Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dragostan View Post
    @ T-bone, eu consider un plus lipsa navigatiei de fabrica. Exista kit-uri de adaptare pentru unitati 2DIN sau chiar kit-uri dedicate, cu android, waze ai tot ce trebuie. Unitatea navi de fabrica este extrem de asemanatoare cu aia de pe accord-ul din 2003. Eu practic folosesc ecranul doar pentru camera in 99% din cazuri.

    Marele minus pe care il vad eu la cele aduse din Germania este ca sunt foarte rare cele care au pachetul ADAS, cu ACC, LKAS si CMBS, care dpmdv sunt un must.

    Multumesc pentru opinie. Legat de navigatie, imi pare rau de camera de mers inapoi care e geniala (pe CU1 mi-a facut zilele usoare). Stiu ca au existat variante dedicate, dar nu stiu eu unde sa le gasesc. Stiu ca e posibil sa modifici toata unitatea, dar imi place asa mult bordul ei original... Am vazut altii care au modificat ecranul "din capat" cu cate ceva, dar eu nu am gasit.
    Legat de ADAS, ce sa spun...nu am avut si nu am folosit. Nu zic ca nu e bun sa fie (mai ales pentru franarea aia automata in caz de ... poate aveam si acum Accord-ul daca ar fi existat optiunea pe CU1) dar nu plang daca nu e. Chiar ma bucur caci pot sa schimb masca cu ceva aftermarket (Modulo sau Mugen) fara probleme.

    Din optiunile pe care le tot vad pe afara incep sa inteleg ca Type S-ul poate deveni o varianta foarte buna, trapa si scaunele fiind singurele minus-uri reale. Totusi mai caut, ma uit, dar e greu sa tot astept ))
    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

    Comment


    • Un prieten va vinde in curand un CU2 Executive MT, evident fff bine intretinuta. Daca va fi cineva interesat, va dau de stie (e sandreiutz aici pe forum daca nu ma insel).
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Salutare,
        Nu sunt posesor inca de Honda dar am devenit fan.
        Acum caut un Accord 2012 2.0 VTI dar nu prea gasesc nimic decent in RO

        Cele 2 variante pe care le-am vazut sunt la diferenta uriasa de pret si nu am inca posibilitatea si cunostintele sa ma pronunt, inca bantui pe aici si apreciez orice ajutor:

        https://www.olx.ro/oferta/vand-honda...2-IDaR6MF.html
        https://www.autovit.ro/anunt/honda-a...tml#35b0b49bcb

        Preturile sunt la distanta uriasa intre ele, vad ca una e cu facelift si putini km DAR pare piata de Honda mult prea variata

        Salutari

        Comment


        • Despre a doua s-a mai discutat si e de evitat.

          Comment


          • se gandeste un coleg sa vada cw2-ul lui care a fost inainte al meu
            daca se decide o sa postez mai multe si aici
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • Nu mi-a venit sa cred cand am verificat seria Accord-ului de pe Autovit. E fostul meu CU1 care a fost dauna totala urat de tot. Nu ca e de evitat...e de reclamat. Mi se parea mie cunoscuta seria de sasiu. Offf ce le mai trece prin cap unora. Sa nu mai zic ca avea un inceput de buba la caseta de directie. M-a luat si cu fiori...daca gasesc poze de la accident...

              Am gasit si 2 poze ... daca nu trebuie sa fie asa ceva pe aici, rog admin sa le stearga.

              Click image for larger version

Name:	IMG-20180508-WA0003.jpg
Views:	1
Size:	33.1 KB
ID:	726321Click image for larger version

Name:	IMG-20180508-WA0004.jpg
Views:	1
Size:	37.3 KB
ID:	726322
              T-Bone
              Senior Member
              Last edited by T-Bone; 08-05-18, 21:49.
              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

              Comment


              • “Optic are piese revopsite partea fata bara aripa dr a fost usor atinsa facuta mai prost”
                🤢
                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                Ex:
                2014 Honda Civic Executive
                2011 Honda Civic GT

                Comment


                • In opinia mea masinile declarate dauna totala ar trebui radiate din circulatie si imposibil de re-inscris ever (seria de sasiu blocata)... RAR-ul doarme...
                  Si daca nu vedeam pozele de la dauna n-as fi zis... ce usor te poti arde.
                  '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                  "Binele o duce rau in Romania"

                  Comment


                  • Depinde foarte mult ce inseamna dauna totala. Noi nu avem categorii de daune cum exista prin vest, bazate pe gradul de siguranta pe care il mai ofera masina dupa reparatie. La noi exista dauna totala doar dpv finaciar.
                    Daca o masina de 30k euro are o dauna de 15k euro in primul an de la inmatriculare, nu e dauna totala neaparat. Aceeasi masina, peste 3-4 ani, e asigurata la jumatate din valoare de noua si o sa fie dauna totala dintr-un accident mult mai putin grav decat primul.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Corect. Si eu ma refeream tot la partea de siguranta.

                      Pe de alta parte referitor la masina de mai sus: cu cat sa fi cumparat dauna, cati bani sa mai fi bagat in reparatii (ca sunt ceva elemente acolo, aripi, parbriz, trapa, radiatoare, lonjeroane, etc... pe langa munca de tinichigerie efectiva)... si cat profit sa iasa la vanzarea ei ? Multi nebuni...
                      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                      "Binele o duce rau in Romania"

                      Comment


                      • Pfuai ce chifla imi luam cu masina aia, pacat ca se permite asa ceva, jos palaria ca exista forumul asta, si respect pentru oamenii care contribuie !

                        Comment


                        • Revin cu discutia aici
                          Am urmarit piata din Ro fara mare succes , numarul de honde accord care sunt la vanzare se numara pe degetele de la maini.

                          M-am hotarat sa o caut si in afara

                          https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...9-0a08f5ca3a15

                          https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...4-d8eb42a95f7d

                          Totusi preturile in Germania sunt foarte sus, sau am nimerit eu un model mai acatarii

                          Ce parere aveti de masina de mai sus? Sunt justificati banii ?

                          Salutari
                          mdanro
                          Junior Member
                          Last edited by mdanro; 15-05-18, 21:06.

                          Comment


                          • Daca te intereseaza varianta facelift, posibil banutii sa fie justificati. Diferentele sunt destul de mici din ce imi aduc aminte, desi poate o insonorizare putin mai buna poate conta mai mult pentru tine.
                            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                            Comment


                            • Originally posted by T-Bone View Post
                              Daca te intereseaza varianta facelift, posibil banutii sa fie justificati. Diferentele sunt destul de mici din ce imi aduc aminte, desi poate o insonorizare putin mai buna poate conta mai mult pentru tine.
                              Sa fiu sincer ma intereseaza varianta break cu motorul de 2.0 VTI automat

                              Este atat de rara incat am incetat sa mai sper.....

                              Comment


                              • Este rar caci majoritatea merg pe 2.4. Daca gasesti una si singurul inconvenient este ca e 2.4 ... ia-l fara emotii. Eu am avut 2.0 si acum pentru al doilea Accord nici nu vreau sa ma mai gandesc la motorizarea asta. Doar ideea ca e motor din seria K si e suficient sa dau cu inima deschisa 800 lei in plus la impozit )
                                '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                                ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                                ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                                Comment

                                Working...
                                X