Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

    Salutare tuturor,

    Recunosc ca m-am strecurat aici fara a fi un posesor de Honda (inca).
    Este timpul pentru a schimba masina si pana acum cateva zile oscilam intre Mazda 6, Toyo Avensis si VW Passat (da, stiu). Zapand dintr-un forum in altul, tot aud laude despre Accord pe toate - evident l-am adaugat pe lista.

    Comunitatea de aici (foarte prietenoasa si calda) insa m-a convins sa ma indrept catre un Honda Accord.

    Buuuun, acum am 2 optiuni care au ramas in picioare dupa o anumita triere:

    1. Accord 2.2 Diesel, 2007, echipare executive cu Navi, 60k km
    2. Accord 2.0 benzina, 2007, echipare executive fara Navi, 110k km

    Ambele sunt relativ in acelasi buget (cam 1k E mai scump diesel-ul).
    Nu vreau sa intru aici in polemica Diesel vs Benzina (este deja cel putin un thread - pe care l-am citit).
    As inclina spre benzina datorita asigurarilor si impozitului mult mai mici si probabil si a costurilor de intretinere mai mici. Masina va fi rulata cam 15-18k km / an (probabil mai mult in primul ), si probabil 60 - 70% in Bucuresti + cate un drum de Cluj din cand in cand si un munte, ceva. Eu sunt un fan diesel, probabil prin prisma faptului ca ambele masini de pana acum au fost diesel (un Audii 100 acu' vre 10 ani si un Megane).
    Evident oricare as alege-o, va trece mai intai pe la reprezentanta la o evaluare tehnica.


    Destul preludiu. Intrebarea mea e daca e ok un benzinar cu 110k km.
    Nu as vrea sa trebuiasca s-o schimb intr-un an, doi. Mai tot aud si de acel trepidat iarna, dar si de zgomot mare in habitaclu pt diesel.

    Mentionez ca nu am mai condus nicio Honda pana acum (and I'm excited) si diseara voi testa varianta 2 din lista.

    Multumesc frumos,
    Donny
    '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

  • #2
    Scurt pe doi: e ok un motor benzinar la 110k km, fara doar si poate. Trebuie sa evaluezi starea ambelor masini, si investitiile necesare.
    Din experienta, pe la 120k km am schimbat cureaua de accesorii, discurile de frana, ambreiajul, facut un reglaj termic al supapelor, freonat...si cam atat. Ah, si vreo 2 bucsi. Vorbesc de benzina.

    Diesel-ul are marea buba cu ambreiajul, care cedeaza destul de repede, si cand o face o cam face cu tot cu volanta, ceea ce inseamna un cost de ~2000 EUR per total, necesar de-a fi investiti (kit ambreiaj, volanta)+manopera, ceea ce e destul de mult.

    Fiecare are plusuri si minusuri (consum, costuri de intretinere, etc.), trebuie puse in balanta.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #3
      Ia si in considerare ca la orice masina SH o sa trebuiasca sa schimbiu toate lichdele, de la antigel -> lichidul de frana. Nu e mult dar asa as proceda. Asta indiferet ca e diesel sau benzina. Eu as merge pe benzina.
      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

      Comment


      • #4
        Intru totul de acord cu BlackMagic. Si eu am tot un 2.0 la 112k km 2007: merge incredibil de bine, fara probleme cu aceleasi schimburi exceptand ambreiajul care mai duce si reglajul supapelor. Eu unul as merge pe varianta cu benzina, bineinteles dupa verificarile de rigoare.
        Bafta!
        Boggyman
        ACCORD 2.0i-VTEC Executive M/T NightHawk BlackPear-2007!
        CBR 600F4i Red-2005!

        Comment


        • #5
          Eu zic ca ai de ales doar dintre motorizarile benzina. Dieselul a ajuns la mine si nu mai este momentan altul la vanzare cu numarul acesta de km. Accord diesel gasesti mai rar cu putini km si cam pe la 100-150k cere un disc de ambreiaj. Modelul CN1 nu are probleme cu volanta, dar cand se uzeaza trebuie sa iei in calcul un cost de 4500-5000 ron (kit ambreiaj + volanta).

