Alegere a doua masina !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by KMR View Post
    Nu, e foarte mișto CVT. Nici nu știi cānd schimbă vitezele.
    Asta e probabil din cauza ca nu are viteze Unii constructori aleg sa simuleze niste "shift points", dar fizic cutia nu are concept de rapoarte de transmisie.
    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

    Comment


    • #32
      Originally posted by rezare View Post
      Asta e probabil din cauza ca nu are viteze Unii constructori aleg sa simuleze niste "shift points", dar fizic cutia nu are concept de rapoarte de transmisie.
      Corect
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #33
        "După cum spune și numele, transmisiile cu variație continuă (CVT), comparativ cu transmisiile cu rapoarte fixe, īși modifică raportul de transmitere continuu īntre o valoare minimă și maximă. Transmisiile clasice mecanice, fie că sunt automate sau manuale, au un număr finit de rapoarte iar schimbarea acestora se face īn salturi. Teoretic o transmisie cu variație continuă are un număr infinit de rapoarte."

        Am mai invatat ceva astazi
        '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

        Comment


        • #34
          Confirm cele spuse de colegi legate de CVT , e o cutie de transmisie super, o recomand cu caldura pentru oras ,nu inteleg de ce nu au montat-o si pe C-RV si au lasat-o pe aia in 5 rapoarte clasica .
          La consumuri prea mici insa sa nu te astepti de genul celor de la Yaris diesel , mai ales pe distante scurte 3-5 km , dar desigur asta e valabil cred la orice masina , mai putin cele Hybride desigur.

          Comment


          • #35
            Yaris diesel, condus normal in oras, distante intre 3-8 km, consum 5%, media pe vreo 5 ani, fara drumuri in afara orasului.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #36
              Poate e greu de recomandat un reno pe hondafan, dar experienta mea cu clio 1.4 16v a fost una foarte placuta. Masina a mers pana la 70k km ca-n prima zi, fara probleme.

              Avantaje:
              -la 5000e o iei relativ noua si dotata bine. eu am vandut-o pe cea din familie cu 4300e, 65.000km, 4 ani, dotata cu pilot automat, clima automata, 8 airbaguri, etc etc.
              -motorul trage bine caroseria aia, consuma decent si se incalzeste foarte repede iarna.
              -pachetul de drumuri grele aduce o suspensie de tanc si garda la sol foarte buna. nu va avea probleme cu gropile, santurile sau cu zapada de prin oras.
              -daca iei una dotata bine la ~4 mii de euro ramai cu bani in caz de situatii neplacute, dar repet, fosta de la noi din familie merge si acum perfect doar cu revizii la activ(are vreo 85.000km).

              Bafta!
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #37
                Originally posted by balerinul View Post
                La consumuri prea mici insa sa nu te astepti de genul celor de la Yaris diesel , mai ales pe distante scurte 3-5 km
                Vad din semnatura ta ca esti posesor de Jazz pe benzina .
                Care ar fii un consum real in conditii de trafic bucurestean si pe distante scurte ?
                '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                Comment


                • #38
                  Am avut o Mazda 2 multi ani - facuta in Japonia - exceptionala masina, robusta si extreme de fiabila. Dar acu` a doua masina as allege un Jazz, indiscutabil. Am mers cateva saptamani cu una si m-am indragostit iremediabil. Extrem de practica, mare inauntru, comoda... masina de masina, la categoria ei.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #39
                    Salut,

                    Imi permit sa-mi dau si eu cu parerea fiind intr-o oarecare masura interesat de achizitionarea celei de-a 2-a masini ca si initiatorul.
                    Am auzit mai sus pareri despre 206, Yaris. Domnilor, cu tot respectul mie cele 2 masini mi se par mai mult jucarii decat masini.

                    O sa ma refer in special la Yaris deoarece am avut ocazia sa ma dau cu ea. N-as vrea sa jignesc pe nimeni e doar opinia mea.
                    La interior masina este cat se poate de chicioasa, cu plasticuri si scaune de 2 lei. In plus, masinile de genul ei nu prea prezinta siguranta, la un impact mai puternic risti sa te devii acordeon odata cu ea.
                    O varianta mai buna este Corola Hatchback (cea de dinaintea lui Auris) 1.4 tdi. O masina f fiabila si solida la interior, consum foarte bun, insa foarte rara la noi si cu km destul de multi ...
                    Last edited by JCar; 27-11-13, 21:40.

                    Comment


                    • #40
                      @JCar, nu se potrivește cerințelor inițiale ce zici tu acolo

                      Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by balaurul View Post
                        Vad din semnatura ta ca esti posesor de Jazz pe benzina .
                        Care ar fii un consum real in conditii de trafic bucurestean si pe distante scurte ?
                        Pe vremea asta e undeva intre 8,5 - 9 % , vara aproximativ un litru mai putin ....faza este ca daca ai de parcurs sa spunem 10-12km pana la servici sau ma rog o alta destinatie , consumul se reduce substantial , aveam zile cand alergam 25-30 km cu ea prin oras si imi arata media de 6,5- 6,7% .
                        Concluzie : e diferenta mare fata de Yaris diesel la consum, dar la fel de mare e diferenta si a spatiului interior intre cele doua , de data asta in avantaj fiind Jazz-ul .
                        Pe dinafara ....arata cum arata ,nu vreau sa jignesc alti posesori de Jazz dar mie unul nu imi place , in schimb toti cei care au urcat in ea au ramas uimiti de spatiul interior ,calitatea acestuia, pozitia comoda in scaune si toate butoanele pentru comenzi asezate acolo unde trebuie sa fie , si multe altele.
                        balerinul
                        Senior Member
                        Last edited by balerinul; 28-11-13, 08:20.

                        Comment


                        • #42
                          HONDA JAZZ, sub 5000 euro, 13 rezultate:

                          http://www.ooyyo.ro/honda-jazz-de-va...6601108F54FBE/
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • #43
                            Arunca un ochi la asta http://mercador.ro/i/oferta/honda-ja...ode=0e36a31992
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Pentru cine mai cauta asa ceva si nu conteaza daca e benzina sau motorina, inca unul care recomanda Yaris 1.4 D-4D. Conduc una din 2005 si 156300 km - totul ok, consum mic...
                              '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                              Comment

                              Working...
                              X