CRX del Sol manaca ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CRX del Sol manaca ulei

    Salut,
    Tocmai ce mi-am achizitonat si eu o Honda CRX del Sol si am observat ca imi cam "mananca" ulei, adica il scuipa pe teava de esapament. Eu sunt din Buzau si mi-e cam frica sa ma duc la "mecanicii" de pe aici sa-si bage ei nasul. Daca ma poate ajuta cineva sau sa-mi spuna ce poate fi as fi foarte recunoscator. Multumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 09-02-14, 22:03.

  • #2
    Masina are nevoie de o segmentare, la care poti sa adaugi si: semeringuri, LMA si ce alte probleme mai gasesti la motor.
    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
    2 roti

    Comment


    • #3
      pe esapament sigur nu-l " scuipa"
      an, km, tip de exploatare ... avem ?

      Comment


      • #4
        an 1995,km 210000,exploatare din partea mea este in cea mai parte un mers normal,ma mai dau la ea doar cand este motorul cald si nu o opresc imediat,o mai las 5 min sa mearga.Inainte de mine nu stiu cum s-a mers cu ea,eu am luat-o in noiembrie 2013 si am facut cu ea 3000 de KM si mi-a mancat 1 litru de ulei.Am accelerat-o pe loc si m-am uitat in spatele tevei de espament si era ulei jos.

        Comment


        • #5
          Și eu cică aveam nevoie de segmentare (conform mecanicilor din Suceava), mi-a māncat 1 litru la 4000 de kilometri (am cumpărat-o īn Martie 2013 și avea Castrol īn motor). După ce i-am pus ENEOS (tot pe acest forum am aflat de acest ulei), īmi ia 300-400 ml la 10000 de kilometri (i-am făcut deja trei schimburi- Mai 2013, August 2013 și Decembrie 2013-cu același consum mic)

          Comment


          • #6
            Ce fel de Eneos ai pus mai exact?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Originally posted by robertcrx View Post
              m-am uitat in spatele tevei de espament si era ulei jos.
              ala nu e ulei, e condens+alte resturi din cauza arderii imcomplete

              Comment


              • #8
                Originally posted by Delphi View Post
                Ce fel de Eneos ai pus mai exact?
                ENEOS Premium 10W40 Sintetic API:SL/CF ACEA:A3/B3/B4, motorul e cel din descriere: benzină 1.4, 90 CP, 16 valve.

                Comment


                • #9
                  Merci. E o scadere fenomenala a consumului de ulei. De fapt, cu 3-400 ml la 10000 km esti in limite absolut normale, chiar si pentru un motor nou.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment

                  Working...
                  X