Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa e. Nici nu stii cum e mai bine sa procedezi.

    LE: dar acest Mihail Rusu nu era seful cel mare? Acum de ce vrea sa se retraga?
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Asta se intampla pentru ca hotia si inselatoria nu e pedepsita cum ar trebui.
      Ar trebui sa dai banul la final cand te alegi cu cheile. Rau e daca am ajuns sa fii tepui la masini noi ...
      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

      Comment


      • Ma poate ajuta cineva? Vreau adresa de mail a lui Takanobu Ito. Tipul este acesta: http://www.hondafan.ro/conducere.php?id=7 .

        Comment


        • Daca o vrei pe cea a lui Tetsuo Iwamura, ti-o dau eu. Este presedintele Honda USA.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Originally posted by Contabil View Post

            PS. Varianta scurta .... plata cu cardul.
            Eu cand am luat masina anul trecut am platit cu cardul si tot a durat vreo 3 zile pana au primit banii in cont. Si am platit cu cardul si avansul si restul de plata. Din cauza transferului de pe card era sa iau masina saptamana urmatoare in loc sa o fi luat joi dimineata. Am avut noroc ca s-a realizat transferul vineri dimineata si am luat masina atunci. Astea sunt bancile din Romania. Chiar si la o plata electronica intre ele stai cu zilele.

            Comment


            • Da, este o foarte mare bulibaseala.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Plata electronica este ceva diferit de plata cu cardul. Daca faceai transfer bancar folosind un token, ar fi durat mai putin, de genul maxim jumatate de zi.

                Cand faci plata cu cardul, mai intai se blocheaza suma in contul tau si dureaza putin pana ajung banii efectiv la beneficiar. Tu intre timp, prin anumite mijloace poti sa blochezi transferul, si de-asta au preferat oamenii sa astepte, chiar daca le apare pe extras la "pending charges".

                Pe de alta parte, plata cu cardul (de credit) te asigura ca intr-o situatie de gen mai ai niste avocati ai bancii care au un interes pentru ca tu sa iti achiti ratele.

                Nu sunt avocat, dar am ceva experienta in administrare de companii.. si revenind la problema Hachi Motors, dacă de exemplu compania intră în insolvență/faliment, tu te vei constitui parte civila în proces si vei alcătui, alături de alți creditori, masa credală. Va fi numit un controlor judiciar, sau cum ii zice, care va vinde ce se mai poate vinde si va incerca sa plateasca toti creditorii, in ordinea in care creantele au aparut.

                Presupun ca ai depus deja si o plangere penala impotriva companiei, dar eu cred ca ar trebui sa faci asta si personal, asupra oamenilor cu care ai avut relatii.

                O alta practica comuna este de a semna un contract de fidejusiune intre cumparator si furnizor, prin care datoriile companiei se transfera asupra administratorului. Pe mine de exemplu unii furnizori ma obliga la un astfel de contract, care vine ca anexa la contractul comercial intre SRL-uri. Astfel, daca firma la care eu sunt actionar/administrator nu achita obligatiile, ei se pot indrepta direct catre mine, pe persoana fizica, nemaitrecand prin procedura insolventei care poate sa nu duca nicaieri. Cei care instrumenteaza dosarul trebuie sa probeze ca administratorul a pus intentionat compania pe butuci si sa-i puna poprire pe bunurile personale, altfel falimentul inseamna invariabil ca cineva va ramane neplatit.

                Asfel de situatii sunt extrem de comune in toate domeniile, sunt mii de cazuri in care marfa ridicata nu s-a platit, sau clientii au ramas cu banii dati. Eu de exemplu am platit niste materiale publicitare care nu s-au livrat niciodata, acum vreo 6 ani.. Asta ce inseamna, ca Fruit of the Loom, care era producatorul acelor haine, este vinovat ca SRL-ul care le comercializa ca distribuitor nu mi le-a livrat? Eu am gresit ca nu m-am asigurat, am platit cash pe o chitanta fara stampila, fara contract, fara sa fiu atent.. suma este 1/3 din cat ai pierdut tu, dar situatia este identica, din pacate Nici macar la OPC nu m-am putut duce, fiind vorba de o tranzactie intre doua SRL-uri.

                Tu ai gresit ca nu ai luat actele imediat dupa ce ai platit, contractul trebuie semnat inaite, trebuia ca factura fiscala sa se emita la momentul platii, iar cartea de identitate, cheile si restul de acte sa fie la tine in original, si atunci nu le lasai portita asta.

                Un alt sfat pe care ti-l dau este sa fii foarte atent sa nu ameninti pe nimeni, ei pot sa-ti faca plangere penala pentru amenintari, sa probeze asta cu martori sau mai stiu eu ce, si nu mai termini niciodata. Realitatea este una, si din punct de vedere juridic poate fi diferita, chiar daca bunul simt urla ca nu este asa. Atentie si la alte parti implicate, daca mai exista companii cu actionariat asemanator, te pot invinovati ca le denigrezi firma cealalta si pot cuantifica acest prejudiciu de imagine intr-o suma oarecare.. si treaba se complica inca si mai mult.

