Honda FR-V - pareri si intrebari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda FR-V - pareri si intrebari

    Sper ca nu poluez forumul cu un subiect poate mai putin interesant pentru unii dat fiind vorba despre un model iesit din fabricatie de aproximativ 4 ani - FR-V. Am ajuns sa ma uit dupa acest model deoarece actuala masina, Civic Sedan FD1 a devenit neincapatoare pentru 2 adulti si 2 copii si deoarece mai am in derulare un proiect imobiliar nu imi permit sa inchid bani intr-o masina care sa coste peste 10.000 Euro sau sa cumpar ceva ce mi-ar face probleme. Asa ca ma uit in curte la Honda si ma orientez catre FR-V. In plus pe acest model gasesc motorul meu de 1.8 care ma incanta maxim. As mai avea o varianta in a achizitiona un CR-V 2.0 benzina.

    Acum legat de FR-V as avea cateva intrebari:
    1. in fata, scaunele fiind 3 la numar, sunt mai inguste decat la Civic de exemplu?
    2. spatiul interior e mai mic/mare/egal cu civic sedan?

    La un mers de maxim 20.000km din care 70% in oras (Galati) la ce v-ati orienta intre FR-V si CR-V - mentionez ca nu sunt dependent de 4x4 iar CR-V nu gasesc decat din 2007-2008 la banii astia?
    Diferenta de consum intre cele FR-V 1.8 M/T si CR-V 2.0 M/T este mai mare de 2 litri/100km la un mers normal, fara bruscari, trafic mediu, talpa usoara zic eu?

    Cam atat imi vine in minte acum. Sper sa gasesc niste raspunsuri de la actuali sau fosti proprietari.
    “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

  • #2
    Salut Alex,

    M-am uitat si eu mai demult pt un FR-V dar cum sunt la primul copil am renuntat la idee.
    E al naibii de greu sa gasesti una, si daca le iei de afara sunt Euro 4 toate.

    Ca raspuns la intrebari:
    1) nu, scaunele au latime normala
    2) spatiul interior e mai mare ca la Civic Sedan

    De multa vreme nu am vazut una pe autovit/mercador cu motor de 1.8. Singurele care apar sunt de obicei diesel si trebuie sa fii atent la ele (de unde vin, in ce stare sunt etc) - de obicei sunt aduse de afara de samsari.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 17-03-14, 17:06.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Salut! Multumesc pentru impresiile impartasite. Am decis ca momentan FR-V este masina de care am nevoie. Sa fie 1.8 neaparat. Nu sunt fan diesel. Chiar daca e altceva decat Civic.
      Problema mare pe care o am insa este aceea ca nu gasesc niciunul in RO. Pe site-uri din strainatate (autoscout si mobile - pe astea le stiu) am gasit destul de putine si cam scumpe zic eu. Adica unul din 2008 pana in 100.000km ajunge minim 9.000 Euro. Mai adaugam transport si taxa (cam 1.600 Euro) si la peste 11.000 de euro iese cam scumput.
      OFFF....nu stiu....Mare dilema. Poate stie cineva de pe forum vreunul de vanzare sau macar vreun proprietar si il conving eu sa mi-o vanda
      “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

      Comment


      • #4
        allexino

        As mai avea o varianta in a achizitiona un CR-V 2.0 benzina.

        Pe asta sa mergi, 2.0L DOHC-VTEC! Incantator acest motor de serie K.


        2. spatiul interior e mai mic/mare/egal cu civic sedan?

        Diferentele nu sunt cine stie ce (cu exceptia latimii, bineinteles), mai ales daca ne gandim ca FR-V e construit pe platforma CR-V care la randu-i e construit pe cea a Civic.ului. Deci daca vrei, FR-V "e verisor de-al 2-lea" cu familia Civic.



        La un mers de maxim 20.000km din care 70% in oras (Galati) la ce v-ati orienta intre FR-V si CR-V - mentionez ca nu sunt dependent de 4x4 iar CR-V nu gasesc decat din 2007-2008 la banii astia?

        Nu reiese la ce model de CR-V te referi, dar banuiesc ca la banii astia nu poate fi vorba decat de generatia anterioara.
        Asadar la o astfel de intrebare precum cea de fata, nu cred ca km/an ar trebui sa decida castigatorul, fiindca gabaritul celor doua este destul de apropiat (mai putin de 100kg la versiunile de 2.0L), ci mai degraba caracteristicile practice (ai nevoie sau nu de 4*4?, ai nevoie sau nu de cele 6 locuri?, s.a.m.d.).


