ALEXROSU: '00 Honda S2000, Silverstone Silver (AP1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am inceput operatiunile de "intinerire" a masinii.

    I-am facut o revizie completa:
    • Ulei motor Motul 300V 10W-40 (nu exista 10W-30)
    • Ulei diferential Motul SAE 90
    • Filtre: ulei, polen. Pe cel de aer nu l-am schimbat pentru ca urmeaza sa montez o admisie K&N 57i (FIPK)
    • Bujii NGK

    Uleiul pentru cutia de viteze nu a sosit inca (am optat pentru ulei original Honda), il voi schimba saptamana viitoare.

    De asemenea, am facut o verificare completa a suspensiei si a bucselor, care sunt intr-o stare neasteptat de buna, mai ca-mi pare rau sa le dau jos ... dar totusi o s-o fac, pentru a imi atinge scopul declarat pentru aceasta masina. E bine de stiut totusi ca nu este urgent.

    Click image for larger version

Name:	photo 3.jpg
Views:	1
Size:	26.6 KB
ID:	717203 Click image for larger version

Name:	photo 2.jpg
Views:	1
Size:	45.7 KB
ID:	717198 Click image for larger version

Name:	photo 1.jpg
Views:	1
Size:	82.5 KB
ID:	717199 Click image for larger version

Name:	photo 4.jpg
Views:	1
Size:	42.4 KB
ID:	717200 Click image for larger version

Name:	photo 5.jpg
Views:	1
Size:	74.6 KB
ID:	717201

    Apoi am trecut la o revitalizare a soft top-ului: spalare, degresare cu solutie speciala pentru textile, impregnare cu solutie hidrofoba (toate materialele de la Meguiar's). Am eliminat apoi matuirea lunetei si am aplicat o folie transparenta pentru protectie.

    Click image for larger version

Name:	rear_window.jpg
Views:	1
Size:	16.2 KB
ID:	717202 Click image for larger version

Name:	softtop.jpg
Views:	1
Size:	34.7 KB
ID:	717197

    Apropos, mi-a ramas cam 1/2 din bidonul de ulei de diferential. Daca il vrea cineva, il dau cadou - mai bine sa fie de folos unui coleg de forum decat sa stea degeaba pe balcon.
    ramm
    omu cu warnu'
    Last edited by ramm; 14-01-14, 19:37.

    Comment


    • #17
      Ca ulei motor merge si 5W40, recomandat chiar de MOTUL pe configurator.
      Ca jante, poti pune oem pe 17" chiar daca au ET mare. Pe jantele oem de 17", oricare din cele 3 versiuni, merge maxim 225 fata si 255 spate. Selectia de jante e destul de slaba pt S, si cu cat e offsetul mai mic cu atat ies mai mult in afara, deci nu prea poti pune gume late avand ET mic.
      Daca ii pui un eleron care sa ajute la downforce, poate ti-l iau eu pe cel OEM.

      Ce folie ai folosit pentru luneta? In cazul celor cu lipici, lipiciul devine casant si avand in vedere ca flexeaza geamul cand se decapoteaza...

      Comment


      • #18
        Mi-am comandat jante Enkei PF01 8Jx17 ET50 fata si PF01SS 9Jx17 ET60 spate, cred ca vor fi ok pentru Toyo R888 225/45/17 si 255/40/17.
        ET50 ar trebui sa permita un Big Brake Kit pe viitor.

        Nu stiu inca daca ii pun wing, am vazut niste teste in wind tunnel si la 100 km/h (viteza medie cu care se iau majoritatea virajelor pe Hungaroring), o aripa MARE dadea o apasare de aprox 30 kg. O sa merg fara la inceput si vad daca e nevoie.

        Folia e de tipul acela care se aplica folosind apa. Sper sa reziste cat de cat, oricum sunt constient ca la un moment dat va trebui schimbat geamul complet.

        Update:
        Intre timp am indreptat aripa dreapta-fata si usa dreapta, imi place cum a iesit:

        Click image for larger version

Name:	aripa_after.jpg
Views:	1
Size:	64.9 KB
ID:	717208

        A, si inca ceva: Povestea a inceput
        http://autostrends.wordpress.com/201...e-1-inceputul/

        Comment


        • #19
          Sunt curios cum sunt jantele PF01. Ma bate si pe mine gandul la un set pentru TypeR. Am inteles totusi ca RPF01 ar fi mai rezistente fiindca au buza aia dubla - spitele mai scurte. Totusi PF01 arata mult mai bine. Presupun ca le-ai ales pe principiul greutate cat mai scazuta.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #20
            Imi place ca stii ce faci, nu sunt modificari facute dupa ureche/din auzite

            Buna alegerea la jante.
            Pe fata o sa poti sa mergi linistit pe 225, s-ar putea la limita sa intre 235. Offsetul de 50 si 8J = perfect pt BBK, sunt multe firme care fac asa ceva, vezi StopTech cand va veni vremea pt asta.
            Pe spate poti merge pana la 275, dar e destul 255 sau 265 - daca pui 235F sa se pastreze stagger-ul.

