Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nici eu nu am simtit nevoia de treapta 6 la CU1 AT...la 140 kmph turatia este de fix 3000 rpm. Lag-ul e mai apasator, mai ales cand vrei sa depasesti pe nepregatite si cutia sta in cea mai mica turatie posibila...dar daca tii motorul in turatia potrivita, nu ai nicio grija, depasesti cot la cot cu orice diesel de putere similara.

    @mihaijapan daca tot vii in Bucuresti, treci sa vezi si masina mea ca intentionez sa o vand CU1, martie 2009, AT, 160.000 km

    Comment


    • Daca toate lucrurile se aseaza bine, voi putea intra pe piata dupa un nou Accord. Desi practic nu am nevoie de putere, ceva ma impinge sa ma duc pe CU2. Totodata voi merge pe AT caci...comfort

      Am pus ochii pe https://www.autovit.ro/anunt/honda-accord-ID7GqTf0.html desi imi cam depaseste putin bugetul... O stie cineva?
      Daca nu, mai e fostul CU2 al lui Ady, dar deja as fi al 3-la proprietar...are si GPL pe el... parca nu totusi.

      Sau este cineva pe aici care vrea sa renunte la vreo bestie !?
      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

      Comment


      • Cutia automată nu e CVT ci e clasica, în 5 viteze iar airbag pentru genunchi nu are. Că a greşit cilindreea 2350 în loc de 2354 nu e mare lucru. Dar mă întreb dacă ştie ce vinde... Faptul că a fost servisată la Asko e un lucru bun, poţi vedea istoricul.
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • Exact in ziua in care mi-am tranzactionat eu fosta masina, s-a dat. Norocul meu, ca deobicei. Acum am ramas fara nici o varianta decenta de CU2 pe piata din Romania. Este a lui Ady, dar...sa fiu al 5-lea proprietar parca nu prea imi place. Si i-a mai pus si GPL. Mai este una adusa din Germania, dar nu pare de incredere... scaune ventilate si echipare Type S cand ea e Executive. In rest nimic ok. Ma bate gandul la Germania ... acolo Executive-ul nu are camera (si imi place asa mult), varianta aftermarket nu am gasit pentru navigatie decat sa o pun in bord si nu vreau. Multe Type S-uri, dar parca as ramane pe Executive. Si partea mai proasta e ca nu am rabdare ))) Totusi m-am saturat sa schimb masina la 1 an... Daca va plictisiti si ochiti ceva fain, astept propuneri :P .

          P.S. neaparat vreau AT
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • Salutare !

            Doresc sa imi mai iau o alta Honda - un CL7 din 2007-2008.

            Am o intrebare: Reprezentatele Honda lucreaza si Sambata?
            Cat a costa o verificare ?


            E nevoie de programare prealabila?

            Comment


            • @ T-bone, eu consider un plus lipsa navigatiei de fabrica. Exista kit-uri de adaptare pentru unitati 2DIN sau chiar kit-uri dedicate, cu android, waze ai tot ce trebuie. Unitatea navi de fabrica este extrem de asemanatoare cu aia de pe accord-ul din 2003. Eu practic folosesc ecranul doar pentru camera in 99% din cazuri.

              Marele minus pe care il vad eu la cele aduse din Germania este ca sunt foarte rare cele care au pachetul ADAS, cu ACC, LKAS si CMBS, care dpmdv sunt un must.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • Baieti, a apărut de vânzare un model unicat de Accord, o combinație de Type S cu profil de EuroR și cutie automata de Executive, se numește S Type Euro, ce ziceți merita?

                https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...o-IDaUgVT.html

                Comment


                • Botul este înainte de 2006 (nu este facelift). Ciudat. Merită văzută, dar dacă a fost distrusa și a pus ce a găsit în fața... trebuie verificat. Te muți in UK? Are volan pe dreapta.

                  Comment


                  • Eu am fost puțin sarcastic deși nu se vede în mesaj. Nu sunt sigur dacă exista modelul asta. N-am auzit de S Type Euro. Știu ca Type S-ul vine cu cutie manuală, aici e automată, botul este de pre-facelift deși el scrie în anunț ca e din 2008 și în anul ala ar trebui sa fie facelift, e o combinație de date care nu se pupa. După nr de înmatriculare mașina apare ca fiind un 2.4 Executive dar el o tine pe a lui. Urmăresc un Type S pentru motor și cutie de-asta ma interesa anunțul.

                    Comment


                    • Stai linistit, geme netul de "modele Euro-R" care n-au fost fabricate vreodata. Banuiesc ca baietii vor fi vazut Accordul care a alergat in BTCC si isi inchipuie ca vor pacali pe cineva.
                      Sa fi existat un Accord din acela cu volanul pe "partea noastra" l-as fi cumparat eu a doua zi.
                      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                      Comment


                      • Ala e un Executive AT, standard, pre-facelift, cu o prelungire fata din catalogul de accesorii. Nu e absolut nimic special la el.

                        Euro-R a fost o masina misto care n-a fost adusa in Europa, dar e destul de usor sa faci un CL9 manual sa fie mai competent decat Euro-R-ul. Defapt, multe din Euro-R-utile modificate de Spoon, JS Racing, M&M, au primit blocul motor K24, adica asta pe care-l avem noi in Europa, pe CL9.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • Toti astia care baga expresia "masina pentru pretentiosi" sunt niste samsari obositi. Atata ii duce mintea.

                          Comment


                          • @M4V3RiCk daca mai astepti pana dupa vara, poate pun eu la vanzare CL9.

                            Comment


                            • Originally posted by Io si Ea View Post
                              Stai linistit, geme netul de "modele Euro-R" care n-au fost fabricate vreodata. Banuiesc ca baietii vor fi vazut Accordul care a alergat in BTCC si isi inchipuie ca vor pacali pe cineva.
                              Sa fi existat un Accord din acela cu volanul pe "partea noastra" l-as fi cumparat eu a doua zi.
                              De ce ai fi cumparat un Euro-R a doua zi? Nu e chiar asa deosebita masina... Eu zic (si cam toate review-urile) ca generatia anterioara Accord Type R a fost o masina mai marfa din toate punctele de vedere si ai si cu volan pe stanga, doar sa gasesti una OK. Sau sa modifici un CL9 cum zice Dragostan, iesi probabil mai bine, nu e ceva super special la EuroR CL7.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Acuma na, fara a fi condus vreodata asa ceva ar fi in plus motorul ala de 220 de cai, aspectul excelent, diferentialul cu alunecare limitata. Raritatea masinii ma intereseaza mai putin.
                                Ma rog, nu stiu cum sint scaunele Recaro pe drumurile noastre pentru un daily drive si nici daca masina ar putea fi dusa la Glavoiu fara s-o ating pe jos, CL7-le l-am dus cu grija dar fara probleme. Altfel da, CL9 sau CU2/Type S si modificat pe-acolo sau poate i se face mila cuiva de la Honda si pune motorul 2.0T pe un ceva in 3 volume.
                                Pot sa tina trapele, Lkas-urile, Cmbs-urile si Tmps-urile pentru alti clienti, eu nu sint interesat.
                                Si pentru numele lui Dumnezeu, cutie manuala!
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X