JOZSI: '09 Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T, Elegance, Sparkle Grey Pearl (RE5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca masina e de la primul proprietar si a fost ingrijita, nu trebuie sa iti faci griji. Din cate am inteles, la variante diesel sunt probleme cu volanta, dar la cea pe benzina nu stiu sa fie nimic major.

    Comment


    • #17
      Masina este de la primul propietar, o firma...care a facut reviziile la timp, iar masina in sine se vede ca a fost ingrijita de catre persoana care a condus-o. (cred ca era femeie tipicara)
      Nu imi fac griji, doar ca toata lumea cand aude de Honda, asociaza numele cu costurile mari de intretinere...si chestia asta m-a pus putin pe ganduri. Acum m-am linistit... nu e nimic din cale afara la costuri. (in prezent am un Suzuki Ignis in care nu am bagat decat benzina si 600 ron la fiecare revizie)
      Merci.

      Comment


      • #18
        Cu reviziile, poti sa iesi si mult mai ieftin, ulei plus filtre, 300 si ceva, gasesti in thread-ul meu !
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #19
          Ma indoiesc ca sunt produse de calitate la 300 ron. Nu am o problema cu un cost de pana-n 1200 ron / revizie, e pacat sa-ti bati joc de masina pentru cateva sute de lei...

          Comment


          • #20
            300 lei, probabil fara TVA, impozit pe salarii, chirie spatiu si toate celelalte dari, iar consumabilele din targ...!
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • #21
              Daca te uitai in thread-ul meu, vedeai ca e vorba de Mann, Knecht si Eneos Sustina plus bujii NGK. Sunt produse adevarate de la firme adevarate. Masina n-a "servit" decat OEM sau ATE plus ce-am mentionat anterior, poate de-aia in al optulea an de exploatare zilnica se comporta ca la cumparare ! Faci cum doresti ! O zi linistita !
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • #22
                Am incaltat CR-V-ul cu papuci de Accord CU
                Click image for larger version

Name:	IMG_3107.jpg
Views:	2
Size:	81.5 KB
ID:	722747

                Comment


                • #23
                  Arata un pic ciudat. Mai dureaza pana ma acomodez cu ideea.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Aniversam 7 ani si 50.000km impreuna. Rasplata din partea mea: revizie anuala la Honda Debretin merita, fiindca nu am avut absolut nici o problema cu masinuta pana acum.

                    Comment


                    • #25
                      Este posibil ca masina sa fie mutata in garajul mic, unde ar avea probleme la inaltime datorita antenei radio. Ce pot sa fac cu antena? Daca o dau jos, se oxideaza baza, nu?

                      Imediat ajungem la 60.000km, suntem programati la revizia anuala pe saptamana viitoare.

                      Comment


                      • #26
                        Acum ca a plecat Tourerul, voi umbla cu CR-V. Revin cu intrebarea, daca iau jos antena radio, cum sa fac sa nu se oxideze baza? M-am uitat mai inainte si nici nu stiu cum se poate da jos antena, am invartit in directia opusa a ceasului dar nimic - nu am fortat.

                        Comment


                        • #27
                          Se invarte counterclocwise (invers sensului acelor).

                          De oxidat/ruginit... nu stiu ce sa zic. Tata are CR-V-ul din 2012, are garaj cu intrare joasa si umbla doar cu antena scoasa. Momentan nu s-a plans.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Am citit pe undeva ca se poate pune un surub M4 sau M5. Incerc sa dau jos antena cu putin mai multa forta, si am sa vad. Mersi!

                            Comment


                            • #29
                              Ce anvelope ati recomanda pentru vara pe 17"? As merge pe Cross Contact, dar parca nu are fulg de nea si tatalui meu asa i-a spus un politist ca atunci nu e bine de iarna si se ia amenda. Plus ca setul de iarna are rulaj sub 10.000km.

                              Comment


                              • #30
                                Michelin CROSSCLIMATE au și fulgul de nea. Dar din proprie experiență pentru iarnă folosește de iarnă e mai sigur. Vara eu folosesc allseason XL.
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X