RAZVAN P: '07 Honda Legend 3.5 A/T, Lake Shore Silver Pearl (KB1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    am avut si eu oportunitatea sa merg cu mai multe variante de Accord si Legend. subscriu 100% la ce spune Razvan. Cutia AT trage mult Legend - ul in jos. Cu o cutie cu minim 7 rapoarte si schimb mai rapid masina asta ar bate lejer pe drumuri virajate pe multe din omoloagele ei de la competitia germana

    singura marca care are cutii automate, aproape, la fel de lente este Mercedes, dar asta se va schimba

    sent using digital smoke
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • #77
      Honda va introduce o cutie cu 9 rapoarte incepand de anul acesta (sau cel tarziu la inceputul lui 2015) pe unele modele.
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #78
        asa tot spun ei. abia astept. inseamna ca peste vreo doi ani asa sunt tocmai bune de cumparat

        sent using digital smoke
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • #79
          Degeaba baga 9 trepte daca Legendul nu se mai fabrica.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #80
            Eu stiu sigur ca o baga pe CR-V si cred ca s-ar potrivi de minune si pe Accord.
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #81
              stiu de mai multa vreme de noile transmisii.vor fi 2rima va fi o automata cu 8 rapoarte si a doua o secventiala cu 2 ambreiaje si 9 rapoarte.
              oricum,proiectul HONDA LEGEND a fost inchis.El se referea dupa 2006 strict la pietele din EU si JAPONIA (parca doar australia mai avea la acest model denumirea HONDA LEGEND) si masina a ramas doar ca model destinat pietei Nord Americane si celei din ASIA de sud vest sub denumirea de ACURA RL!
              Aceste transmisii vor intra pt prima oara in echiparea noului sedan ACURA TLX!acesta inlocuieste 2 modele scoase din fabricatie TSX-TL si va avea 2 variante de motorizare.pe varianta cu V6 va avea o cutie automata cu 8 rapoarte si pe varianta cu 4 cil va avea secventiala cu 9 rapoarte.(sursa a fost dinoc)
              in maxim 2 ani echiparea cu noile transmisii va fi completa pe toata gama ACURA!so,ceva parca se mai misca si la HONDA.Greu banuiesc,dar misca!
              eu ma gandesc sa fac o comparatie al LEGEND ului cu masini pe care le-am condus in ultimii ani,pe benzina cu cilindree asemanatoare sau o comparatie cu variante premium a tripletei GERMANE Audi-BMW-MB!cel putin pe BMW la echiparile 3.5D 286CP surprizele au fost totale la capitolul Consum carburant!din spate vin tare cu etalonul consum cei de la AUDI 3.0 TDI si cel mai bine stau cei de la MB cu 320CDI.

              Voi reveni cu detalii cand voi avea timp sa scriu!
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #82
                Doc: Legend nu mai exista (cu exceptia lichidarilor de stoc din Australia) decat ca si noul RLX de pe piata nord-americana si chineza (eventual inca una, doua piete gen Dubai, Rusia, Singapore).
                Cele doua tipuri de cutii de viteze sunt planuri de viitor asa cum bine specifica Razvan mai sus, posibil sa-si faca aparitia la faceliftul masinii sau la urmatoarea generatie.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #83
                  Pfoa ce praf pe aici! Dar vom reactiva topicul.
                  Masina are 204500km si intinereste. A primit intre timp cadou cate va piese din articulatiile fata, sistem de franare complet nou, discuri si placute, tampoane motor- masina asta "toaca tampoane motor" ca un gater..V6 transversal, la fiecare kick down cred ca vrea sa se rostogoleasca! )))

                  Am hotarat sa o duc catre varianta USA, asa ca am pus un modul DLR care sa aprinda faza lunga pe intensitate mica ca varianta OEM.
                  Am hotarat sa folosesc cel mai laudat ulei al momentului FUCKS TITAN PRO ester, si pe primii 4500km vad ca totul este ok.
                  Am sa revin in curand si cu poveste interesanta despre service!
                  razvan p.
                  Senior Member
                  Last edited by razvan p.; 21-03-16, 22:27.
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • #84
                    Ai "īnviat"? S-o stăpānești sănătos īn continuare!
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment

                    Working...
                    X