduc adesea tot felul de manuale si in esenta parca simt o bucurie atunci cand ma dau cu ele la extrem - pentru ca folosesc non stop motorul pe franari si am mai mult control la schimbarea vitezelor si pot merge pe trei roti pe serpentine; dar acest fel de a conduce desi super amuzant este in cele din urma obositor
                          dupa o ora cel mult insa mi se face dor de AT; in oras dar si la drumuri lungi de peste 600km confortul oferit de AT este de neinlocuit
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • Dacă timpul pe 0-100 în cazul CU2 AT e un factor important în luarea deciziei de achiziție, nu uitați un detaliu important: mașina ajunge la nivelul CU2 MT numai din soft, fără alte artificii. Pentru cine vrea mai mult, mai există și alte soluții.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • Ideea e simpla: pana nu conduci, supozițiile sunt de prisos. Eu nici nu vroiam sa aud de AT când aveam Cl7 (a se tone cont ca eu sunt mare fan WRX STI MT), dar după ce am mers puțin cu ea m-a furat complet (motiv pentru care am și luat-o). Cat privește sprintul, am mers vreo 700km cu un CU2 MT chipat, super fain, dar nu am văzut nici o diferență la nivel de accelerație, exceptand chip tuning pe care nu îl am pe CU2 (vreau sa o vând stock). Și crede-mă, în depășiri e super fun doar din padele (te poți concentra mai mult pe drum, fiind cu ambele mâini pe volan). Nici vorbă de 'risc', e acolo pt tine la nevoie, începe sa fie mai lenta după 180 (ma îndoiesc ca e nevoie de mai mult în ro ) ).
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • Type-S de vânzare la un Händler serios in Leipzig.

                                Honda Accord 2.4 Type-S Edition for 11.790*EUR at mobile.de: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...l?id=239233088
                                https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...l?id=239233088

                                Comment

                                Working...
                                X