Atentie la Bucse Energy Suspension !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atentie la Bucse Energy Suspension !

    Deschid acest thread pentru cei care vor sa ia bucse de poliuretan pentru masina. Am facut marea prostie sa iau un set complet de Energy si sa le schimb pe toate. Am citit inainte pe forumuri de afara ca scartaie si crapa dar n-am putut sa ma abtin sa nu le schimb.In setul asa zis complet lipsesc o gramada de bucse ca cele de la stabilizare si bucsele mari "trailing arms bushings".Bucsele de sus de la "control arm" sunt gandite prost . Sunt cu totul altfel decat bucsele vechi si vin in contact cu metalul in locuri unde bucsele originale nu ajung. Instant masina se transforma in caruta care atrage toate privirile.Le-am uns si scartaitul sa oprit cateva zile dar azi au inceput iar. Macar bucsele de sus le voi schimba pe bucse de cauciuc si sper macar o vreme sa scap de zgomote. Daca aveti altceva de facut cu banii si nu vreti probleme inutile nu va complicati cu prostii de bucse poly. In final vreau sa multumesc celor care m-au sfatuit in trecut sa nu pun asemenea prostii pe masina
    No signature

  • #2
    Ma bucur ca ai deschis acest subiect , eu unul stiam aceste probleme dar nu am experimentat cu ele sa vad exact longevitatea , durabilitatea si efectele bucsilor din poliuretan. De multe ori in zadar am explicat cauzele si efectele acestor bucsi. Acest kit de bucsi sta cel mai bine pe o masina care este exclusiv de circuit / vtm / indemanare sau cu utilizare minima doar de fun si nu de zi cu zi. Probabil ca pretul de achizitie este foarte tentant dar si investitia este pe termen scurt.
    Eu unul am kitul de bucsi de la Pic performance (Pic/Suja) din cauciuc mai dur , care se plaseaza ca si duritate intre Hardrace si OEM. Singurele care au cedat sunt bucsile de la bratele superioare , in rest totul este ok. ( ~4-5 ani de ultilizare)
    Ca o alta remarca am avut bucsi Hardrace la barile antiruliu ( cauciuc/poliurentan) astea au cedat anul trecut in noiembrie. ( ~3 ani)

    Deci optiuni pentru o masina de zi cu zi ar fi asa in ordinea duratatii materialului : aftermarket , OEM , Pic Suja , Hardrace
    Exclusiv pentru masini orietate catre competitii auto sau strict masina de weekend de dat pe serpentine cu utilzare minima anuala : Energy Suspension , Super Pro , Prothane

    Singura chestie pe care o precizez este ca pentru bucsile bratului oscilant sa se opteze pentru cele de cauciuc normal , in cazul in care suspensia este doar coborata sau arcuri sport. Pentru masinile de competitii auto nu este necesar cand ai o suspensie sport ce este gandita sa compeseze lipsa flexibilitatii bucsilor bratului oscilant.
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • #3
      respect colegului 41 pentru informatia adaugata si sper ca cheltuiala lui sa fie invatatura de minte pentru restul

      Comment


      • #4
        Chiar cu voi am discutat in trecut si voi doi m-ati sfatuit la altceva. Problema era ca deja le aveam acasa de atunci .Treaba fiind consumata sper sa fie de folos pentru altii macar .
        No signature

        Comment


        • #5
          Eu voiam sa-mi comand ieri un set, dar topicul asta a aparut la fix.
          Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
          2 roti

          Comment


          • #6
            si eu am schimbat bucsele in nov si la recomandarea lui Vali_lj am renuntat la poly. ms

            Comment


            • #7
              Multumesc mult, tocmai schimb si eu niste bucse. Gratie tie/voua m-am edificat. Multumesc inca o data.
              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

              Comment


              • #8
                Si eu confirm cele spuse de mai sus. Pt strada si confort cel mai bine e sa se mearga pe cele din cauciuc.

                Toti vrem sa fim racers si sa bagam ulei de racing si tot felul . In realitate mergem toti la servici de dimineata.