          Orienteaza-te catre masina pe care ti-o permiti. Modelul Accord benzina este foarte reusit si chiar daca consuma un pic mai mult, vei recupera prin cost de achizitie si intretinere mult mai mic. Verifica masinile cu atentie, Hondele scoase la vanzare la preturi mici, in general sunt cele cu avarii majore. O sa gasesti multe daune totale reparate in bataie de joc.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            @BlackMagic - multumesc de tip
            @wolfyDrg - binenteles. Imi place sa le schim eu si sa stiu ce / cand am pus. Probabil nu voi schimba decat daca au fost schimbate in ultimele 3 luni.
            @boggyman - multumesc. E aproape o parere unanima
            @Doc - mersi de sfat. O sa ma uit binenteles la asta. Banuiesc ca si cei de la reprezentanta vor vedea in caz ca a fost lovita. Nu cumpar nicio masina cu lovituri la structura de rezistenta (o bara, etc mai merge). Binenteles ca bugetul trebuie sa includa si costurile cu achizitia si inca ceva pentru anumite revizii, schimburi, reparatii E ok.
            '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

            Comment


            • #7
              Am fost exact in situatia ta acum 4 luni. Am ales benzina si nu regret nicio secunda. Cum au spus colegii, costurile in plus la combustibil le vei amortiza prin costurile de inretinere pe care(din pacate) diesel-ul honda din generatia asta le genereaza(ambreiaj si volanta in principal).

              Intr-adevar, as fi vrut navigatie(nu atat pentru functionalitate, cat pentru aspect), insa se poate trai si fara. In plus, exista variante aftermarket pentru treaba asta.

              Alte plusuri pentru benzina dpmdv ar fi ca:
              1. se incalzeste iarna de 5-6 ori mai repede.
              2. sunetul motorului este incomparabil intre cele 2.
              3. 2.0 manual este considerabil mai rapid decat diesel-ul stock, daca stii sa-l conduci. Intr-adevar, la diesel poti avea un plus de ~30cp din soft, insa revenim la problema cunoscuta cu ambreiajul si volanta

              Daca ai noroc poti prinde si masini bune la preturi accesibile, fara sa fie lovite. A mea este un exemplu, fiind cu tot cu taxa de timbru sub 8500 euro, la 80k km, fara sa fie trosnita. Intr-adevar, am luat-o si am investit bani in consumabile si cateva aspecte optice minore, insa chestiile astea mi se par inevitabile o masina SH.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #8
                Multumesc Dragos. Si eu sunt de acord ca navigatia e mai mult pentru aspect decat pentru functionalitate (mai ales in epoca curenta a smartphones)

                Am fost astazi sa vad optiunea cu benzina.
                Optic se prezinta impecabil (o zgarietura minora sub spalatorul de geamuri si f putin pe usa de la portbagaj). Nu are urme de uzura nici in interior (mai putin la capacul spatiului de stocare de langa schimbator - care agata - si la torpedou care nu se deschide - problema ce va fi rezolvata de catre proprietar).

                Mi-a spus ca masina nu a fost lovita (urmeaza oricum sa merg la ASKO - acolo are service facut - pentru o evaluare tehnica) dar ca a plecat o data cu capota deschisa care s-a deschis si i-a spart parbrizul, indoit acoperisul si spart trapa. Acest acoperis si trapa a fost schimbat. Farurile sunt originale insa si lonjeroanele par neatinse. Spune ca voi gasi aceste info probabil si in info de la service.

                Pare ceva putin "fishy", dar pe de alta parte poate fi si adevarat.
                Nu stiu exact ce impact are asta asupra structurii de rezistenta a masinii (daca stalpii nu au fost schimbati). Cei de la ASKO probabil o sa-mi dea mai mutle detalii?
                A facut cineva o evaluare la ei? (citeam pe ceva forum ca da si ca ar dura 40 min, dar nu mai stiu exact la ce se uita).
                '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

                Comment


                • #9
                  Ah, si nu are senzori de parcare si intrare aux.
                  E ciudat pentru varianta executive?
                  '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

                  Comment


                  • #10
                    Accordul generatia veche nu cred sa fi avut vreodata senzori de parcare din fabrica.

                    Intrarea Aux s-ar putea sa ai (mai mult ca sigur) in spatele Head Unit-ului.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      cool - mersi ticker.

                      Intr-adevar era buton pe bord dar cica a cautat si proprietarul prin cotiera, etc si nu a gasit-o
                      '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

                      Comment


                      • #12
                        Iti trebuie ceva de genul xcarlink , il cuplezi la mufa din spatele head-unitului , dupa care vei avea functional butonul aux si comenzile pe volan.
                        Partea proasta e ca id-tagurile mp3-urilor nu o sa fie afisate pe ecran. Dar sunt si dispozitive care afiseaza si tagurile , dar mi se par ca sunt cam scumpe.
                        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc tuturor.

                          Sunt fericitul posesor am unui Honda Accord 2.0 i-VTEC !!
                          Cei de la Asko au zis ca e in ordince si ca in aprox 7-10k km ar trebui sa schimb ambreiajul si discurile de frana pe spate. Pana atunci all is well.
                          Cred ca am probleme cu HFTul sau nu il stiu folosi inca (este un thread pestru asta).

                          Hoooray!
                          '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

                          Comment


                          • #14
                            Poze!!
                            '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                            Comment


                            • #15
                              cat de curand.
                              merge si HFTul - doar nu trebuia schimbata limba
                              '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

                              Comment

                              Working...
                              X