Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    La ei (HT) probabil se aplica "timpul trece, leafa merge". Ca rezultate palpabile nu se vad.
    Multa rabdare si bafta pagubitilor sa-si recupereze banii.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #32
      Eu consider tăcerea importatorului īn acest caz ca fiind semn de complicitate.

      Comment


      • #33
        Originally posted by CatalinP View Post
        Eu consider tăcerea importatorului īn acest caz ca fiind semn de complicitate.
        si ce ar putea sa zica? au colaborat foarte bine cat a mers treaba, a venit criza, lumea nu a mai cumparat masini noi, au inceput sa evite revizii, achizitii de piese de la dealerii oficiali datorita preturilor(adaosurilor) exagerate. Astia aveau de plata chirii. salarii, alte cheltuieli si venitur,i spre zero. Au inceput sa foloseasca pentru acoperirea lor banii primiti ca avansuri pentru masini/moto, sperand ca treaba se va redresa. I-au aburit pe clienti ca se intarzie, ca nu e pe stoc, ca nu stiu ce si la un moment dat s-a blocat jucaria. S-ar putea sa mai fie multi dealeri in situatia asta sau aproape de ea.
        Htr a renuntat la colaborarea cu ei si cauta alt partener la Iasi. Din pacate nu stiu cine mai e dispus sa se apuce de o astfel de afacere in conditiile date. Nu vad ce ar putea sa faca mai mult... putaeu sa isi gestioneze mai bine relatiile cu ei si sa prevada ca se ajunge la asa ceva, sa le retraga licenta mai din timp, insa si ei aveau nevoie sa ramana in piata prin dealerul respectiv. Mai nasol este ca s-ar putea sa se ajunga sa pice multi dealeri si sa fie destul de nasol pentru cei cu masini in garantie care vor trebui sa umble juma' de tara pana la un service autorizat pentru un schimb de ulei sa nu piarda garantia.
        09 Accord 2.0 A/T Executive Milano RED
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/

        07 CR-V 2.0 A/T Sparkle Grey Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/crv/

        Comment


        • #34
          Păi văd că ți-ai răspuns singur...

          Comment


          • #35
            era mai mult o completare, nu incercam sa te contrazic... situatia e de tot rahatul.
            09 Accord 2.0 A/T Executive Milano RED
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/

            07 CR-V 2.0 A/T Sparkle Grey Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/crv/

            Comment


            • #36
              HTR s-a spalat pe maini.
              http://www.7est.ro/exclusiv-7est/anc...gubitilor.html
              Honda CBR F4i
              Honda Civic 1.8 Exec
              Honda Jazz 1.4 M/T

              Comment


              • #37
                Mi se pare normal.
                Japonezii sunt cinstiti, dar romanii nu. Totusi ce putea face HTR, banii nu sunt la ei... Afacerea de la Iasi nu era a lor.

                Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                Comment


                • #38
                  Originally posted by cci View Post
                  Mi se pare normal.
                  Japonezii sunt cinstiti, dar romanii nu. Totusi ce putea face HTR, banii nu sunt la ei... Afacerea de la Iasi nu era a lor.

                  Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
                  Vrei sa zici ca nu stiau cu cine fac afaceri? Daca da, adica chiar nu stiau, sunt incompetenti.
                  Daca stiau, sunt in complicitate.

                  Poti sa-ti alegi motivul pentru care cumperi din alta tara din UE.
                  FN2-ul papa:

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by mika View Post
                    Vrei sa zici ca nu stiau cu cine fac afaceri? Daca da, adica chiar nu stiau, sunt incompetenti.
                    Daca stiau, sunt in complicitate.

                    Poti sa-ti alegi motivul pentru care cumperi din alta tara din UE.
                    honda trading putea sa-i dea pagubitului un motor imprumut for free pana se rezolva cazul.
                    honda trading putea sa le dea referinte proaste celor de la mazda despre acest dealer a.i sa nu mai faca in veci business cu nimeni
                    '16 BMW 520xd
                    '15 FK2
                    ex '10 CU1
                    ex '07 CL7

                    Comment


                    • #40
                      honda trading putea sa verifice foarte usor cu cine se apuca de afaceri, cred ca e elementar.

                      "Povestea cu Grădinaru se repetă: ţepe cu Total Car

                      Incredibil este faptul că unul dintre propritarii Hachi Motors, Vasile Grădinaru, nu este la prima abatere de acest fel. Reţeta a folosit-o exact īn acelaşi fel īn celebra escrocherie Total Car, pusă la cale īmpreună cu sora sa, Florentina Grădinaru. Firma a vāndut īn Iaşi, īn leasing, zeci de maşini, inclusiv unor oameni inflienţi, doar cu buletinul.

                      Ulterior, aceştia s-au trezit cu executori judecătoreşti care le ridicau maşinile. De ce? Pentru că Total Car luase, la rāndul său, acele maşini īn leasing şi nu achitase ratele, deşi cei care le preluaseră plăteau lunar. Practic, deşi păgubiţii plătiseră maşinile, banii nu ajungeau mai departe, la firma de leasing de la care luase Total Car maşinile. 30 de ieşeni au fost păgubiţi īn acest fel, Vasile Grădinaru fiind arestat preventiv īn primăvara lui 2011, dar a fost eliberat apoi.
                      "

                      http://www.7est.ro/exclusiv-7est/anc...-din-iasi.html
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • #41
                        De ce sa munceasca HTR sa se intereseze de istoricul celor ce conduceau Hachi la momentul incheierii contractului?. E mai usor sa se planga acum cu "lovitura de imagine primita". Din pacate ei sunt primii ce dau o grea lovitura de imagine brandului Honda in RO.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #42
                          Parerea mea este ca-i supra-estimati pe cei de la HTR: cu siguranta stiau cu ce borfasi se incurca dar, fie nu le-a pasat, fie sunt din aceeasi categorie. Aminiti-va ce zicea Bogdan Comsa acu' cativa ani. Si nu cred ca s-au schimbat oamenii sau naravurile de atunci.
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • #43
                            Eu as paria ca HTR nu stia ce se petrece in ograda Hachi.
                            Daca in IASI nu stiau cei care au cumparat / "incercat" sa cumpere masini de la ei.

                            In plus directorul, Ionut Saviuc - parea un tip foarte de treaba - el a fost si la fostul dealer Honda si a deschis si dealerul Honda Chisinau.
                            Mi-ar place sa stiu ca e in afara "afacerilor" necurate de la Hachi, dar toate articolele il pun in lista celor 3 vinovati.
                            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                            Comment


                            • #44
                              Eu sunt de parere ca daca era nevinovat, ar fi aparut pana acum in "peisaj".
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by cci View Post
                                Eu as paria ca HTR nu stia ce se petrece in ograda Hachi.
                                Eu as paria ca oricum nu-i interesa, chiar daca stiau.
                                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                                Comment

                                Working...
                                X