                Imi pare rau ca ti s-a intamplat sa fie chiar si zgomotoase. Incearca ceva vaseline cu solvent ca patrund mai usor in tolerante (Wurth HHS2000)
                Website Boutique Oils

                Comment


                • #9
                  Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	1
Size:	21.9 KB
ID:	718039Nu e vorba de racing . Aveam ceva zgomote pe spate si am zis sa schimb bucsele. Nu rezolvam nimic daca le ungeam decat pe termen scurt pt. ca sunt cu totul altfel bucsele de sus facute de energy. Au un guler care nu trebuia sa fie acolo ce umple un spatiu intre doi pereti de metal . Atasez un desen cu diferenta . Intre timp am trecut inapoi la bucse de cauciuc si acum e ok tot.
                  No signature

                  Comment


                  • #10
                    Aici va contrazic! Am pus bucsi din poliuretan pe 3 masini si nu mi-a scartait nimic pe niciuna. Ia explica-mi te rog cum le-ai montat si unde anume ai pus vaselina aia ?
                    Pe masina de curse am pus galbene, pe cea de strada negre si pe sedan am avut rosii, nici una nu scartaie...
                    Vorbesc de toate bucsele de pe masina inclusiv cele din capu de sus al telescopului.

                    Cu bucsele stock (bune) din guma roata imi misca cam 3 degete fata/spate si un deget sus/jos iar cu bucse din poliuretan 1 deget dupa care isi revine pe pozitie si nu mai misca.
                    Efectul de whell hop dispare definitiv. Rotatia neuniforma din filmare este provocata de bucsa din guma de pe cealalta roata care tzopaie si pierde aderenta.
                    In videoclip am schimbat bucsa mare duar pe o singura parte (stanga) pentru a face testele. Imi pare rau ca nu am uract pe YouTube si filmuletul cu roata din dreapta, in slowmotion diferenta era uriasa.

                    https://www.youtube.com/watch?v=46wTvkDp_O4
                    Laux_LauX_LauX
                    Senior Member
                    Last edited by Laux_LauX_LauX; 02-03-17, 16:29. Reason: video atasat
                    sigpic
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                    Comment


                    • #11
                      Multi fac gresala sa stranga suruburile de la bucse, etc cu masina ridicata, astfel cand o lasi pe roti bucsile vor sta incontinuu in tensiune.

                      Comment


                      • #12
                        Nu este cazul la bucsele din poliuretan, pentru ca acestea au alt sistem, le poti strange si cu masina suspendata. Tubul metalic in care vine prezonul nu este lipit ca la bucsele din guma, el culiseaza pe poliuretan iar acesta are niste canale unde inmagazineaza vaselina care si ea este una speciala, maidegrama se poate compara cu un silicon care nu se intareste. Daca nu pui destul lubrifiant acolo unde trebuie sau pui pe exterior ca sa iti intre usor bucsa in brat si nu iti mai ramane sa pui acolo unde are frecare, normal ca scartaie. Motarea bucselor din poliuretan necesita rabdare si atentie, nu cred ca poti pune orice mecanic sa-ti faca asa ceva. Suprafetele trebuie sa fie curate etcClick image for larger version

Name:	IMAG2290.jpg
Views:	2
Size:	60.2 KB
ID:	723621Click image for larger version

Name:	IMAG2294.jpg
Views:	1
Size:	48.3 KB
ID:	723620Click image for larger version

Name:	IMAG2296.jpg
Views:	2
Size:	37.9 KB
ID:	723618Click image for larger version

Name:	IMAG2295.jpg
Views:	1
Size:	42.6 KB
ID:	723619Click image for larger version

Name:	IMAG4608.jpg
Views:	1
Size:	32.8 KB
ID:	723614Click image for larger version

Name:	IMAG4611.jpg
Views:	2
Size:	26.6 KB
ID:	723613Click image for larger version

Name:	IMAG4592.jpg
Views:	1
Size:	30.4 KB
ID:	723617Click image for larger version

Name:	IMAG4595.jpg
Views:	2
Size:	89.2 KB
ID:	723615Click image for larger version

Name:	IMAG4594.jpg
Views:	1
Size:	96.7 KB
ID:	723616
                        sigpic
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                        Comment

                        Working...
                        X