Achizitie Jazz nou din Bulgaria

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Intradevar masina este super.

    In UE daca platesti TVA intr-o tara la iesirea din acea tara poti cere TVA-ul inapoi, la venirea in Romania ai sa platesti TVA .
    Ori daca TVA-ul din acea tara e mai "prietenos" nu il mai ceri inapoi si aici nimeni nu te poate obliga sa-l platesti inca odata.

    Cel mai rentabil este sa tii masina 6 luni si 1 zi si sa o inscrii ca ..."masina SH"

    Comment


    • #17
      La iesire nu prea ai unde sa ceri TVA. Sunt oficii la iesirea spre Austria dar nu cred ca merge treaba asa pe varianta intracomunitara...

      Repet ca sa fie SH trebuie sa fie inmatriculata de peste 6 luni SI sa aiba mai mult de 5000 km. deci ambele criterii adunate.

      Liviu, incearca si la Honda Lucas. Eu am mai vorbit cu dealeri care cereau sa platesc cu TVA si returnau TVA dupa ce le dovedeam inmatricularea.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Oricum la Bulgari TVA este cam 10%
        Concluzia care rezulta din aceasta discutie este ca cel mai eficient (deocamdata) este sa o inmatriculezi tot in BG, asta macaar pana dispare Timbrul de mediu

        Comment


        • #19
          De unde ai scos-o p'asta cu 10% TVA în Bulgaria? E 20% TVA în Bulgaria

          Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #20
            sa nu uitam ca autoritatile romane le pregatesc masinilor inmatriculate in Bulgaria multe surprize neplacute...

            de ce sa te legi la cap cand nu te doare?
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #21
              Da nici sa platesti 2-3-4000 de eur taxa la o masina pe care ai cumparat-o noua in 2009 nu e deloc in regula, asa ca nu vad ce e asa gresit cu inmatriculatul in Bulgaria.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #22
                Nu zic sa nu faci. Zic doar ca mi-e ca te tepuiesti mai tare daca faci treaba asta. Nu se stie ce ineptii mai scot guvernantii nostrii ca sa te oblige sa o inmatriculezi la noi si ramii cu banii dat si la noi si la bulgari...
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Nu se pune problema cu inregistrarea masinii la bulgari. Iar cei de la Lucas nu raspund la mesaje, iar de sunat nu raspunde nimeni. Mai incercam, nu au intrat zilele in sac. Oricum nu am toata suma deocamdata

                  Comment


                  • #24
                    Cam tarziu ma bag si eu in seama...
                    Pe acel model de Jazz, din cate stiu si tin minte are acelasi CC precum Honda Civic FD1. Se poate monta cu piese OEM luate separat dupa achizitie, si trase firele necesare. Costul ar fi probabil pe la 300-350 de euro, si singura chestie ar fi ca implica desfacerea catorva plastice prin bord.
                    Eu am facut la Civic, iar din ce tin minte ca m-am documentat la momentul acela, tin minte ca despre Jazz se spunea ca montajul/sistemul este 99% identic.

                    Cotiera si jante de 16", banuiesc ca se pot adauga si acestea dupa achizitie, deci nu cred ca e o problema Iar volanul de piele...cred ca esti mai happy cu cel de plastic; eu unul m-am impacat mai bine cu cel de plastic, decat cu cel de piele.

                    Pe de alta parte, preturile de afara sunt MULT mai mici decat cele de la noi. Am fost de curand in Cehia, am fost la o reprezentanta Honda, si cand faceam calcule la unele masini si variante de echipare, preturile lor erau, cu tot cu TVA, cam cat ale noastre fara TVA. Aveau in showroom Jazz la 10k E, destul de echipat...m-au impresionat, ce sa mai

                    Comment


                    • #25
                      Nu e tarziu mesajul tau. Eu adun banii pentru masina, in momentul in care voi avea 15.000E voi putea negocia atat cu cei din RO cat si cu dealerii de afara. Evident, prefer sa iau masina din tara, insa la o diferenta de 1-2.000E merita bataia de cap cu achizitionarea din afara.

                      Comment


                      • #26
                        1.2 Trend nu e prea echipat. Daca ne uitam la Confort in Cehia preturile se apropie mult de cele de la noi.
                        Iar Liviu vrea Elegance, care era vreo 14500 Eur acolo.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          La 14500, pentru o masina de clasa mica, mie mi se pare extrem de mult; banuiesc ca la o vechime de 2-3 ani se poate gasi la jumatate din aceasta valoare, iar eu unul as prefera varianta sh in conditiile date.

                          Comment


                          • #28
                            Jazz-uri de 2-3 ani nu prea gasesti, si in nici un caz la jumatate de pret. Oricum, eu vreau masina noua.

                            Comment


                            • #29
                              Confirm si eu ce zice Liviu mai sus, doar ca eu vreau SH - nu am bani de noua.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Atunci...reorientati-va

                                Comment

                                Working...
                                X