                Eu as merge pe toate institutiile statului pe care le poti notifica legal, atat pe companie cat si pe persoanele cu care ai interactionat.
                dio
                Administrator
                Last edited by dio; 16-05-14, 10:03.
                2.0i 2005

                Comment


                • @dio - Adevarat, plata prin card are o intirziere de la 1 la mai multe zile, as intelege un dealer sa nu elibereze marfa pina nu vede intrata suma in cont (datorita marimii acesteia). Cardurile (unele) au in spate si asigurari, dar nu stiu la ce evenimente se refera - in rest banca n-are nici o treaba pe ce sau cum iti cheltui banii.
                  Plata (indiferent ca este transfer la ghiseul bancii sau electronica) este mai rapida, respectiv intrabancar (intre sucursalele aceleiasi banci, sa zicem ING BUCURESTI la ING PITESTI) este instantanee si interbancara ( BCR PITESTI la OTP BUCURESTI) depinde de ora cind este facuta plata, respectiv : 1 plata efectuata pina in ora 10 sau 11 (nu mai stiu exact)- suma ajunge in aceeasi zi, dupa ora 4 sau 5; 2 plata efectuata dupa ora 10/11- suma ajunge in ziua lucratoare urmatoare.

                  @Robert - Vezi ca am auzit (nu-i verificat) ca o firma care a intrat in insolventa, dat fiind ca aceiasi actionari aveau si alta firma ........ au intrat la grup din punct de vedere decizional. Poate te ajuta cu ceva informatia. Faptul ca unul din actionari vrea sa iasa din firma, din punctul meu de vedere, insemna ca demersurile facute de voi nu au o linie pozitiva pentru ei, sau este o manevra de evitare a unei situatii "delicate".
                  Contabil
                  Junior Member
                  Last edited by Contabil; 16-05-14, 13:55.

                  Comment


                  • Originally posted by geticul View Post
                    Eu cand am luat masina anul trecut am platit cu cardul si tot a durat vreo 3 zile pana au primit banii in cont. Si am platit cu cardul si avansul si restul de plata. Din cauza transferului de pe card era sa iau masina saptamana urmatoare in loc sa o fi luat joi dimineata. Am avut noroc ca s-a realizat transferul vineri dimineata si am luat masina atunci. Astea sunt bancile din Romania. Chiar si la o plata electronica intre ele stai cu zilele.
                    In momentul in care ati platit Visa garanteaza banii furnzorului si ii blocheaza in contul dv-stra. Cu siguranta v-au tinut in suspans ca sa incaseze ei si apoi sa plateasca mai departe la Honda R.

                    Comment


                    • Originally posted by picutex View Post
                      In momentul in care ati platit Visa garanteaza banii furnzorului si ii blocheaza in contul dv-stra. Cu siguranta v-au tinut in suspans ca sa incaseze ei si apoi sa plateasca mai departe la Honda R.
                      posibil sa fie asta. oricum e card de debit si daca nu aveam bani pe el nu se accepta tranzactia direct la POS. mi se pare de aiurea sa platesti cu cardul si sa nu poti sa iti iei produsul imediat. ar fi ca te duci la Carrefour, de exemplu, platesti cu cardul si ei sa iti spuna ca nu poti sa pleci cu cosul ca nu le-au intrat banii si sa vii mai tarziu sa il iei dupa ce au confirmarea. sunt niste reguli clare privind la tranzactiile cu cardurile.

                      Comment


                      • Nu am mai postat de mult aici si imi cer scuze pentru asta. Aduc vesti bune. Situatia s-a rezolvat. Adica am motorul acasa. Intre timp am facut vreo 2500 de km, si pot spune ca merge super. Honda totusi e Honda si fac produse de calitate. Fac unele precizari. Motorul a fost luat printr-un contract cu clauza de confidentialitate. Din cauza acestei clauze de confidentialitate nu se poate scrie nimic aici. Ca sa rezolv problema am acceptat aceasta clauza. Deci mai mult nu pot spune.
                        Multumesc tuturor userilor care au fost de partea mea, si care m-au sprijinit, cu sfaturi cu idei. M-au ajutat.
                        Si acum ceva poze cu obiectul:
                        Click image for larger version

Name:	DSCF0101.jpg
Views:	1
Size:	113.7 KB
ID:	718272Click image for larger version

Name:	DSCF0158.jpg
Views:	2
Size:	109.7 KB
ID:	718273Click image for larger version

Name:	2014-06-26 19.21.43.jpg
Views:	1
Size:	70.2 KB
ID:	718274Click image for larger version

Name:	2014-06-26 19.32.57.jpg
Views:	1
Size:	93.3 KB
ID:	718275
                        Rog un moderator sa inchida acest topic.

                        Comment


                        • În sfârşit, un lucru bun făcut de HTR. Felicitări pentru izbândă.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Sa îl stăpânești sănătos!

                            Comment

                            Working...
                            X