Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Se mai adaugă la face-lift : suspensii și antifonare, ambele revizuite


    Sent from my HTC One using Tapatalk 4

    Comment


    • #47
      Salutare,

      M-am mai uitat zilele astea pe internet si dupa alte Accord-uri si observ o chestie care, din punctul meu de vedere, este ciudata - 80% din masinile SH au foarte putini km, chiar sub 40,000 - 50,000 km.
      Care sa fie motivul pentru care toata lumea le vinde dupa ce face atat de putini km.? La alte marci abia gasesti masini sub 100,000km.

      Comment


      • #48
        Eu conduc un accord din 2007 cu 67k la bord. Nu sunt drumuri bune in majoritatea oraselor si o/se foloseste mai mult pe afara orasului, acolo unde se gaseste asfalt bun. Se ciobeste usor vopseaua de pe capota. Si e mai mult lux decat necesitate sa mergi cu Accord(in familie am Superb din 2009 cu 137k si Kia Magentis 2011 cu 73k). Cam atat pot sa enumar din propria experienta :/

        Comment


        • #49
          E foarte simplu cei care isi cumpara motoare pe benzina mari au calculele facute de la inceput pentru ca stiu ca nu vor merge foarte mult cu masina maxim 10000 pe an iar la 5/6 ani oameni schimba masina.

          Comment


          • #50
            Pai a mea e din 2006 am luat-o la 66.6XX km. Masina facea pauza iarna din dec-ian si poate feb.
            Eu in aproape 2 ani am ajuns aproape la 90.000. Deci nu vad de ce nu s-ar putea. Probabil ca o sa o dau cel care o va cumpara va fi foarte sceptic. Mai e mult pana atunci. Si sper ca o va lua un cunoscut. As prefera asa.
            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

            Comment


            • #51
              Si eu am un Civic benzinar din 2007 cu 55.000 de km la bord. La Honda nu mi se pare ceva iesit din comun. Atentie totusi ca sunt multe tepe in cazul Km putini, mai ales daune totale.

              Accordul din 2008 l-am luat la 39.000 de Km anul trecut. E adevarat ca am cautat vreo 2-3 luni pana l-am gasit. Omul fusese cu el in targ, da nu se uita nimeni la Accord full cand erau BMW-uri si Audi-uri cu 250.000 de km la bord prin preajma
              ....

              Comment


              • #52
                Plus ca mai este si o chestie, daca te duci pe mobile.de si cauti Accord > 2007 gasesti 46 pagini. Daca cauti Passat > 2007 sunt 976 pagini.
                Adica sunt posibilitati mai multe sa gasesti un Passat cu multi km sa arate binisor. Se dau km la jumate inapoi si de aici profitul.
                Pe cand la Accorduri fiind putine nu se prea baga nimeni. Plus ca nu e cautare ca la concurenta.
                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                Comment


                • #53
                  Salutare,

                  Va multumesc pentru raspunsuri. M-am uitat si prin Germania si cam asa e, toate au km putini.
                  Spuneam la inceput ca am fost tentat de bmw 3xx sau de audi a4 iar motivul pentru care am renuntat la ele nu este pentru ca ar fi masini proaste. Din contra, sunt de parere ca sunt masini superioare accord-ului, din unele puncte de vedere (si la anumite echipari). Dar pur si simplu nu gasesti masini OK in aceiasi bani in care gasesti un Accord iar majoritatea au km dati inapoi sau sunt 'chele' si iti fura ochii - dar cand te uiti mai atent nu are nimic in afara de un climatronic si in unele cazuri o cutie automata.
                  Pe langa asta, riscul la SH-uri este mare la aceste modele, exact cum ati spus si voi.

                  Mai am vazut zilele astea un model interesant: http://www.autovit.ro/honda-accord-C30813374.html
                  Ca echipare pare apropiat de cel de la ASKO, din primul meu mesaj. Are cu 100,000km mai mult dar este si o diferenta de pret mare intre ele.

                  Comment


                  • #54
                    Km mi se par cea mai importanta chestie la o masina SH, asta fiind si motivul pentru care am optat si platit in plus pentru un FN2 TypeR cu numai 21.000km.

                    Practic cu cat km sunt mai putini, cu atat sunt mai reduse riscurile de accidente suferite, intretinere necorespunzatoare, reparatii indoielnice in service-uri fantoma etc etc etc.

                    Degeaba este o masina fiabila daca cel care a avut-o inainte a fost birjar... Si nu ma refer daca a alergat-o sau nu, ci la cum a avut grija de ea...