            Sa investighezi si posibilitatea de a merge pe square set-up pt circuit de indemanare/viteza mai mica, sunt destul de multi care au trecut pe square de la stagger. Ajuta mai ales ca poti sa schimbi gumele intre ele, mai multa viata per total.
            Deasemenea, daca o sa o mai cobori, s-ar putea sa ai nevoie de spacers, si neaparat de anti bump-steer kit fata+spate.

            http://www.meganracing.com/product.a...d=903&catid=94
            http://www.meganracing.com/product_d...d=902&catid=54
            http://www.meganracing.com/product.a...d=904&catid=94

            Comment


            • #21
              As evita un square setup pentru ca ar implica schimbarea spring rate-urilor fata/spate fata de o suspensie out-of-the-box si nu am pretentia ca as sti sa le nimeresc. De aceea prefer sa raman staggered, pastrand pe cat posibil raportul stock fata/spate intre latimile cauciucurilor.

              In mod clar odata cu suspensia vor veni si kitul anti-bumpsteer plus roll center adjusters.

              @Xander, intr-adevar RPF1 sunt mai rezistente (cred ca sunt forjate) dar nu imi plac ca design prea mult si erau mai scumpe din cate imi amintesc.
              alexrosiu
              Member
              Last edited by alexrosiu; 20-01-14, 15:38.

              Comment


              • #22
                Nice choice PF01 sunt si favoritele mele.

                Comment


                • #23
                  Momentan am emotii, se pare ca va dura livrarea 8 saptamani. Sper sa nu.

                  Comment


                  • #24
                    Le-ai comandat din SUA?


                    Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                    Comment


                    • #25
                      Nu.. le-am comandat printr-un amic care are o firma de tuning. Cred ca din UK vin, insa e o problema cu stocul furnizorului respectiv. Cautam alt furnizor

                      Comment


                      • #26
                        Sh!t just got real. Luni sunt programat la operatie.
                        • Enkei PF01 8x17 ET50 / 9x17 ET60
                        • Toyo R888 225/45/17 / 255/40/17
                        • KW V3 coilovers
                        • Powerflex bushings all-around
                        • Tarox F2000 brake rotors
                        • Carbotech XP10/XP8 brake pads
                        • Goodridge SS brake lines
                        • Megan Racing toe links / rear anti-bumpsteer kit
                        • Megan Racing roll center adjusters
                        • Megan Racing front anti-bumpsteer kit
                        • Megan Racing engine & transmission mounts
                        • K&N 57i intake
                        • Oil pan baffle
                        • VEI Systems oil/water temp gauge


                        Click image for larger version

Name:	parts.jpg
Views:	1
Size:	60.7 KB
ID:	717605

                        Evacuarea este deja sus.

                        Click image for larger version

Name:	DSC_2654.jpg
Views:	1
Size:	43.0 KB
ID:	717606 Click image for larger version

Name:	DSC_2645.jpg
Views:	1
Size:	55.9 KB
ID:	717607
                        alexrosiu
                        Member
                        Last edited by alexrosiu; 19-03-14, 14:30.

                        Comment


                        • #27
                          Faina lista, sa pui poze și după !

                          Comment


                          • #28
                            Frumoasa lista!

                            Spune-mi te rog, Megan Racing roll center adjusters iti permit sa ajustezi si Camber-ul pe fata? Sau iti trebuie kit separat. Am citit un pic despre Roll Center Adjusters, dar nu am ajuns la nicio concluzie in acest sens... Unii zic ca da, unii ca nu.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #29
                              @Xander

                              Nu permit modificarea camber-ului, doar coboara punctul de prindere al bratului fata de fuzeta.

                              Comment


                              • #30
                                Asa sunt toate sau unele permit? Intreb pentru ca parerile sunt impartite rau si nu mai inteleg nimic...

                                LE: Cu astea inteleg ca ai putea: http://www.nengun.com/js-racing/camber-joint
                                Xander
                                Senior Member
                                Last edited by Xander; 19-03-14, 17:22.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X