        Diferenta de consum intre cele FR-V 1.8 M/T si CR-V 2.0 M/T este mai mare de 2 litri/100km la un mers normal, fara bruscari, trafic mediu, talpa usoara zic eu?


        Nu, cel putin cifrele oficiale nu dovedesc o diferenta mai mare de 2L/100km intre cele doua modele si motorizari. Practica insa e alta mancare de peste.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          Ia-ti 2.0-ul, lasa prostiile!

          Comment


          • #6
            Cr-v vine cu o poziție mai înaltă şi vedere mai buna asupra drumului, şi cu CR-V poți să faci ce faci cu FR-V-ul, însă invers nu știu dacă e posibil.

            Ar ajuta să mergi cu ambele, însă eu cred că CR-V e numai bun ca all-rounder pentru o familie cu 2 copii, de ex.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #7
              Originally posted by BlackMagic View Post
              Cr-v vine cu o poziție mai înaltă şi vedere mai buna asupra drumului, şi cu CR-V poți să faci ce faci cu FR-V-ul, însă invers nu știu dacă e posibil.

              Ar ajuta să mergi cu ambele, însă eu cred că CR-V e numai bun ca all-rounder pentru o familie cu 2 copii, de ex.
              Si as mai ajuta, este mult mai sigur! Si o spun din propria experienta.
              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

              Comment


              • #8
                La spațiu interior pentru pasageri, FRV este peste CRV.
                Dacă ai nevoie de 3 adulți în spate sau 2 scaune de copil + 1 adult, în FRV poți face asta în CRV nu.
                FRV are suspensie double wishbone, CRV nu.
                FRV are bi-xenon, CRV anterior nu are.
                Este totuși o mașină grea, cel mai bine s-ar preta motorul diesel.

                Comment


                • #9
                  Just, totul tine de necesitati pana la urma. Subscriu si la partea cu diesel-ul
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #10
                    Are DPF?

                    Comment


                    • #11
                      Mie sincer FRV mi s-a părut o mașină foarte buna doar ca Honda nu a știut s-o promoveze.
                      Cumva scaunul acela al 6-lea (mijloc fata), a făcut sa para cam ciudata mașina asta

                      Ignorand acel scaun , consider ca au conceput-o foarte ingenios a.i. să încapă 3 adulți în spate pe 3 scaune de dimensiuni normale (nu 2.5 ca la celelalte mașini ).
                      Și cu toate astea nu au făcut rabat vis a vis de calitate (de ex au pus suspensie double wishbone (nu ca la ultimele generații de civic) și faruri bi-xenon, doar pe Legend găseai asa ceva la acea vreme).
                      Cred ca dacă o făceau cu 5 locuri ar fi avut mai mult succes
                      dinoc
                      Senior Member
                      Last edited by dinoc; 19-03-14, 21:59.

                      Comment


                      • #12
                        Wow...mersi de avalansa de pareri. Insa cred ca s-a omis esentialul ... am exclus CR-V deoarece implica costuri de achizitie si intretinere mai mari decat la FR-V, iar la acest moment banii trebuie sa mearga in alta parte, nu in masina.
                        Deci ... castigator ramane FR-V 1.8.
                        Intrebarea e .... de unde il iau?
                        “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

                        Comment


                        • #13
                          Hondatu, multumesc pentru parerile tale pertinente, sunt sigur. Insa clar nu vreau CR-V. A m vazut ca tu ai motorul de 2.0 pe FR-V. Cred ca ar fi de luat in seama, chiar daca a fost doar pe varianta pre-facelift. Oricum am inteles ca diferentele nu sunt majore dupa facelift.
                          “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

                          Comment


                          • #14
                            nu, dar sunt majore la taxa de prima inmatriculare ... :|
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by allexino View Post
                              am exclus CR-V deoarece implica costuri de achizitie si intretinere mai mari decat la FR-V

                              Deci ... castigator ramane FR-V 1.8.
                              Permite-mi totusi sa te intreb: cum ai dedus ca acele costuri sunt mai mari pentru CR-V? In special la intretinere. La achizitie sa zicem ca sunt putin mai mari (si asta daca vorbim de CR-V 2.0L vs. FR-V 1.8L) ca daca punem una langa alta cele doua variante de 2.0L, ma tem ca poate fi si invers (FR-V made in Japan, CR-V made in Europe).

                              In situatia stramtorata in care te afli acum, faptul ca versiunea de 2.0L e in medie cu vreo 1.500-2000€ mai scumpa, cu siguranta ca versiunea de 1.8L e cel mai bun compromis posibil.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X