                    Sfatul meu - daca vrei sa o tii, mai negociaza un pic si cumpara masina cu km putini. Sigur ca exista posibilitatea ca cea cu km putini sa aiba mai multe probleme decat cealalta, fiindca orice e posibil, dar statistic vorbind sansele sunt ff mici.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #55
                      sau a avut un accident suficient de grav incat sa-l determine s-o retuseze incat sa nu fie vizibil si s-o tina numai in garaj pana o vinde .
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • #56
                        Nu mai pun la socoteala ca prima (cea cu km putini) este vanduta de reprezentanta - in speta ASKO si sigur au verificat-o temeinic inainte sa isi puna obrazul in joc si sa vanda daune totale refacute si vandute de noi... Mai mult ca sigur ca nimeni nu va face verificarile atat de amanuntit cum cred ca fac ei in cazul de fata.

                        Eu am incercat sa ajut un prieten sa cumpere un Accord 2010 iarna trecuta si cel care il vindea (evident primul prorpietar, fara accident, full de full) era un samsar obosit care nici nu stia ce vinde, masina avea minim 3 nunante de negru pe ea, geamul spate ii cadea in usa cand o inchideai, protectia de sub contraaripa era rupta si prinsa cu sarme etc etc etc. Deci exista si samsari de Honde, trebuie sa cascam bine ochii!
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #57
                          Salut.
                          Subscriu la argumentele prezentate de Xander.
                          De remarcat ca primesti si jante de aliaj cu anvelope de iarna,care la km masinii nu au cum sa fie uzate si care la un calcul estimativ pot fi evaluate la 1.000 euro.
                          Ramane de vazut daca trebuie sa platesti taxa de timbru (cred ca asa se numeste). In functie de cat de mult si de repede au nevoie de bani cei de la Asko (si bineinteles de disponibilitatile tale financiare) poti face o afacere buna,zic eu. Comparativ eu am dat aceeasi bani pe varianta comfort noua.
                          Concluziile le tragi tu.

                          Comment


                          • #58
                            Masina despre care se vorbeste aici (evident in necunostinta de cauza) nu este vanduta de Asko, nu a fost masina de testdrive sau showroom. Acest lucru se poate observa dupa numarul de inmatriculare, si in acelasi timp confirma telefonic.
                            Acea masina nu mai are de mult kilometrii din anunt (a se vedea data din poze) si apartine unui client Asko, client ce o foloseste inca... Clientul a ajuns la un acord cu Asko privind publicarea anuntului (ca multi altii dealtfel). Asta nu inseamna neaparat ca "a verificat-o cineva temeinic", sau ca pretul ei poate scadea functie de "cum are Asko nevoie de bani".

                            Spor la dat cu presupusul!

                            P.S.: Varianta Comfort e mai scumpa decat varianta Confort?

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by CatalinP View Post
                              Masina despre care se vorbeste aici (evident in necunostinta de cauza) nu este vanduta de Asko, nu a fost masina de testdrive sau showroom. Acest lucru se poate observa dupa numarul de inmatriculare, si in acelasi timp confirma telefonic.
                              Acea masina nu mai are de mult kilometrii din anunt (a se vedea data din poze) si apartine unui client Asko, client ce o foloseste inca... Clientul a ajuns la un acord cu Asko privind publicarea anuntului (ca multi altii dealtfel). Asta nu inseamna neaparat ca "a verificat-o cineva temeinic", sau ca pretul ei poate scadea functie de "cum are Asko nevoie de bani".

                              Spor la dat cu presupusul!

                              P.S.: Varianta Comfort e mai scumpa decat varianta Confort?
                              In contract si factura asa este scris: COMFORT.
                              Daca stii ca anuntul contine date false, vino si cu ceva argumente. Vis a vis de achizitia unei masini second hand rice cumparator stie ce riscuri isi asuma (nu inseamna ca daca ai achizitionat o masina noua nu poti avea probleme).
                              Si pana la urma asta si este scopul acestui thread: sa ne dam cu parerea. Decizia apartine strict cumparatorului.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Xander View Post
                                Km mi se par cea mai importanta chestie la o masina SH .....

                                .... Practic cu cat km sunt mai putini, cu atat sunt mai reduse riscurile de accidente suferite
                                Nu mereu e adevarat asta. Mai sunt cazuri de masini busite rau de tinere. Luate de samsari si tinute in reparatii 1-2 ani si cand ti-o pune pe tava pac: km putini pentru ca a fost condusa de o batranica.
                                E posibil cateodata sa dai de o masina cu km multi care a fost tratata bine. Daca stii istoricul chiar e de preferat km multi reali si servisata fara dubii decat o masina cu km dubiosi si date necunoscute la pret de fata mare.
                                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                                Comment

                                Working...
                                X