Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    For the records pentru reparatii caseta de directie, post garantie mai bine se opteaza pentru o soluti de genul (in jur de 200 usd):

    http://www.ebay.com/itm/2003-2007-Ho...721f14&vxp=mtr

    si variante de genul asta se gasesc destule.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #32
      Dar ce te faci cu transportul? Shipping: $471.95 UPS Worldwide Expedited.
      Shippingul in USA vad ca e free deci e rentabil doar daca o rezolvi altfel cu transportul
      ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

      Comment


      • #33
        Mai bine decat un kit de reparatie la 3000 de lei.
        _________________________
        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

        Comment


        • #34
          Originally posted by gab1 View Post
          Dar ce te faci cu transportul? Shipping: $471.95 UPS Worldwide Expedited.
          Shippingul in USA vad ca e free deci e rentabil doar daca o rezolvi altfel cu transportul
          Din experienta iti spun ca vei gasi si cu shipping mic jur de 40-50$. Poate nu sunt acum dar daca monitorizezi , in mod sigur vei gasi. Eu doar am dat un exemplu.
          Nebun sa fii sa dai la o rectificare la pret de piesa noua. In mod clar se gasesc alternative.
          LE: + ca daca ai un doctor in casete si gasesti piesa ce trebuie schimbata poti cumpara doar piesa sau doar kitul de reparatii.
          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

          Comment


          • #35
            Sunt si in Bucuresti ateliere specializate in reparatii casete, cu garantie, tot ce trebuie. De ce atata bataie de cap?
            Merluciu, ce kit de reparatie e cel la 3000 de lei? OEM-ul?
            BlackMagic
            Senior Member
            Last edited by BlackMagic; 17-09-13, 14:51.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #36
              @BM: da, OEM. Am asistat odata la asko la schimbarea unui kit la un cl7 si am intrebat de curiozitate, cam 2800-3000.
              _________________________
              2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

              Comment


              • #37
                Eu am cumparat o caseta completa sh de tsx din state si shipping-ul a fost 130$ cu posta americana. Mai putin e greu de crezut ca vei gasi, in nici un caz 40-50$.
                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                Comment


                • #38
                  Ai dreptate nu am considerat greutatea. Acceptabil 150+200 o caseta. Oricand as lua una din state daca as fi in lipsa de alte optiuni. Oricum sper sa nu fie nevoie .
                  Eventual din UK ca sa scapam de vama.
                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • #39
                    In UK sunt alte casete (pt volanul pe partea gresita). Mai degraba gasesti in Germania.
                    ticker
                    Administrator
                    Last edited by ticker; 17-09-13, 22:19.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Salut,
                      multumesc pentru informarmatiile date.
                      NU am continuat discutiile cu vanzatorul din cauza semnelor de intrebare pe care le aveam,abera prea mult .
                      Sper ca ati facut 50/50 si n-ai suportat tu toate cheltuielile.
                      Spor la cautare, eu deja sunt plin de spume.
                      Bafta.
                      Danyut 36 TOI

                      Comment


                      • #41
                        Ajutor achizitie Honda Accord 2.4 Executive A/T

                        Salutare,

                        Sunt in cautarea unei masini de clasa medie si desi am fost initial tentat de clasicele bmw 3xx si audi a4, dupa ce am mai citit pe internet si dupa ce am mers si cu o Honda Accord m-am decis sa achizitionez una.
                        Am gasit urmatorul model: http://www.hondaauto.ro/index.php?s=...uctsviewid=369 pus la vanzare de ASKO si as dori sa aflu parerea voastra referitor la aceasta masina.

                        In primul rand, as dori sa stiu daca este un pret corect cel cerut si daca varianta aceasta, cu motor 2.4, cutie automata, este un model reusit sau daca exista probleme cunoscute la ea.
                        Avand in vedere ca este din 2009 si are doar 25.000 km cred ca a fost o masina de showroom sau de drive test. O sa ii sun pe cei de la ASKO dupa ce aflu si parerea voastra, sa le cer mai multe detalii.

                        Despre ASKO am tot citit pe forum, atat in "Informatii Dealeri" cat si in "Discutii generale despre Dealeri" si vad ca parerile sunt impartite. Sunt atat experiente OK cu ei dar si experiente neplacute. In speranta ca mai exista membri care au cumparat auto rulate de la ei, as dori sa aflu cat mai multe.

