Check light / ECU reset

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Check light / ECU reset

    Salutari posesorilor de H-uri,

    Am un CR-V fabricatie 2006 motor 2. 0 benzina. De ceva vreme indicatorul Check se aprinde si daca-i deconectez bateria pentru 10 minute dupa care o reconectez becul se stinge dar se reaprinde dupa aproximativ 500 km.
    Am mai observat ca la 5000 rpm taie alimentarea indiferent daca indicatorul Check este sau nu aprins. In trecut mergea pana la 7000 rpm.

    1) ce credeti ca are? (Apreciez raspunsurile constructive fara "du-te la service" ca asta o pot face si fara ajutorul forumului),
    2) se pot citi codurile de eroare fara un anume device?
    3) se poate reseta ECU fara un anume device?
    4) imi puteti recomanda un anume tool , brand, model, cu care sa ma conectez la softul masinii pentru read/write/reset?


    Alte mentiuni:
    Are 200K km, are instalatie GPL de la 150K km.
    Schimbat bujii, filtre, lichide recent, aceasi problema.
    Mersul motorului este corect, consumul neschimbat.

    Multumesc

  • #2
    Poti de ex citi codurile cu un modul obd cheap pe Bluetooth (de ex o clona chinezeasca costa cam 50-60 RON) si o aplicatie pe smartphone gen Torque (Android) sau altceva .

    Comment


    • #3
      1.Ce patesti tu cu aprins check engine, am mai patit si eu..de vreo 2-3 ori. Am scos borna minus 10-15 minute si a fost ok...nu s-a mai reaprins. Dar eu nu am gaz..nu am decat 83 de mii km.
      2. Taiatul turatiei am patit numai cand am forat-o in treapta I..abia o luasem si nu stiam.....

      Fie ca-ti place sau nu cred ca tot in service ajungi.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • #4
        Cu masina in service nu voi ajunge pentru ca asa am stabilit. Cel putin nu pentru aceasta problema.

        Am citit eroarea, este P0172 cu cause posibile: amestec prea bogat, senzor MAF murdar, injectoare decalibrate.

        Ma poate ajuta cineva cu un manual de reparatii?

        Comment

        Working...
        X