JOZSI: '09 Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T, Elegance, Sparkle Grey Pearl (RE5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JOZSI: '09 Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T, Elegance, Sparkle Grey Pearl (RE5)

    A venit timpul sa incep un topic si pentru masina de familie.

    CR-V-ul l-am cumparat nou de la reprezentanta din Baia Mare, in toamna anului 2009.
    Este varianta de echipare Elegance, cutie automata, motor R20A2 150 cai.
    Culoarea este Sparkle Grey Pearl.

    Singurele probleme de atunci le-am avut doar cu reprezentanta:
    - masina a venit cu o urma foarte urata langa schimbator (voi atasa poza)
    - ne-au promis 3 revizii gratuite, dar n-am primit nici macar una
    - ne-au promis un GPS Navon cadou, dar pana la urma trebuia sa il platim

    Masina are acum 30.000km si se compoarta super bine. Micile probleme intampinate:
    - batea ceva in spate din prima zi, dar problema a fost rezolvata in 5 minute la reprezentanta din Debrecen (au strans ceva surub in portbagaj).
    - de pe finalul tobei de esapament cam pica jos vopseaua, va primi in curand un spray termorezistent

    Cutia automata e cu 5 trepte, nu e cea mai rapida, dar are un raport excelent: in a 5a, la 3000 de turatii fuge 160km/h (parca ar fi diesel). Deci nu prea simt nevoia de a 6a viteza. In schimb, as fi fericit sa aibe padele pe volan. Consumul nu e semnificativ mai mult fata de Accord (CU1, 156 cai).

    M-as bucura sa fac parte din celebrul club al CR-Vistilor, dar sunt cam departe de capitala. Incerc sa recuperam la intalnirea nationala

  • #2
    Sa aveti parte de el in continuare. Cam putini km
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc!

      E masina de weekend, de aici numarul mic de kilometri. Si oricum nu ne plimbam prea mult. Zilnic folosim un Daewoo Tacuma din 2002, care are 95.000km acum.

      In viitorul apropiat am sa fac un cadou CR-Vului un adaptor Bluetooth dar ma mai uit la alte variante (am vazut si niste adaptoare USB pe forum). Aici am marea dilema, de marca sau "chinezarie"? Parrot ar oferi doar conectivitate Bluetooth, dar muzica prin Bluetooth => mai bine radio. In schimb, acele adaptoare de USB parca au variante si cu Bluetooth, insa nu am prea mare incredere in "marcile" respective. Va trebui sa ma documentez

      Comment


      • #4
        S-o stapanesti sanatos !
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #5
          Au vreun rost xenoanele aftermarket? Ca lupa este (chiar daca spalatoare si reglaj automat nu)...

          Comment


          • #6
            Xenon-ul conteaza mult, nu stiu financiar ce inseamna, dar chiar ajuta ! La mine asa am cumparat masina, dar, de pilda, Florin a pus la CR-V II, stiu ca e multumit, intreaba-l !
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #7
              Am vazut la dezmembrari faruri cu xenon cu becul aferent (d2r/d2s?), dar nu stiu daca necesita vreun balast sau modificari electronice. Si pretul ar fi de 10x mai scump, plus riscul sa aibe prinderile lipite, etc.

              Comment


              • #8
                Lupele pentru halogen nu sunt similare cu cele pentru xenon, poziția filamentului e alta. În plus, fără auto-leveling și spălare a farurilor, nu sunt legale. Poate contează...

                Comment


                • #9
                  Oops ! Nu stiu unde scrie, in ce act normativ, ...ceva legat de activitatea RAR, dar Cata cred ca are dreptate, am mai discutat cu cineva pe tema asta !
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos... in continuare !
                    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                    Comment


                    • #11
                      Eu am pus xenon after dar numai pe faza scurta....n'am nici un fel de lupe..am spalator si leveling din "boton"....
                      Am facut inspectia RAR de 2 ori de cand le am si nu mi-a zis nimeni nimic.
                      N'am primit flash pe drum si nici semne cu degetu....
                      Deci nu deranjeaza. Iar ca si "luminatie"..nu se discuta.
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • #12
                        Exista ESM (Electronic Service Manual) si pentru CR-V III, sau doar pdf-urile scanate?

                        Comment


                        • #13
                          Salut, sunt pe punctul de-a achizitiona un 2.0 Benzina, manual, 2009, cu 43.000km. Pretul de achitie este 11.500 cu tot cu TVA, masina arata si merge impecabil.
                          Am cateva nedumeriri: 1. In linii mari, care sunt preturile pentru revizii ? ( ma rog de diferite serviceuri sa-mi trimita un plan de service...si nu am reusit sa-l obtin)
                          2. In afara de consumabile, masina are probleme stiute cu componentele ?

                          Multumesc.
                          alexandru.nae
                          Junior Member
                          Last edited by alexandru.nae; 02-06-15, 14:50.

                          Comment


                          • #14
                            Pretul este foarte bun, dar ai grija: in 2009 masinile noi pana in 2000 cmc erau scutite de taxa de prima inmatriculare/timbru de mediu. Fiind motor EURO 4, taxa s-ar ridica pe la 1.000 euro.

                            Un service obisnuit (ulei + filtru ulei + filtru de aer + filtru polen, toate originale Honda) cu manopera si TVA e in jur de 900 ron.

                            Planul de service se afla incepand de pagina 425 din manual: http://www.hondatrading.ro/manuale/honda-crv-2009.pdf

                            Singura problema care am avut-o era ca batea ceva in portbagaj, din prima zi. Trebuia strans un surub

                            Comment


                            • #15
                              Taxa de inmatriculare o suporta dealerul pe post de discount.
                              Over all, inteleg ca masina este ok pentru o familie cu un copil (sau mai multi ) si ca nu sunt costuri foarte mari de exploatare ?!

                              Multumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X