                        Astept atat reply-uri aici, cat si mesaje pe privat pentru cei care nu vor sa faca publice parerile.
                        In cazul in care voi deveni proprietar de Honda Accord voi deschide pe acest forum un jurnal de bord si voi ajuta si eu la randul meu pe cei interesati de marca si model.

                        Va multumesc anticipat.

                        Comment


                        • #42
                          Mai negociaza putin. Eu am luat-o din 2010 tot cu 25.000 la 15.900 - executive fara navi si sisteme de avertizare.Si fara un set de jante.
                          Uita poza aia cu 10 %, masina aia a mers numai afara.
                          Altfel masinuta cu motorul asta si AT e o bucurie, nu ma satur de ea si a trecut un an jumate.
                          Am facut azi un Buc Slatina Buc si inca nu mi-am sters zambetul de pe fata.

                          Comment


                          • #43
                            A mea e din decembrie 2008 si are cam 48.000 km., de noua a costat aprox. 30.000 E (29 si ceva).
                            N-am avut nici o problema cu ea, cu exceptia unor "greierasi" in usi, dar asta nu cred ca e un capat de tara.
                            Ca si consum, in oras cel mai putin a scos Doc cu Accord Tourer, cam 14.
                            In afara vara, cu al meu, mergand legal (adica cu 10 km./h peste), pe acelasi traseu si in aceleasi conditii am scos cam 8,3 cu cauciucurile originale Yokohama si 7,8 cu Michelin Primacy3.
                            Daca vrei cu adevarat sa vezi ce poate masina pune-o in S si da-i bice! Daca folosesti padelele e si mai tare.
                            In D motorul e facut sa mearga la consum asa ca la 140 la ora ai cam 2800 pe turometru, dar in S ai cam 4500!
                            S-ul cel putin eu il folosesc mai ales in depasiri si urcat
                            In privinta pretului mi-e greu sa ma pronunt, vezi daca e cu cartea de servici la zi, ce istoric are, si daca totul e ok si ajungi si la un pret care sa-ti convina, masina in sine merita.
                            Ai totusi in plus fata de colegul care a postat mai sus un set de jante de aliaj cu cauciucuri.
                            Nu inteleg ce cauta in peisaj sistemul de navigatie Garmin ca bonus ca masina in varianta Executive are sistemul de navigatie din fabrica, cu hartile de la Navteq. Daca proprietarul nu a achizitonat noile DVD-uri cu harti in care apare si Romania, parca din 2011, s-ar putea sa nu o ai.
                            zagado26
                            Senior Member
                            Last edited by zagado26; 04-10-13, 17:20.
                            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                            Comment


                            • #44
                              Va multumesc pentru raspunsuri.

                              Referitor la consum, ma astept la un 15 in oras si 10 afara. E totusi un 2.4, benzina, e normal sa 'manance'.
                              Drumul pe care l-am facut eu cu Accord-ul, atunci cand l-am testat pe al unui prieten, a fost in oras. Din cauza asta nu am reusit sa imi dau seama cat de silentioasa este masina la drum lung. Am mai citit pe internet ca antifonarea la Accord este OK, dar sub media clasei in care este. Voi ce parere aveti?

                              In alta ordine de idei, mai a existat vreun facelift la modelul care ma intereseaza pe mine sau acela este ultimul?

                              Comment


                              • #45
                                Eu in oras sub 16 nu scad dar am parte doar de drumuri scurte si in coloana.
                                La drum lung masina este silentioasa, nu auzi decat fasaitul cauciucurilor si un sunet placut dar silentios al motorului care se trezeste practic doar in S sau cu adevarat la 170 pe ora in D.
                                Comparatii cu altele nu pot face ca n-am prea fost atent la asa ceva.
                                Facelift exista, dar ca si design a fost minor, ca noutati in plus fata de modelul aflat la vanzare: faruri bi-xenon (initial era xenon doar pe faza scurta, active cornering light, comutare automata faza lunga-faza scurta, lumina de zi si cam atat cred, daca nu mi-a scapat ceva.
                                '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                                Comment

                                Working...
                                X