TVA platita la CASCO pe Leasing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TVA platita la CASCO pe Leasing

    Salut,

    Am si eu o Honda Accord din 2007, luata prin leasing de la Motoractive, pe 7 ani. In septembrie anul acesta
    termin ratele de leasing. Pana acum in 6 ani si jumatate mi-a fost facturat TVA si la CASCO si la RCA. Incepand
    cu factura lunii februarie am observat ca nu mai este facturat TVA la CASCO. Am sunat la Motoractive si mi-au explicat
    ca motivul pentru care nu au mai facturat TVA este acela ca s-a schimbat o prevedere a codului fiscal, in luna Ianuarie 2014.
    Am studiat codul fiscal, am vorbit si cu un avocat si s-ar parea ca nu trebuia sa-mi factureze TVA deloc (nici in anii trecuti).

    Dintre cei cu leasing pe persoana fizica, ce experiente ati avut? Este in regula sau ar trebui sa fac demersuri pentru recuperarea
    sumei respective (destul de consistenta).

    Va multumesc.

  • #2
    Eu nu am platit TVA nici la CASCO, nici la RCA, in 4 ani de leasing. Leasingul e pe firma, dar nu cred ca e diferenta.
    Mai mult, cei de la Motoractive sunt cunoscuti ptr numeroase nereguli, am avut demult si eu un contract cu ei si am avut probleme mari de tot.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • #3
      Diferenta ar fi ca, in cazul firmei, aceasta poate recupera TVA-ul, pe cand persoana fizica mai greu catre deloc.
      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru raspuns. Eu i-am crezut de buna credinta, dar studiind codul fiscal, am gasit o singura modificare in Ianuarie, relevanta pentru cazul de fata.
        Aceasta este la articolul 137: Baza de impozitare pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii efectuate īn interiorul ţării.

        (3)Baza de impozitare nu cuprinde următoarele:

        e)sumele achitate de o persoană impozabilă īn numele şi īn contul altei persoane şi care apoi se decontează acesteia, inclusiv atunci cānd locatorul asigură el īnsuşi bunul care face obiectul unui contract de leasing şi refacturează locatarului costul exact al asigurării, astfel cum s-a pronunţat Curtea Europeană de Justiţie īn Cauza C-224/11 BGZ Leasing sp. z o.o., precum şi sumele īncasate de o persoană impozabilă īn numele şi īn contul unei alte persoane.

        Textul boldat este singurul pasaj modificat in Ianuarie. Acesta se bazeaza pe un caz castigat la Curtea Europeana de Justitie, intr-un caz ce pare similar.
        Problema este daca in perioada 2007 - 2013, unele firme de leasing au facturat TVA iar altele nu. Nu pot avea toate dreptate. Daca este cineva cu leasing pe persoana fizica,
        ar fi interesat...

        Comment


        • #5
          Nu sunt singurii. Si BCR leasing faceauu la fel.

          In mod normal nu trebuia facturat TVA la CASCO.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment

          Working...
          X